W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Transport dla zrównoważonego rozwoju – posiedzenie Międzynarodowego Forum Transportu w Lipsku

25.05.2023

Transport umożliwiający zrównoważony rozwój gospodarczy – to motto tegorocznego szczytu ministrów transportu państw zrzeszonych w Międzynarodowym Forum Transportu (ITF – International Transport Forum), który w dniach 24-26 maja 2023 r. odbywa się w Lipsku w Republice Federalnej Niemiec. Wśród przedstawicieli 53 państw członkowskich ITF obecny był także wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel w trakcie posiedzenia Międzynarodowego Forum Transportu w Lipsku (zdjęcie grupowe)

Tegoroczne spotkanie odbyło się niewiele ponad dwa miesiące po Dialogu Wysokiego Szczebla dla Ukrainy w Rzeszowie-Jasionce, który został zorganizowany przez Ministerstwo Infrastruktury oraz ITF w dniach 29-30 marca br. Spotkanie to zgromadziło 27 oficjalnych delegacji zagranicznych z całego świata. Podczas tegorocznego szczytu ITF, w ramach ministerialnego okrągłego stołu o Ukrainie, wiceminister Andrzej Bittel zaprezentował główne postulaty sformułowane podczas marcowego spotkania w Polsce, jako podstawę do dalszych rozmów i podjęcia konkretnych inicjatyw. Ich celem jest przezwyciężenie skutków rosyjskiej wojny na Ukrainie w wymiarze transportowym.

— Wzmocnienie istniejącej infrastruktury transportowej oraz zwiększenie efektywności logistyki łańcuchów dostaw w Europie Środkowo-Wschodniej jest bardzo ważne, bo ten region jest transportową bramą dla Ukrainy. Dzisiaj przez ten region Ukraina pozyskuje pomoc od partnerów międzynarodowych. Jednocześnie to przez państwa naszego regionu przechodzi znaczna część wymiany handlowej Ukrainy ze światem. Co więcej, to właśnie region Europy Środkowo-Wschodniej będzie kluczowy dla przyszłej odbudowy Ukrainy, po zakończeniu rosyjskiej inwazji zbrojnej. W związku należy zapewnić stabilne finansowanie ze strony instytucji międzynarodowych na rozwój najważniejszych szlaków transportowych — powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.


Jednocześnie wiceminister A. Bittel podkreślił potrzebę dalszego rozwoju infrastruktury transportowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym kontynuacji realizacji szlaku Via Carpatia w ramach europejskiego korytarza transportowego Morze Bałtyckie – Morze Czarne – Morze Egejskie.

Podczas otwartej sesji ministerialnej wiceminister A. Bittel zapewnił, że Polska posiada stale aktualizowany kapitał wiedzy i umiejętności w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, które prowadzone są obecnie w Polsce na szeroką skalę.

— Nasze doświadczenie może stanowić dobry punkt odniesienia dla odbudowy infrastruktury transportowej Ukrainy, po zakończeniu rosyjskiej inwazji zbrojnej — stwierdził A. Bittel.


Szczyt ministrów transportu państw członkowskich ITF był okazją do podjęcia ważnych decyzji związanych z funkcjonowaniem organizacji. Podczas Rady Ministrów Transportu ITF do grona członków organizacji przyjęte zostały Brazylia i Kostaryka. Jednocześnie tegoroczne spotkanie zakończyło okres prezydencji Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w ITF; zainaugurowało jednocześnie czas rocznej prezydencji Republiki Litewskiej. 

Szczyt był także okazją do odbycia spotkań bilateralnych wiceministra A. Bittela z przedstawicielami innych państw członkowskich organizacji.

Międzynarodowe Forum Transportowe (po przyjęciu nowych państw członkowskich) skupia obecnie 66 państw z całego świata. Jako organizacja międzynarodowa funkcjonuje w ramach systemu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), tworząc przestrzeń do politycznego dialogu w sektorze transportu.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}