W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończenie projektu wspierającego dekarbonizację polskich portów lotniczych

12.12.2022

12 grudnia 2022 r. odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego, który podsumował realizację projektu „Modernizacja polskiej sieci portów lotniczych w zakresie redukcji emisji CO2”. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury, przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, za pośrednictwem Instrumentu Wsparcia Technicznego oraz we współpracy z Dyrekcją Generalną ds. Wspierania Reform Strukturalnych Komisji Europejskiej.

Zakończenie projektu wspierającego dekarbonizację polskich portów lotniczych
– Konieczności podejmowania działań ograniczających emisję gazów cieplarnianych w transporcie lotniczym nie podlega żadnej dyskusji. Istotną rolę w tym przedsięwzięciu będą miały porty lotnicze, które już dziś podejmują pierwsze inicjatywy w tym zakresie. Projekt „Modernizacja polskiej sieci portów lotniczych w zakresie redukcji emisji CO2” ma wesprzeć je w tym procesie – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Celem realizowanych działań było zaangażowanie polskich lotnisk, znajdujących się w sieci TEN-T, w działania sprzyjające transformacji energetycznej sektora lotniczego i mapowania poziomu emisji gazów cieplarnianych, w tym przygotowanie polskich lotnisk do przystąpienia do międzynarodowego programu Airport Carbon Accreditation (ACA). Ponadto projekt stanowił wsparcie dla Ministerstwa Infrastruktury w projektowaniu, przygotowaniu i wdrożeniu reform sprzyjających ochronie klimatu, z uwzględnieniem unijnych i krajowych środków przeznaczonych na transformację energetyczną tego sektora.

W ramach projektu przedstawiciele lotnisk uczestniczyli w warsztatach, w trakcie których zapoznali się z informacjami na temat programu ACA oraz z zasadami liczenia śladu węglowego. Odbyło się również spotkanie z przedstawicielami portów lotniczych z Belgii, Finlandii i Węgier, które od lat są zaangażowane w ten program. Dzięki temu porty lotnicze są przygotowane do opracowania raportów z wyliczeniami śladu węglowego i przystąpienia do programu ACA, a niektóre z nich na przyszły rok zaplanowały przygotowanie wniosku akredytacyjnego do programu.

Wykonawca projektu – firma Ernst & Young, przygotował również raport zawierający rekomendacje w sprawie dostosowania portów lotniczych do obowiązujących oraz planowanych polskich i unijnych regulacji, jak i działań administracyjnych sprzyjających szerszemu wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych oraz poprawie efektywności energetycznej w portach lotniczych, zgodnych z przepisami unijnymi oraz na bazie najlepszych doświadczeń w Europie.

Projekt „Modernizacja polskiej sieci portów lotniczych w zakresie redukcji emisji CO2” zrealizowany został przez międzynarodową firmę doradczą Ernst & Young, przy wsparciu dwóch polskich podmiotów: Arcadis z Warszawy oraz Pracowni Innowacji Naturalnych z Lublina.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}