W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

30 lat Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

01.01.2025

Na zdjęciu widać grupę strażaków podczas akcji ratunkowej przy wypadku drogowym, po lewej stronie stoi kartka pogotowia ratunkowego oraz samochód straży pożarnej. U góry logotyp PSP oraz krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

1 stycznia 2025 roku mija 30 lat od utworzenia Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG) – fundamentu bezpieczeństwa wewnętrznego Polski. System ten, powołany na mocy ustawy o ochronie przeciwpożarowej z 1991 roku, odegrał kluczową rolę w ochronie życia, zdrowia, mienia i środowiska obywateli w obliczu różnorodnych zagrożeń.

Historia i rozwój KSRG

Oficjalne zasady funkcjonowania KSRG zostały określone w 1994 roku, a rok później system rozpoczął swoją działalność operacyjną. Pierwsze lata istnienia przyniosły szybki rozwój – w 1995 roku do systemu włączono 1 664 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP). Dziś KSRG to rozbudowana sieć jednostek ratowniczych, w skład której wchodzi m.in. 5 155 jednostek OSP, 504 jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej (PSP) oraz specjalistyczne grupy ratownicze działające na poziomie krajowym.

Misja i zadania

KSRG to kompleksowy system odpowiadający na różnorodne wyzwania – od walki z pożarami, poprzez ratownictwo techniczne, chemiczne, ekologiczne, po współpracę z Państwowym Ratownictwem Medycznym i innymi systemami bezpieczeństwa. Jednostki KSRG są przygotowane do reagowania w przypadku klęsk żywiołowych, zagrożeń biologicznych, zdarzeń o charakterze terrorystycznym oraz w sytuacjach radiacyjnych.

Potencjał operacyjny

System opiera się na sile Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, wspieranych przez wojskowe i zakładowe straże pożarne oraz lotniskowe służby ratowniczo-gaśnicze. Obecnie KSRG dysponuje ponad 120 tysiącami strażaków-ratowników i 12 tysiącami pojazdów ratowniczych, gotowych do działania o każdej porze.

Dodatkowym atutem systemu jest Centralny Odwód Operacyjny (COO) – mobilny zasób ratowniczy przeznaczony do wsparcia działań w sytuacjach przekraczających lokalne możliwości.

Jubileusz 30-lecia

Trzy dekady działalności KSRG to czas wypełniony licznymi wyzwaniami i sukcesami. System nie tylko ratuje życie i zdrowie, ale także wzmacnia poczucie bezpieczeństwa w społeczeństwie. Jubileusz to doskonała okazja, by wyrazić wdzięczność wszystkim strażakom i ratownikom, którzy każdego dnia narażają swoje życie, by chronić innych.

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy to przykład doskonale zorganizowanej struktury, której niezawodność i profesjonalizm od 30 lat stanowią wzór skutecznej służby dla dobra wspólnego.

{"register":{"columns":[]}}