Wiza typu D – złożenie wniosku
Gdzie załatwisz sprawę?
Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.
Jak umówisz się na spotkanie?
Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat
Jakie dokumenty musisz złożyć?
1. Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy (wnioski wizowe, które nie zostały zarejestrowane za pośrednictwem systemu e-konsulat, nie będą przyjmowane)
2. Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
a. ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
b. nie starsze niż 6 miesięcy,
c. zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia.
3. Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy.
4. Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.
5. Osoba ubiegająca się o wydanie wizy krajowej składa osobiście dokument potwierdzający posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a lub dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podróżne ubezpieczenie medyczne o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 EUR musi być ważne przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywać wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku.
Lista ubezpieczycieli spełniających wymagania wizy krajowej (typ D).
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wizy --> w zakładce: Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 1b ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
6. Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego legalne zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę.
7. Potwierdzenie posiadania środków finansowych w formie ustalonej przez placówkę.
8. Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu).
9. Dokumenty potwierdzające cel pobytu na terytorium RP
10. Rezerwacja lotu
Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:
- Pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
- Paszporty rodziców – oryginał i kopia;
- Akt urodzenia – oryginał i kopia.
Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.
Pamiętaj:
- Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania.
- Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może poprosić o dodatkową dokumentację.
- Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
- Wizy typu D pozwalają na przebywanie w innych krajach strefy Schengen przez 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. Oznacza to, że możesz przebywać legalnie w strefie Schengen, wyłącznie jeśli w okresie ostatnich 180 dni Twój pobyt w krajach strefy nie przekroczył 90 dni.
- Wiza typu D może zostać wydana z maksymalnie rocznym okresem ważności.
- Pamiętaj, że wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium Polski – ostateczną decyzję zawsze podejmuje Straż Graniczna.
Dokumenty preferowane są w języku angielskim lub polskim.
Dokumenty w języku arabskim dołączone do wniosku wizowego muszą posiadać tłumaczenia na język angielski lub polski.
Jakie dokumenty musisz złożyć dodatkowo? Wiza w celu pobytu z rodziną lub przyjaciółmi
Oryginał oficjalnego zaproszenia od krewnego/przyjaciela zamieszkałego w Polsce, zarejestrowanego w Urzędzie Wojewódzkim w Polsce.
List przewodni: opis podróży, cel podróży i ramy czasowe w formie listu.
Dowód zakwaterowania na cały okres planowanego pobytu w Polsce.
Rezerwację lotu w obie strony z datami i numerami lotów określającymi wlot i wylot z Polski. Zamiast tego można złożyć pisemne przyrzeczenie zakupu biletu powrotnego, jeśli nie został on wykupiony
Należy pamiętać, że ubezpieczenie podróżne ważne przez cały okres planowanego pobytu jest wymagane również przy ubieganiu się o wizę na pobyt z rodziną lub przyjaciółmi. Jeśli zostałeś zgłoszony do ubezpieczonia w polskim ZUS, możesz zamiast tego przedstawić zaświadczenie z ZUS RMUA Raport miesięczny dla osoby ubezpieczonej.
Środki finansowe: wysokość środków finansowych, które cudzoziemiec jest zobowiązany posiadać, aby móc pokryć koszty zakwaterowania, wyżywienia, podróży przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i poza nim:
- 75 PLN za dzień przy pobycie powyżej 4 dni
- 2500 PLN dodatkowo w przypadku nie wykupienia przelotu w obie strony
- jako dokument potwierdzający posiadanie środków finansowych należy przedstawić jeden z nich (powinny być wystawione w ciągu ostatniego miesiąca)
- oryginał zaświadczenia o wysokości limitu na karcie kredytowej wydanego przez bank/firmę, która wydała kartę kredytową;
- oryginał zaświadczenia o posiadaniu środków finansowych na rachunku w banku, który jest zlokalizowany na terenie Polski lub innego państwa należącego do strefy Schengen;
- wyciąg bankowy obejmujący ostatnie 6 miesięcy.
Należy pamiętać, że wnioski bez wyżej wymienionych dokumentów nie będą przyjmowane.
Dodatkowo, ubiegając się o wizę dla osoby niepełnoletniej, należy przedstawić:
- Pisemną zgodę rodzica/rodziców dziecka/nieletniego na ubieganie się o wizę, potwierdzoną notarialnie. Jeśli jest tylko jeden opiekun, należy to udowodnić aktem urodzenia, orzeczeniem sądu o wyłącznej opiece rodzicielskiej lub aktem zgonu drugiego rodzica.
- Oryginały i kopie paszportów rodziców.
- Oryginał i odpis aktu urodzenia.
- Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego, należy złożyć osobny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.
Uwaga:
Wniosek o wizę należy złożyć w urzędzie konsularnym lub w wydziale konsularnym ambasady w okręgu konsularnym właściwym dla miejsca zamieszkania.
Zazwyczaj powyższe dokumenty wystarczą do otrzymania wizy, jednak konsul może zażądać dodatkowych dokumentów.
Konsul może, ale nie musi, zaprosić osobę ubiegającą się o wizę na rozmowę.
Wizy typu D pozwalają na pobyt w innych państwach Schengen przez 90 dni z dowolnego 180-dniowego okresu. Oznacza to, że możesz legalnie przebywać w strefie Schengen tylko wtedy, gdy Twój pobyt był krótszy niż 90 dni w ciągu ostatnich 180 dni.
Wiza typu D jest ważna przez okres maksymalnie jednego roku.
Należy pamiętać, że otrzymanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Polski - ostateczną decyzję podejmuje zawsze Straż Graniczna.
Jakie dokumenty musisz złożyć dodatkowo? Wiza w celu wykonywania pracy
Rezerwację lotu w obie strony z datami i numerami lotów określającymi wlot i wylot z Polski. Zamiast tego można złożyć pisemne przyrzeczenie zakupu biletu powrotnego, jeśli nie został on wykupiony
Należy pamiętać, że ubezpieczenie podróżne ważne przez cały okres planowanego pobytu jest wymagane również przy ubieganiu się o wizę pracowniczą. Jeśli już pracujesz w Polsce i jesteś ubezpieczony w polskim ZUS, możesz zamiast tego przedstawić zaświadczenie z ZUS RMUA Raport miesięczny dla osoby ubezpieczonej.
Środki finansowe: wysokość środków finansowych, które cudzoziemiec jest zobowiązany posiadać, aby móc pokryć koszty zakwaterowania, wyżywienia, podróży przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i poza nim:
75 PLN za dzień przy pobycie powyżej 4 dni
2500 PLN dodatkowo w przypadku nie wykupienia przelotu w obie strony
Jako dokument potwierdzający posiadanie środków finansowych należy przedstawić jeden z nich (powinny być wystawione w ciągu ostatniego miesiąca)
- oryginał zaświadczenia o wysokości limitu na karcie kredytowej wydanego przez bank/firmę, która wydała kartę kredytową;
- oryginał zaświadczenia o posiadaniu środków finansowych na rachunku w banku, który jest zlokalizowany na terenie Polski lub innego państwa należącego do strefy Schengen;
- za środki finansowe może być również uznana kwota wynagrodzenia wymieniona w zezwoleniu na pracę wydanym przez Urząd Wojewódzki w Polsce.
- wyciąg bankowy obejmujący ostatnie 3 miesiące.
- Zezwolenie na pracę wydane przez Urząd Wojewody w Polsce. Okres ważności wizy nie może przekraczać okresu ważności zezwolenia na pracę.
- List zapraszający od pracodawcy (firmy) w Polsce.
- List polecający od pracodawcy (firmy) w Jordanii, w przypadku zmiany miejsca zamieszkania.
- Aktualny list referencyjny od pracodawcy w Jordanii wraz z zaświadczeniem o zarobkach. Zaświadczenie o zatrudnieniu musi zawierać datę zatrudnienia, stanowisko w firmie oraz wysokość wynagrodzenia.
Osoby pracujące na własny rachunek powinny przedstawić dowód rejestracji działalności gospodarczej w Jordanii, licencję handlową oraz załączyć ostatni wyciąg z konta bankowego.
Należy pamiętać, że wnioski bez wyżej wymienionych dokumentów nie będą przyjmowane.
Dodatkowo, ubiegając się o wizę dla osoby niepełnoletniej, należy przedstawić:
- Pisemną zgodę rodzica/rodziców dziecka/nieletniego na ubieganie się o wizę, potwierdzoną notarialnie. Jeśli jest tylko jeden opiekun, należy to udowodnić aktem urodzenia, orzeczeniem sądu o wyłącznej opiece rodzicielskiej lub aktem zgonu drugiego rodzica.
- Oryginały i kopie paszportów rodziców.
- Oryginał i odpis aktu urodzenia.
- Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego, należy złożyć osobny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.
Uwaga:
Wniosek o wizę należy złożyć w urzędzie konsularnym lub w wydziale konsularnym ambasady w okręgu konsularnym właściwym dla miejsca zamieszkania.
Zazwyczaj powyższe dokumenty wystarczą do otrzymania wizy, jednak konsul może zażądać dodatkowych dokumentów.
Konsul może, ale nie musi, zaprosić osobę ubiegającą się o wizę na rozmowę.
Wizy typu D pozwalają na pobyt w innych państwach Schengen przez 90 dni z dowolnego 180-dniowego okresu. Oznacza to, że możesz legalnie przebywać w strefie Schengen tylko wtedy, gdy Twój pobyt był krótszy niż 90 dni w ciągu ostatnich 180 dni.
Wiza typu D jest ważna przez okres maksymalnie jednego roku.
Należy pamiętać, że otrzymanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Polski - ostateczną decyzję podejmuje zawsze Straż Graniczna.
Jakie dokumenty musisz złożyć dodatkowo? Wiza w celu w celu podjęcia studiów
Wykaz dokumentów uzupełniających, które muszą złożyć wnioskodawcy podróżujący w celu podjęcia studiów (licencjackich, magisterskich lub podyplomowych)
a) oryginał zawiadomienia o przyjęciu na studia wydanego przez uczelnię, potwierdzającego, że obywatel państwa trzeciego został przyjęty przez uczelnię na studia;
b) dowód wpłaty w przypadku podjęcia lub kontynuowania studiów płatnych, potwierdzający wniesienie opłat pobieranych przez uczelnię
c) dokument potwierdzający posiadanie środków finansowych wystarczających na pokrycie kosztów pobytu w Polsce oraz kosztów powrotu do kraju pochodzenia lub zamieszkania albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, do którego wnioskodawca ma zapewniony wjazd;
d) dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub podróżnego ubezpieczenia medycznego.
e) Decyzja administracyjna, wydana przez odpowiedniego kuratora oświaty (https://www.gov.pl/web/edukacja/kuratoria-oswiaty) uznająca za dokument potwierdzający w Rzeczypospolitej Polskiej wykształcenie średnie branżowe lub średnie, lub uprawnienie do kontynuacji nauki, w tym uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe, w uwzględnieniem zakresu uprawnień w państwie wydania świadectwa.
W odniesieniu do punktu c) (powyżej): koszty pobytu w Polsce obejmują 3 elementy.
1. Stałą i jednorazową kwotę zapewniającą możliwość podjęcia podróży powrotnej do kraju pochodzenia i wynosi ona: 2500 ZŁ.
2. Kwota pokrywająca koszty zakwaterowania w czasie studiów (tj. potwierdzenie z akademika, umowa najmu mieszkania itp.)
3. Kwota w wysokości 776 PLN (lub 600 PLN, jeśli student nie będzie przebywał w Polsce sam, lecz z rodziną) miesięcznie w celu zapewnienia, że student nie będzie miał prawa do korzystania z pomocy społecznej.
Oznacza to, że cudzoziemiec musi przedstawić dowód posiadania środków finansowych na pokrycie wszystkich trzech składników, w okresie ważności wizy. Kwota ta nie będzie stała, ponieważ koszty zakwaterowania mogą być różne.
Przyjmuje się, że wyżej wymienione dokumenty (z wyjątkiem stypendium i czeku podróżnego) są wystawione na nazwisko innej osoby (nie musi to być rodzina). W takim przypadku konieczne jest dostarczenie listu sponsorskiego, potwierdzonego notarialnie. Na przykład: rodzice lub fundacja potwierdzają, że będą pokrywać koszty pobytu studenta w Polsce, dołączając dokumenty potwierdzające posiadanie odpowiednich środków finansowych.
Oto przykład:
Obywatel Ukrainy planuje studiować w Polsce (ważność wizy wynosi jeden rok). Oprócz dokumentów wymienionych w punktach a), b), d) przedstawia dokument potwierdzający, że będzie mieszkał w akademiku, a opłata za to zakwaterowanie wynosi 500 zł miesięcznie. W tym przypadku wymagane środki finansowe wynoszą: 200 zł (pierwszy składnik) + 6000 zł (roczna opłata za akademik, przy założeniu, że wiza wydawana jest na rok) + 9 312 zł (trzeci składnik, kwota 776 zł pomnożona przez 12 miesięcy). W sumie jest to 15 312 zł - kwota, którą wnioskodawca powinien posiadać.
Dokumenty, które w tym przykładzie mogą potwierdzić, że obywatel Ukrainy posiada kwotę 15 312 PLN, to:
- czeki podróżne
- potwierdzenie limitu na karcie kredytowej wydanej przez bank znajdujący się poza granicami Polski,
- potwierdzenie posiadania środków finansowych w banku znajdującym się na terytorium Polski,
- dokument potwierdzający przyznanie stypendium krajowego lub zagranicznego,
- zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia,
- list sponsorski.
WAŻNE: Uczelnia musi być zatwierdzona przez polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
List akceptacyjny uczelni lub zaświadczenie o przyjęciu na studia. Kopie (skany) oryginałów nie będą akceptowane.
Dowód wpłaty czesnego.
Zaświadczenie o przyjęciu na studia z jordańskiego uniwersytetu/szkoły, jeśli dotyczy.
List o braku zastrzeżeń od sponsora, a także kopia paszportu i wizy sponsora, zaświadczenie o zatrudnieniu z informacją o zarobkach oraz aktualny wyciąg z konta bankowego z ostatnich 3 miesięcy.
Dokument potwierdzający pokrewieństwo z wyżej wymienionym sponsorem
Dodatkowo, ubiegając się o wizę dla osoby niepełnoletniej, należy przedstawić:
- Pisemną zgodę rodzica/rodziców dziecka/nieletniego na ubieganie się o wizę, potwierdzoną notarialnie. Jeśli jest tylko jeden opiekun, należy to udowodnić aktem urodzenia, orzeczeniem sądu o wyłącznej opiece rodzicielskiej lub aktem zgonu drugiego rodzica.
- Oryginały i kopie paszportów rodziców.
- Oryginał i odpis aktu urodzenia.
- Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego, należy złożyć osobny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.
Uwaga:
Wniosek o wizę należy złożyć w urzędzie konsularnym lub w wydziale konsularnym ambasady w okręgu konsularnym właściwym dla miejsca zamieszkania.
Zazwyczaj powyższe dokumenty wystarczą do otrzymania wizy, jednak konsul może zażądać dodatkowych dokumentów.
Konsul może, ale nie musi, zaprosić osobę ubiegającą się o wizę na rozmowę.
Wizy typu D pozwalają na pobyt w innych państwach Schengen przez 90 dni z dowolnego 180-dniowego okresu. Oznacza to, że możesz legalnie przebywać w strefie Schengen tylko wtedy, gdy Twój pobyt był krótszy niż 90 dni w ciągu ostatnich 180 dni.
Wiza typu D jest ważna przez okres maksymalnie jednego roku.
Należy pamiętać, że otrzymanie wizy nie gwarantuje, wjazdu do Polski - ostateczną decyzję podejmuje zawsze Straż Graniczna.
Ile zapłacisz?
Opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego wynosi 106 JOD, płatne gotówką w kasie urzędu.
Małżonkowie obywateli RP zwolnieni są z opłaty za rozpatrzenie wniosku wizowego.
Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula.
Jaki jest termin realizacji?
Decyzję w sprawie wniosku podejmuje się w terminie 15 dni kalendarzowych od dnia złożenia wniosku, który jest dopuszczalny.
W indywidualnych przypadkach termin ten można przedłużyć maksymalnie do 45 dni kalendarzowych, zwłaszcza gdy konieczna jest dalsza kontrola wniosku.
W uzasadnionych indywidualnych przypadkach mających pilny charakter decyzje w sprawie wniosków podejmuje się niezwłocznie.
Jak odbierzesz dokumenty?
Decyzję wizową odbierzesz w konsulacie, w dni robocze w godzinach 13:00-15:00.
Jak możesz się odwołać?
Negatywna decyzja w sprawie wniosku wizowego zawiera powody takiej decyzji.
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej.
Wniosek musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.
Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi 106 JOD.
Wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy przyjmowane są w dni robocze w godzinach 9:00-13:00.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 lutego 2018 r. w sprawie wiz dla cudzoziemców
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne