15 lat Systemu Pomocy Psychologicznej w Państwowej Straży Pożarnej
04.11.2024
W poniedziałek 4 listopada 2024 r. w Toruniu odbyła się konferencja z okazji 15-lecia Systemu Pomocy Psychologicznej w Państwowej Straży Pożarnej, która zgromadziła psychologów PSP (obecnych i byłych) z całego kraju oraz zaproszonych gości.
Otwierając wydarzenie komendant główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski podkreślił:
Cieszę się, że mogliśmy się spotkać w tak szerokim gronie. To pokazuje, jak ważny jest system pomocy psychologicznej w PSP, który ciągle należy rozwijać.
Konferencja stanowiła okazję do podsumowania dotychczasowych osiągnięć systemu wsparcia psychologicznego oraz omówienia przyszłych kierunków rozwoju w tej dziedzinie. Podczas prelekcji i paneli dyskusyjnych w trakcie spotkania poruszono następujące zagadnienia:
„15 lat Systemu Pomocy Psychologicznej w Państwowej Straży Pożarnej" - st. kpt. Jakub Góźdź, KG PSP
„Szkoły pożarnicze wobec wyzwań współczesności" - mł. bryg. Anna Cedro, SA PSP Poznań
„Obszary współpracy ratownictwa medycznego i pomocy psychologicznej w PSP" - st. bryg. w st. spocz. Leszek Smolarczyk
„Współpraca z GPR USAR" - bryg. Grzegorz Borowiec, KG PSP
„Funkcjonowanie w pracy zawodowej strażaków PSP. Rola zasobów osobistych - raport z badań" - st. kpt. Anna Kornetowska, KW PSP Toruń
„Zagrożenia zdrowia psychicznego współczesnego ratownika" - bryg. Piotr Sowizdraniuk, SA PSP Kraków
„Nowe formy wsparcia psychologicznego - aplikacja psychologiczna dla ratowników" - mł. bryg. Maja Hain, KW PSP Olsztyn
„Dbanie o siebie - wyzwanie współczesnego świata" (warsztaty) - mł. bryg. w st. spocz. Marta Różycka
„Kierunki rozwoju Systemu Pomocy Psychologicznej PSP" (panel dyskusyjny) - uczestnicy konferencji.
Konferencję zakończono pokazem okolicznościowego filmu (dostępny pod tekstem).
Działalność Systemu Pomocy Psychologicznej w PSP
W listopadzie 2009 r. powstały pierwsze Zasady organizacji i funkcjonowania Systemu Pomocy Psychologicznej w PSP, co formalnie można uznać za początek funkcjonowania Systemu.
Dzisiaj system liczy 26 psychologów, którzy na co dzień realizują zadania, bardzo często niewidoczne ze względu na obowiązującą tajemnicę zawodową oraz potrzebę budowania zaufania funkcjonariuszy i pracowników PSP do psychologa.
Przez 15 lat psycholodzy trwale zaznaczali swoją obecność w strukturach Państwowej Straży Pożarnej, wspierając strażaków-ratowników po różnych kryzysowych i tragicznych zdarzeniach, m.in. takich jak: katastrofa hali Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie w 2006 r., pożar w Kamieniu Pomorskim w 2009 r., wybuch kamienicy w Poznaniu w 2024 r. i niestety wielu innych.
Na przestrzeni ostatnich lat Zespół Psychologów nawiązał również współpracę w zakresie psychologicznych aspektów interwencji kryzysowej z: Kliniką Psychiatrii i Stresu Bojowego CSK WIM, Komendą Główną Policji, Komendą Główną Straży Granicznej, a także Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Warszawskim. Wielokrotnie reprezentował również PSP na konferencjach, seminariach, warsztatach (także zagranicznych) dotyczących psychologicznych aspektów katastrof lub aktów terroru, a także prowadził zajęcia doszkalające dla kadry PSP (w tym specjalistycznych grup) oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.
Coroczne sprawozdania pokazują jednoznacznie, że ilość pracy z roku na rok wzrasta. Każdego roku psycholodzy podejmują działania w związku z trudnymi, tragicznymi wydarzeniami lub interwencjami w jakich biorą udział strażacy. Rośnie również liczba konsultacji indywidualnych. Jest to efekt wzrostu zaufania do psychologa PSP oraz świadomości strażaków o potrzebie dbania o własną kondycję psychiczną.
Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Zdjęcia: st. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, sekc. Krzysztof Pisz