Wspólnym głosem o rozwoju transportu w państwach Grupy Wyszehradzkiej
14.06.2024
Rozwój i sposoby finansowania infrastruktury transportowej Polski, Czech, Słowacji i Węgier to główne tematy omawiane w Pradze podczas spotkania ministrów ds. transportu państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i państw bałtyckich. Tegoroczne spotkanie odbyło się w nowej formule, rozszerzonej o państwa Europy Środkowej spoza grupy V4 – Litwę, Łotwę i Estonię. Obecny był także przedstawiciel Komisji Europejskiej. Polskę reprezentował wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski.
Motywem przewodnim prac w ramach Grupy V4 pozostaje eliminacja wąskich gardeł w połączeniach transgranicznych oraz utworzenie spójnego układu komunikacyjnego, zgodnego z parametrami wymaganymi dla Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Istotne w kontekście wspólnych działań jest wzmocnienie połączeń transportowych między krajami Grupy Wyszehradzkiej, zwłaszcza na osi północ-południe. Spotkania ministrów stanowią okazję do przeglądu bieżących wydarzeń, w których Grupa Wyszehradzka, jako całość, powinna prezentować jednomyślne stanowiska na arenie międzynarodowej.
Jak stwierdził wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski, wspólnym celem łączącym państwa V4 jest osiągnięcie sukcesów z zakresu infrastruktury transportu, tak aby budowane lub modernizowane szlaki transportowe nie kończyły się na granicy państw, tylko realizowały swój podstawowy cel – tworzyły nieprzerwany i spójny ciąg komunikacyjny gwarantujący możliwość swobodnego przemieszczania się osób i towarów.
Podczas debaty o krokach, jakie należy podjąć, aby przyśpieszyć i usprawnić transgraniczne połączenia kolejowe, aby spełniły cele nowej unijnej polityki TEN-T oraz głównych wyzwaniach związanych z realizacją tych połączeń, wiceminister infrastruktury P. Koperski stwierdził, że Polska konsekwentnie realizuje plan budowy strategicznej infrastruktury. Ponadto potwierdził zaangażowanie w projekt budowy kolei dużych prędkości łączących państwa V4, który może zmienić mapę transportową Unii Europejskiej na korzyść naszego regionu.
W debacie omawiano także możliwości zacieśnienia współpracy między krajami, aby zapewnić i przyspieszyć rozwój połączeń transportowych.
Rozmawiając o sposobach finansowania kluczowej infrastruktury transportowej, wiceminister P. Koperski bardzo pozytywnie ocenił funkcjonowanie unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF), który wspiera modernizację i budowę infrastruktury położonej na sieci TEN-T, czyli o wspólnym znaczeniu dla Unii Europejskiej.
Spotkanie ministrów ds. transportu państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) ma cykliczny charakter i organizowane jest przez państwo sprawujące prezydencję. Obecnie, do 30 czerwca br. prezydencję w V4 pełnią Czechy, zaś 1 lipca br. przejmie ją Polska. Czas prezydencji Polski w grupie V4 będzie pokrywał się w I połowie 2025 roku z pełnioną przez Polskę prezydencją w Radzie UE.
Na zakończenie spotkania w Pradze ministrowie odpowiedzialni za transport Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski i Słowacji podpisali deklarację zaangażowania w rozwój wspólnych projektów strategicznych z zakresu infrastruktury transportowej w celu poprawy łączności Unii Europejskiej. Podkreślili w niej, że – współpracując z innymi państwami członkowskimi, Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim oraz wykorzystując różne mechanizmy finansowania – zobowiązują się budować zrównoważoną, odporną i wzajemnie połączoną sieć transportową, która przyniesie korzyści obywatelom i szerszej społeczności europejskiej.