W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Transport w polityce spójności

13.06.2018

13 czerwca 2018 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel uczestniczył w konferencji „Priorytety wsparcia rozwoju transportu w polityce spójności po roku 2020’’.

Wiceminister A. Bittel podczas konferencji na temat polityki spójności w transporcie

W przemówieniu inauguracyjnym wiceminister przypomniał, że polityka spójności jest jedną z podstaw pozytywnych zmian w rozwoju społecznym i gospodarczym państw członkowskich Unii Europejskiej. Realizowane inwestycje mają na celu odpowiednie ukierunkowanie rozwoju oraz przyczyniają się do podniesienia konkurencyjności regionów. Zwłaszcza sektor transportu wpisuje się w założenia unijnej polityki inwestowania oraz długoterminowej strategii rozwoju.

- Budowa nowoczesnej sieci transportowej, zapewniającej dostęp do wszystkich regionów Unii Europejskiej stanowi podstawowy warunek, bez spełnienia którego nie będzie możliwe zwiększenie konkurencyjności europejskiego systemu transportowego – powiedział wiceminister A. Bittel.

Poinformował również, że wartość inwestycji koniecznych do dokończenia budowy sieci bazowej TEN-T na terenie całej Unii Europejskiej, szacowana jest przez Komisję Europejską na ok. 500 miliardów euro. Natomiast w przypadku sieci kompleksowej oraz pozostałych inwestycji w transporcie związanych z obniżaniem emisji CO2, cyfryzacją, bezpieczeństwem, utrzymaniem, itd. wskazuje się na kwotę 1 biliona euro.  W podanych kwotach zawierają się również inwestycje infrastrukturalne w Polsce, w sektorach: drogowym, kolejowym i lotniczym, jak również w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa w tych obszarach.

Wiceminister A. Bittel przypomniał, że głównym celem krajowej polityki transportowej jest zwiększenie dostępności transportowej oraz poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu i efektywności transportu poprzez utworzenie spójnego, zrównoważonego, innowacyjnego i przyjaznego użytkownikowi systemu transportowego w wymiarze krajowym, europejskim i globalnym. Podkreślił, że Ministerstwo Infrastruktury wraz z jednostkami zaangażowanymi w realizację projektów, podejmuje działania zmierzające do jak najlepszego przygotowania się do nowej perspektywy finansowej.

Gospodarz konferencji Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński stwierdził, że w wielu regionach Polski nadal widoczne jest zapóźnienie infrastrukturalne. Potrzeba środków finansowych na dokończenie już powstałej infrastruktury transportowej, która przecież posłuży nie tylko Polsce, ale całej Europie. Wyraził nadzieję, że polityka spójności wciąż będzie istotnym źródłem działań prorozwojowych w obszarze transportu.

{"register":{"columns":[]}}