W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca polsko-turecka: doświadczenia i wyzwania

16.08.2023

16 sierpnia 2023 r. wiceminister infrastruktury Rafał Weber spotkał się z ambasadorem Republiki Tureckiej w Polsce Cengizem Kamilem Fırat. Tematem rozmów była m.in. realizacja przedsięwzięć infrastrukturalnych w Polsce przez podmioty tureckie. Była to również wizyta pożegnalna ambasadora, który kończy ponad dwuletnią misję w Polsce.

Współpraca polsko-turecka: doświadczenia i wyzwania
— Nasze państwa odgrywają kluczową rolę w rozwoju szlaków komunikacyjnych, które łączą ze sobą również rynki światowe i sprzyjają rozwojowi gospodarczemu. Sprawne połączenia transportowe warunkują bowiem możliwość prowadzenia handlu międzynarodowego i umożliwiają rozwój gospodarczy państw.  Także obecnie, gdy sytuacja geopolityczna w Europie jest mocno skomplikowana, Polska i Turcja mogą skutecznie współpracować w dziedzinie transportu i infrastruktury — powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.


Jako przekład bardzo dobrej współpracy między Polską a Turcją w transporcie minister R. Weber podkreślił rozwój połączeń lotniczych realizowanych przez przewoźników z Polski i Turcji.

— W 2022 r. Turcję odwiedziła rekordowa liczba turystów z Polski, a wymiana handlowa między naszymi państwami wzrasta. W tym roku obserwujemy jeszcze większe zainteresowanie podróżami do Turcji. Dodatkowo systematycznie zwiększa się liczba tureckich przedsiębiorców przylatujących do Polski, aby tu inwestować — przyznał turecki ambasador.

 
W kwestii inwestycji infrastrukturalnych wiceminister R. Weber zaznaczył, że jesteśmy otwarci na współpracę z podmiotami krajowymi oraz zagranicznymi. Wspomniał,  że zgodnie z zasadami określonymi w prawie zamówień publicznych, zarówno polskim, jak i unijnym, przetargi organizowane są z zachowaniem zasad: równego traktowania wykonawców, zapewniania uczciwej konkurencji. 

— Polska plasuje się w czołówce państw o szerokiej skali prowadzonych prac budowlanych. Obecnie realizujemy bardzo ambitne programy rozwoju infrastruktury transportu lądowego, zarówno w obszarze drogowym, jak i kolejowym oraz szereg inwestycji mających na celu rozwój portów morskich i żeglugi śródlądowej — stwierdził wiceminister R. Weber.


Ambasador Republiki Tureckiej podkreślił znaczenie Polski jako strategicznego partnera dla jego kraju. Wskazał na wyjątkowe położenie geograficzne obydwu państw i wyraził nadzieję na dalszą ścisłą współpracę.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}