W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

85. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

01.09.2024

Pancernik „Schleswig-Holstein” polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku.

W niedzielę 1 września 2024 r. nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej uczestniczył na Westerplatte w uroczystym apelu z okazji obchodów 85. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Apel został przeprowadzony z udziałem władz państwowych i samorządowych, żołnierzy Wojska Polskiego, kombatantów i harcerzy.

1 września 1939 r. o godzinie 445, gdy żołnierze na Westerplatte przygotowali się do zmiany warty, potężny huk rozdarł powietrze. To okręt „Schleswig-Holstein”, który podszedł na odległość kilkuset metrów od Westerplatte, otworzył ogień z dział głównego i średniego kalibru. Równocześnie z pierwszym napadem ogniowym, napastnicy wysadzili bramę kolejową i mur, przez który do ataku ruszyły oddziały piechoty złożone z gdańskiej policji i SS.

Punktualnie o godz. 445 na pamiątkę tamtych strasznych chwil, na Westerplatte zostały włączone syreny alarmowe a na okrętach tyfony, które nawiązują do rozpoczęcia niemieckiej agresji na Polskę 1 września 1939 roku. 

Od pierwszych godzin wojny hitlerowskie wojska bombardowały miasta, zakłady przemysłowe oraz linie komunikacyjne powodując wiele pożarów.
Straże pożarne na terenie całego kraju podjęły akcje gaśnicze oraz ratunkowe m.in. poszukując ludzi w gruzach zniszczonych budynków. Wraz z wycofywaniem się wojsk polskich władze wojskowe rozkazały strażom pożarnym ewakuację z zajmowanych przez hitlerowców miejscowości. Jednostki straży pożarnych przemieszczając się, wzmacniały straże z terenów centralnej i wschodniej Polski.

Podczas wojennych lat strażacy na terenach okupowanych zapisali wspaniałą kartę historii, godnie wypełniając obowiązki strażaka oraz obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Zdjęcia: podkom. Anna Banaszewska-Jaszczyk, Zespół Prasowy KWP w Gdańsku, Michał Sierszak MSWiA, Centralna Biblioteka Wojskowa
 

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}