W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wody Polskie dbają o bezpieczeństwo powodziowe Ostrowca Świętokrzyskiego

11.05.2021

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego podpisały 11 maja 2021 r. umowę na dofinansowanie projektu „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe miasta Ostrowiec Świętokrzyski, gminy Ostrowiec Świętokrzyski oraz gminy Bodzechów w oparciu o regulację rzeki Modły, z wykorzystaniem istniejącego zbiornika w Częstocicach jako polderu zalewowego do redukcji fali powodziowej”.

Wody Polskie dbają o bezpieczeństwo powodziowe Ostrowca Świętokrzyskiego

Efektem jego realizacji będzie ochrona przed powodzią mieszkańców gmin Ostrowiec Świętokrzyski i Bodzechów. W wydarzeniu wziął udział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. 

Zadanie obejmuje budowę czterech suchych zbiorników retencyjnych z przegrodami piętrzącymi, odmulenie, pogłębienie rzeki Modły oraz ubezpieczenie jej skarp, przebudowę dwóch przepustów na Modle (w miejscowości Mychów Kolonia) oraz podwyższenie lewego wału Modły na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego. 

- To ważne zadanie pozwoli na retencję nadmiaru spływu wód po gwałtownych deszczach i poprawi zdolność przepustową rzeki Modły. Pozwoli to ochronić przed powodzią ok. 2000 mieszkańców miasta i gmin Ostrowiec Świętokrzyski i Bodzechów – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. 


W październiku w 2020 r. rozpoczęto wytyczanie obiektów w terenie oraz wycinkę drzew w miejscach planowanych do wykonania przegród. Rozpoczęcie zasadniczych robót planowane jest w trzecim kwartale tego roku. Zadanie planowane jest do wykonania w latach 2021-2022. 
Inwestycja będzie realizowana z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Wartość projektu to 18 530 000 zł, z czego dofinansowanie ze środków UE wynosi 15 750 500 zł.

{"register":{"columns":[]}}