W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XIII Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO

26.09.2019

W dniach 24-27 września 2019 r. w Gdańsku odbywają się 13. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO.

Lokomotywa Dragon 2
- Modernizujemy linie kolejowe, realizujemy program dworcowy i strategię taborową. Te programy, wraz z Wieloletnim Programem Utrzymaniowym tworzą nową jakość na polskiej kolei – powiedział podczas uroczystości otwarcia targów minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

W debacie otwarcia „Kolej 4.0 – między misją a efektywnością” uczestniczył wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, który podkreślił, że inwestycje w transport zbiorowy są jednocześnie inwestycjami w rozwój. Wiceminister A. Bittel odebrał również międzynarodową nagrodę „Złoty Rydwan” jako wyraz docenienia starań Rządu RP na rzecz rozwoju kolejnictwa.

Z dużym zainteresowaniem spotkała się debata zorganizowana przez Ministerstwo Infrastruktury, PKP SA, PKP PLK SA, Izbę Gospodarczą Transportu Lądowego oraz Instytut Kolejnictwa „Zmieniamy polską kolej”, w której udział wzięli przedstawiciele resortu, Grupy PKP oraz branży kolejowej.

Podczas targów PKP Intercity SA rozszerzyło umowę na zakup 20 nowych lokomotyw elektrycznych, którą podpisało w maju 2018 r. z firmą NEWAG o dodatkowo 10 nowoczesnych lokomotyw Griffin. Wartość kontraktu po rozszerzeniu wzrosła do 551,4 mln zł, w tym sama opcja na dodatkowe pojazdy to 183,8 mln zł. Jedna z pierwszy lokomotyw, które NEWAG wykonuje na zamówienie PKP Intercity SA została zaprezentowana na targach.

- Bardzo nas cieszy, że harmonijnie rozwija się współpraca PKP Intercity z kolejną polską spółką. Współpraca z rodzimymi przedsiębiorstwami służy rozwojowi całej polskiej kolei, która jest niezwykle istotną gałęzią polskiej gospodarki teraz i niewątpliwe będzie nią także w przyszłości. Wielomiliardowe inwestycje naszego narodowego przewoźnika służą jednak nie tylko gospodarce, ale przede wszystkim pasażerom, którzy oczekują  usług na najwyższym poziomie - powiedział minister infrastruktury A. Adamczyk.


 
Nowe lokomotywy będą rozwijać prędkość 160 km/h. Pozwolą więc efektywnie wykorzystywać zmodernizowane linie kolejowe. Będą to także najnowocześniejsze lokomotywy elektryczne w Polsce. Zostaną wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce, m.in. na trasach:
 

  • Przemyśl – Lublin – Warszawa – Bydgoszcz – Gdynia/Piła – Kołobrzeg/(Gorzów Wielkopolski),
  • Suwałki – Białystok/Lublin – Warszawa – Poznań – Szczecin/Gorzów Wielkopolski/Zielona Góra.

 

- Nowoczesne lokomotywy będą prowadzić składy na wielu popularnych trasach w całym kraju. Stopniowo udaje nam się wspólnie niwelować wykluczenie komunikacyjne, zapewniając coraz większej liczbie mieszkańców Polski dostęp do komfortowych połączeń dalekobieżnych oferowanych przez PKP Intercity – podkreślił wiceminister A. Bittel.


 
13. Międzynarodowe Targi Trako odbywają się pod patronatem Ministra Infrastruktury.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}