Praca i pobyt w Katarze
Wjazd na terytorium Kataru
W mocy pozostają ustanowione we wrześniu 2012 r. ułatwienia wizowe dla obywateli RP, a także, funkcjonujące od sierpnia 2017 r. zwolnienia z obowiązku wizowego dla pobytów turystycznych obywateli polskich. Polacy znajdują się w najbardziej uprzywilejowanej grupie narodowości, które mogą wielokrotnie przebywać w Katarze w okresie do 90 dni w ciągu 180 dni. Przewagę Kataru stanowi też łatwa dostępność tego kraju z Polski.
Sytuacja gospodarcza i bezpieczeństwa w Katarze
Katar jest krajem o dużych zasobach finansowych, stabilnym politycznie, bezpiecznym, o znikomej przestępczości pospolitej.
Praca w Katarze
Zgodnie z obowiązującym prawem pracy zatrudnienie w Katarze jest możliwe po uzyskaniu stosownej wizy pracowniczej, o którą wnioskuje przyszły katarski pracodawca. Tylko wjazd na jej podstawie jest punktem wyjście do wystąpienia przez pracodawcę do katarskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o zezwolenie na pobyt czasowy.
Pobyt czasowy w Katarze
Co do zasady obywatele polscy posiadający status czasowego rezydenta uzyskują zezwolenie na pobyt czasowy za pośrednictwem swojego pracodawcy (pobyt związany z pracą) lub za pośrednictwem członka rodziny, który posiada już zezwolenie na pobyt czasowy (tzw. wiza rodzinna). Zezwolenia na pobyt są zwykle ważne przez 2-3 lata i ich wydłuzenie wymaga złożenia stosownego wniosku. Katar nie wydaje co do zasady zezwoleń na pobyt stały, gdyż ten przywilej jest zarezerwowany dla dzieci z małżeństw mieszanych, których matka ma obywatelstwo Katar lub dla obcokrajowców, którzy zakupili w Katarze nieruchomość we wskazanych lokalizacjach.
Uznawalność polskich dyplomów
Zgodnie z obowiązującym w Katarze od 1 czerwca 2016 r. standardem dokumentowania wykształcenia wyższego przez osoby, które uzyskały dyplom wyższych uczelni poza granicami Państwa Katar, obywatele polscy ubiegający się o pracę na terytorium Państwa Katar są zobowiązani do przedstawienia dyplomu uczelni oraz dodatkowego zaświadczenia (zaświadczeń) zawierającego następujące informacje:
- potwierdzające autentyczność dyplomu (potwierdzenie przez upoważnione władze uczelni, np. dziekanat);
- o systemie i formie uzyskania wykształcenia (studia dzienne, wieczorowe czy zaoczne; w pełnym czy w niepełnym wymiarze godzinowym; studia na uczelni afiliowanej, kształcenie na odległość);
- o miejscu pobierania nauki i składania egzaminów;
- o tytule zawodowym lub stopniu naukowym uzyskanym przez studenta (licencjat, magister, inżynier, magister inżynier, doktor nauk);
- o programie nauczania stanowiącym podstawę do uzyskania dyplomu;
- o długości studiów warunkującej uzyskanie dyplomu (liczba semestrów, data rozpoczęcia i zakończenia studiów);
- o typie uczelni wyższej (państwowa czy prywatna);
- o akredytacji uczelni przez właściwe władze państwowe odpowiedzialne za szkolnictwo wyższe ważnej w okresie pobierania nauki przez daną osobę.
Przedstawione dokumenty powinny zostać zalegalizowane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, przez Ambasadę Państwa Katar w Warszawie i ostatecznie – w oparciu o oba wcześniejsze poświadczenia – przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Państwa Katar (Departament Konsularny).
Materiały
Lista Polonii - formularz zgłoszeniowyLista_Polonii_-_formularz_zgłoszeniowy..doc 0.04MB