W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Warszawie o wyzwaniach dla europejskiego transportu

14.02.2023

14 lutego 2023 r. w Warszawie rozpoczęła się konferencja „Redefinicja łańcuchów logistycznych w świetle nowej polityki transportowej TEN-T”. W wydarzeniu, zorganizowanym w ramach inicjatywy Europa Karpat, biorą udział m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz minister - wykonujący zadania szefa KPRM Marek Kuchciński.

W Warszawie o wyzwaniach dla europejskiego transportu

Na konferencji obecni są także: minister infrastruktury i mieszkalnictwa Szwecji Andreas Carlson, minister infrastruktury i transportu Grecji Konstantinos Karamanlis oraz minister transportu i komunikacji Litwy Marius Skuodis. W dyskusjach uczestniczą też  przedstawiciele ministerstw ds. transportu państw UE, przedstawiciele Komisji Europejskiej zajmujący się tematyką transportową, europejscy koordynatorzy korytarzy TEN-T przebiegających przez Polskę, przedstawiciele europejskich zarządców infrastruktury kolejowej, europejskich portów morskich oraz międzynarodowych instytucji finansowych.

– Aby zrównoważony rozwój był możliwy, konieczna jest dobra komunikacja: drogowa i kolejowa. Dotyczy to zarówno zrównoważonego rozwoju kraju i możliwości komunikacji na szczeblu lokalnym, jak i rozwoju na szczeblu europejskim - na tym polega istota funduszy spójności Unii Europejskiej - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda. Wskazał przy tym, że kwestie komunikacji i transportu są fundamentalne również dla bezpieczeństwa mieszkańców poszczególnych krajów oraz całego regionu.

 

– Drogi szybkiego ruchu w układzie północ-południe wreszcie powstają i zostało wykonano już dużą pracę w tę stronę. Dziękuję za nią. Wiele pracy jednak przed nami. Wszystkie stolice i duże miasta Europy Środkowej powinny być dobrze skomunikowane: od Helsinek, przez państwa bałtyckie, Polskę, Słowację, Węgry, aż po Bułgarię, Rumunię, Grecję - dodał Prezydent RP.


Propagatorem idei Europy Karpat od wielu lat jest Marek Kuchciński, obecnie szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

– Marzenia o dobrze skomunikowanej Europie Środkowej - Europie Karpat powoli stają się rzeczywistością. Symbolem tych dobrych zmian jest Via Carpatia - powiedział minister M. Kuchciński. Szef KPRM wspomniał, że ten szlak drogowy, łączący Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym i Morzem Egejskim, jest nazywany "drogą życia" dla Europy Środkowej.


Minister infrastruktury RP Andrzej Adamczyk podkreślił, że w ostatnich latach Polska aktywnie uczestniczy w unijnych decyzjach dotyczących transportu wzdłuż wschodniej granicy wspólnoty.

- Rola krajów Europy Środkowej, państw Inicjatywy Trójmorza jest obecnie kluczowa. Dlatego rozwijamy infrastrukturę na osi północ-południe. To Via Carpatia i Via Baltica, ale także inwestycje kolejowe: Rail Baltica, a w przyszłości także Rail Carpatia - powiedział minister A. Adamczyk.

 

- Jeszcze 8 lat temu instytucje unijne nie wiedziały, czym jest planowany szlak Via Carpatia. Głos naszego regionu nie był słyszany, a stanowisko Polski szerzej znane. Dzisiaj nikt w Brukseli nie ma wątpliwości, że jest to sprawa ważna dla całej wspólnoty - dodał minister.


Konferencja jest okazją do podsumowania pierwszego etapu rewizji map europejskiej sieci transportowej, zakończonego przyjęciem przez Radę UE podejścia ogólnego do zmienionego rozporządzenia TEN-T. W prowadzonych na poziomie europejskim pracach legislacyjnych, które zmienią rozporządzenie ws. sieci TEN-T utworzono nowy korytarz łączący polskie porty w Trójmieście oraz wschodnią i południową Polskę ze Słowacją, Węgrami, Rumunią, Bułgarią i Grecją. Korytarz ten przyjął nazwę korytarza Morze Batyckie – Morze Czarne – Morze Egejskie.

Przyjęte przez ministrów ds. transportu państw członkowskich UE regulacje w zakresie polityki TEN-T stanowią ważny element wyrównywania historycznych dysproporcji komunikacyjnych w Europie i tworzenia spójnej sieci transportowej. W obecnej sytuacji wojny na Ukrainie stwarza to także nowe możliwości wzmocnienia infrastruktury transportowej, jako elementu bezpieczeństwa w regionie. Rola krajów Europy Środkowej, państw Inicjatywy Trójmorza jest w tym kontekście obecnie kluczowa.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}