Wiza typu C – złożenie wniosku
Gdzie załatwisz sprawę?
Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.
Jak umówisz się na spotkanie?
Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat
Jakie dokumenty musisz złożyć?
1. Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy.
2. Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
a. ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
b. nie starsze niż 6 miesięcy,
c. zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia.
Uwaga: zdjęcia nie należy załączać do wniosku, ponieważ muszą być zeskanowane oddzielnie.
3. Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony. W przypadku posiadania drugiego ważnego paszportu należy go dołączyć do wniosku wizowego.
4. Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.
5. Osoby ubiegające się o wizę Schengen (jednolitą), uprawniającą do jedno- lub dwukrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne pokrywające wszelkie wydatki, które podczas ich pobytu(-ów) na całym terytorium państw Schengen mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią. Osoby ubiegające się o wizę wielokrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne obejmujące okres ich pierwszej planowanej wizyty. Ubezpieczenie musi być ważne na całym terytorium państw Schengen , obejmować całkowity okres planowanego pobytu. Minimalna kwota ubezpieczenia wynosi 30 000 EUR.
6. W przypadku osób ubiegających się o wizę, niebędących obywatelami Jordanii, mających miejsce zamieszkania w Jordanii: dowód legalnego pobytu w Jordanii, ważny miesiąc po planowanym wyjeździe z terytorium państw członkowskich lub zezwolenie na ponowny wjazd na terytorium Jordanii.
7. Oryginały wyciągów bankowych w języku angielskim z ostatnich 3 miesięcy wykazujących wystarczające środki na podróż do Polski ( 300 PLN za pierwsze 3 dni, oraz 75 PLN za każdy kolejny dzień planowanego pobytu). W przypadku braku rachunku bankowego należy przedstawić dowód posiadania innych aktywów, taki jak odcinki wypłaty. Alternatywnie można przedstawić wyciągi bankowe osoby, która płaci za podróż.
8. Dowód zakwaterowania, tj.:
- rezerwacja hotelu lub dowód posiadania wystarczających środków na pokrycie kosztów zakwaterowania;
- potwierdzenie zakwaterowania prywatnego, stwierdzające, że koszty zostaną pokryte przez gospodarza (w stosownych przypadkach potwierdzenie takie może zostać wydane w formie dowodu na pokrycie kosztów pobytu przez inną osobę na oficjalnym formularzu krajowym) lub
- dowód własności lub najmu nieruchomości.
9. Rezerwacja podróży w obie strony lub wystarczające środki na zakup biletu.
10. Książeczka rodzinna zwana „daftar eileh” lub „دفتر عائلة “w Jordanii, „bataqa Asyria” lub اسرية بطاقة w Syrii.
11. Pracownicy: zaświadczenie o zatrudnieniu, określające datę zatrudnienia, stanowisko w przedsiębiorstwie, poziom wynagrodzenia, zezwolenie na urlop oraz dane kontaktowe pracodawcy.
12. Właściciele przedsiębiorstw: oryginał wpisu do rejestru handlowego i roczna licencja spółki na prowadzenie działalności.
13. Uczniowie/studenci: zaświadczenie o odbywaniu nauki lub studiów.
Dokumenty uzupełniające, jakie należy przestawić w zależności od celu podróży:
1. Turystyka: szczegółowy plan całej podróży albo z rezerwacją zakwaterowania i transportu albo z dowodem posiadania wystarczających środków na pokrycie kosztów podróży i zakwaterowania.
2. Podróż służbowa
a. Oficjalne zaproszenie od zapraszającego przedsiębiorstwa/osoby zapraszającej (opatrzone pieczęcią i podpisane), zawierające następujące szczegółowe informacje:
- adres i dane kontaktowe przedsiębiorstwa,
- rodzaj prowadzonej działalności,
- imię i nazwisko oraz stanowisko zajmowane przez osobę zatwierdzającą,
- cel i czas trwania pobytu,
- wskazanie osoby lub innego podmiotu ponoszącego koszty podróży i utrzymania,
- określenie, czy dana osoba musi podróżować regularnie;
b. Informacje/dokumenty, które ma przedstawić przedsiębiorstwo jordańskie, które wnioskodawca reprezentuje podczas podróży służbowej:
- dane dotyczące rejestracji przedsiębiorstwa,
- opieczętowane i podpisane pismo przedsiębiorstwa, w którym wymieniono:
- dokładny adres firmy i dane osób wyznaczonych do kontaktów w jej imieniu,
- rodzaj prowadzonej działalności,
- imię i nazwisko oraz stanowisko zajmowane przez osobę zatwierdzającą,
- imię i nazwisko, wynagrodzenie, lata zatrudnienia (w stosownych przypadkach),
- cel wizyty,
- wskazanie osoby lub innego podmiotu ponoszącego koszty podróży i utrzymania osoby ubiegającej się o wizę.
3. Wizyta u rodziny lub przyjaciół
a. W stosownych przypadkach może być konieczne przedłożenie krajowego formularza potwierdzającego pokrycie kosztów związanych z pobytem;
b. Zaproszenie podpisane przez osobę zapraszającą:
- zaproszenie powinno zawierać kopię dokumentu tożsamości, dokładny adres i dane kontaktowe osoby zapraszającej;
- Jeżeli osoba zapraszająca ma pokryć wydatki osoby ubiegającej się o wizę, osoba zapraszająca musi przedstawić dowód posiadania wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów planowanego pobytu.
4. Leczenie
a. Potwierdzenie terminu wizyty z przyjmującej instytucji medycznej. Oficjalne pismo musi zawierać następujące informacje:
- datę i miejsce wizyty,
- rodzaj i czas trwania leczenia, które ma być przeprowadzone.
b. Dokument urzędowy/świadectwo wydane przez jordański zakład opieki zdrowotnej, potwierdzające dokumentację medyczną uzasadniającą konieczność leczenia za granicą;
c. Zabezpieczenie finansowe: potwierdzenie przedpłaty za leczenie lub inny dowód dokonania ustaleń finansowych.
5. Tranzyt lotniczy
a. Ważna wiza do kolejnego państwa lub do państwa będącego ostatecznym celem podróży.
b. Potwierdzenie zamiaru kontynuacji podróży: kopia biletu lub rezerwacji na dalszy odcinek trasy oraz wiarygodne wyjaśnienie przebiegu trasy.
Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:
- Pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
- Paszporty rodziców – oryginał i kopia;
- Akt urodzenia – oryginał i kopia.
- Jeżeli małoletni podróżuje bez swojego opiekuna prawnego: należy przedstawić zgodę osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekuna prawnego, który nie towarzyszy małoletniemu. Zgoda powinna być wydana przez właściwy organ, taki jak organ policji lub właściwy sąd.
Pamiętaj:
- Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania.
- Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może zażądać dodatkowej dokumentacji.
- Wniosek wizowy złóż nie wcześniej niż na 6 miesięcy i nie później niż 15 dni przed przed zaplanowaną podróżą.
- Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
- Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może spowodować zakaz wjazdu do państw układu Schengen.
- Wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium strefy Schengen – ostateczną decyzję zawsze podejmują służby państwa, w którym planujesz przekroczyć granicę strefy.
- Wymóg językowy – wszystkie wymagane dokumenty muszą być przetłumaczone na język kraju, który ma być odwiedzany lub na język angielski.
Wizowy System Informacyjny (VIS) ma służyć m.in. wymianie pomiędzy państwami członkowskimi danych o wnioskach wizowych i o związanych z nimi decyzjach. W związku z osiągnięciem przez niego pełnej sprawności operacyjnej w dokumencie podróży cudzoziemca ubiegającego się o wydanie wizy Schengen nie umieszcza się stempla świadczącego o dopuszczalności wniosku, o którym mowa w art. 20 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy).
Na podstawie załącznika do decyzji wykonawczej Komisji zmieniającej decyzję wykonawczą C(2013) 1725 w odniesieniu do wykazu dokumentów uzupełniających, jakie powinny złożyć osoby ubiegające się o wizę krótkoterminową w Jordanii. (Bruksela, dnia 23.6.2023 r. C(2023) 4048 final)
Ile zapłacisz?
Opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego wynosi 71 JOD, płatne gotówką w kasie urzędu.
Następującym grupom aplikujących przysługują zniżki od opłaty standardowej:
BEZ OPŁATY:
- członkowie rodzin obywateli UE i obywateli w rozumieniu art. 2 pkt 4 w związku z pkt 3 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. Nr 144, poz. 1043, z późn. zm.);
- małżonkowie obywateli RP;
- małoletni bezpośredni zstępni obywateli RP lub małoletni bezpośredni zstępni małżonka obywateli RP, jeśli zstępny pozostaje na utrzymaniu obywatela RP lub małżonka obywatela RP;
- bezpośredni wstępny obywateli RP lub bezpośredni wstępny małżonka ob. RP, jeśli wstępny pozostaje na utrzymaniu obywatela RP lub małżonka ob. RP;
- uczniowie, studenci, uczestnicy studiów podyplomowych i towarzyszący nauczyciele, którzy podróżują w celu podjęcia studiów lub udziału w szkoleniach;
- naukowcy z państw trzecich podróżujący w celu prowadzenia badań naukowych zgodnie z definicją zawartą w zaleceniu 2005/761/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 28 września 2005 r. w celu ułatwienia wydawania przez państwa członkowskie jednolitych wiz krótkoterminowych dla naukowców z państwa trzecich podróżujących w ramach Wspólnoty w celu prowadzenia badań naukowych;
- przedstawiciele organizacji niekomercyjnych (non-profit) w wieku do 25 lat uczestniczący w seminariach, konferencjach, imprezach sportowych, kulturalnych lub edukacyjnych organizowanych przez organizacje niekomercyjne. Uwaga: W celu uzyskania zniżki, aplikujący zobowiązany jest dołączyć do aplikacji wizowej dokumenty potwierdzające, że organizacje (reprezentowana przez niego oraz zapraszająca go do Polski) są podmiotami prawnymi prowadzącymi działalność non-profit (akceptowane są wyłącznie dokumenty rejestracyjne tych organizacji, zawierające zapisy potwierdzające ten status);
- osoby składające wnioski o wydanie wiz dyplomatycznych i służbowych;
- przyjęcie odwołania od decyzji o odmowie wydania wizy dla członka rodziny obywatela UE w rozumieniu art. 2 pkt 4 w związku z pkt 3 ustawy z 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. Nr 144, poz. 1043, z późn. zm.).
ZNIŻKA:
- dzieci w wieku 6-12 (nieprzekraczające 12 lat minus 1 dzień);
- obywatele Ukrainy, Rosji, Mołdowy, Gruzji (Umowa z UE).
Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula.
Jaki jest termin realizacji?
Decyzję w sprawie wniosku podejmuje się w terminie 15 dni kalendarzowych od dnia złożenia wniosku, który jest dopuszczalny.
W indywidualnych przypadkach termin ten można przedłużyć maksymalnie do 45 dni kalendarzowych, zwłaszcza gdy konieczna jest dalsza kontrola wniosku.
W uzasadnionych indywidualnych przypadkach mających pilny charakter decyzje w sprawie wniosków podejmuje się niezwłocznie.
W stosunku do obywateli niektórych państw lub kategorii podróżnych termin niezbędny na podjęcie decyzji w sprawie wniosku może ulec wydłużeniu z uwagi na konieczność przeprowadzenia konsultacji wizowych.
Aktualna lista państw trzecich, których obywatel oraz kategorie podróżnych są przedmiotem konsultacji wizowych dostępna jest na stronie internetowej Komisji Europejski (link).
Jak odbierzesz dokumenty?
Decyzję wizową odbierzesz w konsulacie, w dni robocze w godzinach 13:00-15:00.
Jak możesz się odwołać?
Negatywna decyzja w sprawie wniosku wizowego zawiera powody takiej decyzji.
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej.
Wniosek musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.
Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi 63 JOD.
Wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy przyjmowane są w dni robocze w godzinach 9:00-13:00.
Cofanie lub unieważnianie wizy Schengen
Jeśli otrzymałeś decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen, z którą się nie zgadzasz, przysługuje ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli jednak sam wystąpiłeś o cofnięcie wizy Schengen i konsul przychylił się do tego wniosku nie przysługuje Ci prawo do odwołania się od takiej decyzji.
Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez konsula powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen w siedzibie urzędu, który wydał decyzje.
Wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy przyjmowane są w dni robocze w godzinach 9:00-13:00.
Wniosek po ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku cofnięcia lub unieważnienia wizy Schengen jest bezpłatny.
Skarga na odmowę wydania wizy Schengen, decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen oraz na działalność konsula w tym zakresie.
Jeśli konsul po rozpatrzeniu Twojego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wydał ponowną decyzję o odmowie wydania wizy, jej unieważnieniu lub cofnięciu, z którą się nie zgadzasz przysługuje Ci skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skargę należy przekazać za pośrednictwem konsula, który podjął decyzję w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy.
Przekazując skargę konsulowi nie wnosisz do konsula żadnej opłaty, jednak postępowanie przed sądami administracyjnymi podlega opłatom. Musisz więc liczyć się z tym, że zostaniesz wezwany przez sąd do uiszczenia opłaty sądowej. Informacje dotyczące wysokości opłat sądowych w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego oraz możliwości ubiegania się o zwolnienie z kosztów postępowania oraz języka postępowania znajdują się na poniższej stronie:
http://bip.warszawa.wsa.gov.pl/133/wpis-sadowy-zasady-dokonywania-wpisu.html
Podstawa prawna
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy)
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne