W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

51. Posiedzenie Dyrektorów Generalnych Ochrony Ludności

18.10.2023

Widok z przodu sali na pomieszczenie w którym odbywa się spotkanie. Widoczni ludzie siedzący przy stołach ustawionych w rzędzie

W dniach 17-18 października przedstawiciele 37 krajów współpracujących w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności przybyli do Walencji na spotkanie organizowane przez Dyrekcję Generalną Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego Hiszpanii oraz Komisję Europejską. Hiszpania sprawuje w tym półroczu przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Polska na posiedzeniach reprezentowana jest przez przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej, a w tej edycji uczestniczył Adrian Bucałowski – Zastępca Dyrektora Biura Ochrony Ludności KG PSP.

Po raz pierwszy w wydarzeniu wzięli udział delegaci z Mołdawii, która w ostatnich dniach września br. podpisała porozumienie o członkostwie w Mechanizmie. Jego pełne wejście w życie planowane jest od stycznia 2024 r. Do uczestnictwa w drugim dniu wydarzenia zaproszono również kraje Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, zrzeszone w ramach Unii na Rzecz Regionu Morza Śródziemnego i współpracujące z państwami UE w obszarze oceny ryzyka katastrof, wczesnego ostrzegania i alarmowania, szkoleń czy ćwiczeń.

Minione miesiące były szczególnie wymagające dla międzynarodowej społeczności ochrony ludności. Za nami m.in. tragiczny sezon pożarów lasów, który skutkował prośbami o pomoc z kilku krajów, w tym Grecji, której w zmaganiu z żywiołem pomogli strażacy PSP. Od stycznia do września 2023 r. w samej UE pożary strawiły blisko 447 700 ha obszarów leśnych. Mechanizm aktywowany był również na wniosek Włoch, Słowenii i Libii dotkniętych powodziami. Pomocy Słowenii udzieliła m.in. Polska, która dzięki zaangażowaniu Wojska Polskiego dostarczyła w ramach Mechanizmu składane mosty. Z kolei Rumunia aktywowała Mechanizm celem wsparcia transportu poparzonych pacjentów (w tym strażaków) do zagranicznych szpitali po serii wybuchów na stacji paliw pod Bukaresztem. Pomocy humanitarnej wymagała Armenia, która przyjęła ponad 100 000 osób opuszczających Górski Karabach. Wsparcie rzeczowe dla Armenii również zapewnił nasz kraj. Nieprzerwanie pomoc udzielana jest Ukrainie zmagającej się z licznymi konsekwencjami agresji rosyjskiej. W ostatnich dniach Mechanizm wspiera ewakuację obywateli UE z terenów konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Mechanizm to jednak nie tylko reagowanie na już zaistniałe katastrofy i kryzysy. Budowane są europejskie rezerwy ochrony ludności rescEU, a największa ich liczba pozyskiwana jest przez Polskę dzięki PSP oraz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Rozwija się również „europejskie KSRG”, czyli Europejska Pula Ochrony Ludności, w której zarejestrowanych jest już 89 modułów i innych zespołów ratowniczych, w tym moduły USAR, GFFFV i HCP z PSP. Wreszcie Mechanizm wspiera zapobieganie katastrofom, a dzięki współpracy z Bankiem Światowym przygotowuje obecnie raport poświęcony inwestowaniu w odporność na poważne zagrożenia.

 

Opracowanie: Biuro Ochrony Ludności KG PSP

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}