Logotyp PSP
Logotyp Państwowej Straży Pożarnej narysowany w 1992 roku, inspirowany zespołem elementów, które wchodziły w skład wyposażenia każdego strażaka.
Budowa znaku Państwowej Straży Pożarnej
Główną pracą związaną z rewitalizacją logo było jego uproszczenie oraz uwypuklenie poszczególnych elementów w celu stworzenia logotypu umożliwiającego jego wykorzystanie na różnego rodzaju materiałach bez ograniczeń w sposobie nadruku. W ramach realizacji projektu głównego przyjęto zasadę, aby logo można było aplikować na różne powierzchnie przy wykorzystaniu szeregu technik nadruku bez utraty czytelności.
Logotyp (część słowno-graficzna) znaku składa się z dwóch wersów - podstawowego z napisem: PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA, stworzonego krojem pisma o nazwie Nunito w odmianie Semi Bold oraz (np. możemy go tak nazwać) pobocznego z napisem: KOMENDA GŁÓWNA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ, stworzonego krojem pisma o nazwie Open Sans w odmianie Light.
Pierwszy wiersz logotypu jest niezmienny dla wszystkich odmian logotypu, zaś drugi wiersz możemy modyfikować w zależności od potrzeb, wpisując:
- nazwę jednostki organizacyjnej, np. Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie,
- nazwę kierownika jednostki organizacyjnej, np. Łódzki Komendant Wojewódzki PSP.
Wszystkie elementy logotypu są wyśrodkowane względem siebie.
Pole ochronne znaku
Pole podstawowe to minimalny obszar dla znaku w określonym polu zamkniętym na kolorowym tle.
Znak nie może zbliżyć się na dole, na górze oraz po lewej i prawej stronie do krawędzi pola na mniej niż odległość stanowiącą 1/5 szerokości sygnetu (a). Obszar wokół znaku, w obrębie którego nie może się pojawić żadna obca forma, zarówno graficzna, jak i tekstowa to pole ochronne. Pole ochronne logo to obszar równy 1/5 szerokości sygnetu.
Wyjątkiem, w którym dopuszczalne jest naruszenie pola podstawowego i ochronnego, jest rozwinięcie znaku poprzez dodanie pełnej nazwy kierownika jednostki organizacyjnej lub nazwy jednostki organizacyjnej.
Zastosowana kolorystyka logo PSP
Przedstawione kolory są przewodnimi kolorami identyfikacji wizualnej Państwowej Straży Pożarnej.
Występują w logotypie i wszystkich nośnikach identyfikacji wizualnej formacji. Każdy kolor ma swoje odpowiedniki w różnych skalach kolorystycznych, tak aby identyfikacja wizualna była spójna na wszystkich reprodukcjach (m.in. w druku, na ekranie, przy wycinaniu z folii). Odcienie głównych kolorów o mniejszym natężeniu należy wykorzystywać jako kolory pomocnicze.
Kroje pisma zastosowane w ID
Kompozycja znaku
Dopuszcza się modyfikowanie logotypu w celu zdefiniowania jednostki organizacyjnej np. Komendy Powiatowej, Miejskiej PSP itd. Konstruowanie znaku dla poszczególnych jednostek organizacyjnych lub kierowników jednostek organizacyjnych odbywa się poprzez modyfikację drugiego wiersza, dodając odpowiedni napis. Należy bezwzględnie zachować odpowiedni krój pisma zgodnie z wytycznymi opisanymi powyżej. Logotyp (część słowno-graficzna) znaku składa się z dwóch wersów, wersu pierwszego: PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA (krój pisma Nunito w odmianie Semi Bold) oraz wersu drugiego: KOMENDA GŁÓWNA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ (krój pisma Open Sans w odmianie Light).
Przykład podstawowego wykorzystania logotypu:
Materiały
Księga ZnakuKsiega-znaku.pdf 62.15MB Logo PSP (.jpg)
Logo_PSP_kolor-300dpi.jpg 7.94MB Logo PSP (.png)
Logo_PSP_kolor-300dpi.png 17.80MB Logo PSP (.svg)
Logo-PSP.svg 0.17MB Logo PSP (.eps)
Logo-PSP.eps 1.72MB Logo PSP - monochromatyczne (.jpg .png .cdr)
Logo-PSP_monochromatyczne-jpg-png-cdr.zip 6.45MB Czcionka - Open Sans
Czcionka - Lato
Czcionka - Nunito