Czerwcowy numer Przeglądu Pożarniczego – zapraszamy do lektury!
20.06.2024
Drodzy Czytelnicy!
Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Z tego właśnie powodu należy przede wszystkim pamiętać o profilaktyce, która pozwala uchronić się przed poważnymi schorzeniami.
W swoim środowisku pracy strażak ma do czynienia z wieloma czynnikami niebezpiecznymi: wysoką temperaturą, różnego rodzaju zanieczyszczeniami powietrza, uciążliwym hałasem czy chociażby obciążeniami fizycznymi. Te czynniki mogą przyczynić się do wystąpienia chorób zawodowych, jak również stać się przyczyną wypadków przy pracy. W czerwcowym numerze „Przeglądu Pożarniczego” chcemy nieco przybliżyć problem zachorowań strażaków na różnego rodzaju choroby oraz rozpropagować temat profilaktyki zawodowej.
Rak urologiczny jest tak samo niebezpieczny, jak inne nowotwory. Chorują na niego zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Ten typ nowotworu jest jednak bardzo często bagatelizowany – nie tylko przez pacjentów, ale i przez lekarzy. Jak ustrzec się przed zachorowaniem na raka pęcherza moczowego, jakie objawy towarzyszą chorobie i jak przebiega proces jej leczenia? Tego dowiemy się z rozmowy Marty Giziewicz z prezesem Fundacji Wygrajmy Zdrowie Szymonem Chrostowskim oraz ambasadorem kampanii „Krwiomocz? Działaj!” Zbigniewem Urbańskim.
https://www.ppoz.pl/czytelnia/w-ogniu-pytan/Nie-bagatelizuj-Badaj/idn:3289
Strażacy powinni mieć świadomość zagrożeń dla zdrowia, jakie niesie ze sobą praca w ciężkich i toksycznych warunkach. Wczesne wykrycie odchyleń w stanie zdrowia jest bardzo ważne dla procesu wyleczenia. Systematyczne poddawanie się badaniom lekarskim i informowanie lekarza o zwiększonym ryzyku zachorowalności w związku z wykonywanym zawodem to w przypadku strażaków bardzo istotne kwestie. O zapadalności na choroby zawodowe w naszym środowisku oraz o profilaktyce w tym zakresie dowiemy się więcej z artykułu Tomasza Milczarczyka.
https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Choroby-zawodowe/idn:3286
Półtora roku temu wprowadzono konieczność wyznaczenia stref brudnych i czystych w jednostkach ratowniczo-gaśniczych PSP. Obowiązujący tym samym stał się układ pomieszczeń, który ma zapewnić przede wszystkim zachowanie ciągu: mycie wstępne, dezynfekcja, pranie odzieży i wyposażenia oraz ponowne założenie umundurowania i wyposażenia. Jak więc funkcjonują te strefy i wdrożona profilaktyka nowotworowa? Tego dowiemy się na przykładzie JRG nr 3 Komendy Miejskiej PSP Warszawy. Temat przybliży nam Łukasz Zagdański, który pełni służbę na stanowisku dowódcy sekcji w tej właśnie jednostce.
Nawet najbardziej profesjonalnie przygotowani strażacy mogą doznać wypadku podczas wykonywania zadań służbowych. Na jakie świadczenia mogą wtedy liczyć? Ten temat omówią w swoim artykule Anna i Damian Witczak. Poruszają m.in. kwestie świadczeń odszkodowawczych, renty inwalidzkiej i ubezpieczeń na życie.
https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Prawo-przychodzi-z-pomoca/idn:3287
Dziedziny takie jak ratownictwo, ochrona przeciwpożarowa czy zarządzanie kryzysowe nie mogą oczywiście obejść się bez nowych technologii. Nowym rozwiązaniem ułatwiającym realizację zadań jest LIDAR, czyli metoda skanowania powierzchni terenu. O jej zasadzie działania i zaletach opowiedzą Mateusz Banaś i Rosław Fellner.
https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Mozliwosci-technologii-LIDAR/idn:3288
Te i inne interesujące artykuły czekają na Państwa w czerwcowym numerze „Przeglądu Pożarniczego”.
Ciekawej lektury