Wszedł w życie nowy rozkład jazdy na kolei
11.06.2023
Od 11 czerwca 2023 r. pociągi w całym kraju jeżdżą według nowego rozkładu jazdy. Po kilkudziesięciu latach znów możemy pojechać z Wieliszewa do Zegrza, z Ostrołęki do Chorzel oraz ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju. Skrócił się czas podróży m.in. z Warszawy do Radomia i z Krakowa do Bielska-Białej. Wygodniej wsiądziemy do pociągu z nowych przystanków i lepiej dostępnych dla wszystkich podróżnych peronów. Zmiana rozkładu jazdy umożliwia wprowadzenie pociągów wakacyjnych i realizację prac m.in. na stacji Warszawa Zachodnia i Olsztyn Główny. Wakacyjna korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 11 czerwca do 2 września 2023 r.
Więcej informacji na temat wakacyjnej korekty rozkładu kolejowego znajduje się tutaj: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-mosty-nowe-tory-nowe-polaczenia--nowy-rozklad-jazdy-na-kolei
Pociąg IC „Miechowita” przewiezie pasażerów z Krakowa do Piły
W nowym rozkładzie jazdy kursował będzie m.in. pociąg PKP IC „Miechowita”, codziennie między Krakowem Głównym a Piłą Główną. Wyruszy ze stolicy Małopolski o 10:20, a do Piły dojedzie o 17:01. Po drodze zatrzyma się w Miechowie, Częstochowie, Ostrowie Wielkopolskim czy Poznaniu. W drugą stronę wyruszy o 11:24, by po niecałych siedmiu godzinach, o 18:07 przyjechać do Krakowa Głównego.
11 czerwca w Miechowie, na pierwszym przystanku na trasie pociągu z Krakowa do Piły, odbyła się uroczystość nadania nazwy pociągowi na tej relacji. To właśnie w Miechowie urodził się Maciej Miechowita – znakomity lekarz i autor prac z zakresu medycyny, a także jeden z najwybitniejszych humanistów zajmujący się historią, geografią, astrologią i alchemią, rajca Krakowa i profesor Akademii Krakowskiej.
Maciej Miechowita
Maciej Miechowita żył na przełomie XV i XVI wieku. Dzięki swoim dokonaniom i oryginalnym koncepcjom leczenia zyskał miano „rodzimego Hipokratesa”. „Conservatio sanitatis” jest jednym z pierwszych polskich traktatów medycznych. Zawierało ogólne wskazówki dotyczące zachowania dobrego zdrowia. Jego najsłynniejszym dziełem jest natomiast „Chronica Polonorum” (Kronika Polska), opisująca dzieje Polski do czasów wstąpienia na tron Zygmunta I Starego, którego Miechowita był nadwornym medykiem. W 2023 roku przypada pięćsetna rocznica jego śmierci.
PKP Intercity od kilku lat angażuje się w popularyzację i upamiętnianie ważnych postaci historycznych i wydarzeń. Nadanie nazwy „Miechowita” pociągowi kursującemu z Krakowa do Piły to kolejna taka inicjatywa przewoźnika. W listopadzie 2021 roku narodowy przewoźnik nadał nazwę „Marszałek Piłsudski” pociągowi kursującemu z Krakowa do Warszawy. W tym samym roku okleił jedną ze swoich lokomotyw okolicznościową grafiką z okazji 120. rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. Natomiast w 2018 roku PKP Intercity aktywnie uczestniczyło w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na tory wyjechało wtedy 20 lokomotyw ozdobionych biało-czerwoną grafiką, a na stołecznym Powiślu pojawił się jubileuszowy mural, ukazujący sposoby świętowania przez Polaków niepodległości.