Transport dla zrównoważonego rozwoju – posiedzenie Międzynarodowego Forum Transportu w Lipsku
25.05.2023
Transport umożliwiający zrównoważony rozwój gospodarczy – to motto tegorocznego szczytu ministrów transportu państw zrzeszonych w Międzynarodowym Forum Transportu (ITF – International Transport Forum), który w dniach 24-26 maja 2023 r. odbywa się w Lipsku w Republice Federalnej Niemiec. Wśród przedstawicieli 53 państw członkowskich ITF obecny był także wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
Tegoroczne spotkanie odbyło się niewiele ponad dwa miesiące po Dialogu Wysokiego Szczebla dla Ukrainy w Rzeszowie-Jasionce, który został zorganizowany przez Ministerstwo Infrastruktury oraz ITF w dniach 29-30 marca br. Spotkanie to zgromadziło 27 oficjalnych delegacji zagranicznych z całego świata. Podczas tegorocznego szczytu ITF, w ramach ministerialnego okrągłego stołu o Ukrainie, wiceminister Andrzej Bittel zaprezentował główne postulaty sformułowane podczas marcowego spotkania w Polsce, jako podstawę do dalszych rozmów i podjęcia konkretnych inicjatyw. Ich celem jest przezwyciężenie skutków rosyjskiej wojny na Ukrainie w wymiarze transportowym.
Jednocześnie wiceminister A. Bittel podkreślił potrzebę dalszego rozwoju infrastruktury transportowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym kontynuacji realizacji szlaku Via Carpatia w ramach europejskiego korytarza transportowego Morze Bałtyckie – Morze Czarne – Morze Egejskie.
Podczas otwartej sesji ministerialnej wiceminister A. Bittel zapewnił, że Polska posiada stale aktualizowany kapitał wiedzy i umiejętności w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, które prowadzone są obecnie w Polsce na szeroką skalę.
Szczyt ministrów transportu państw członkowskich ITF był okazją do podjęcia ważnych decyzji związanych z funkcjonowaniem organizacji. Podczas Rady Ministrów Transportu ITF do grona członków organizacji przyjęte zostały Brazylia i Kostaryka. Jednocześnie tegoroczne spotkanie zakończyło okres prezydencji Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w ITF; zainaugurowało jednocześnie czas rocznej prezydencji Republiki Litewskiej.
Szczyt był także okazją do odbycia spotkań bilateralnych wiceministra A. Bittela z przedstawicielami innych państw członkowskich organizacji.
Międzynarodowe Forum Transportowe (po przyjęciu nowych państw członkowskich) skupia obecnie 66 państw z całego świata. Jako organizacja międzynarodowa funkcjonuje w ramach systemu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), tworząc przestrzeń do politycznego dialogu w sektorze transportu.