W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania przy zatorze lodowym na Wiśle [aktualizacja]

Widok z lotu ptaka. Strażacy oraz pojazdy rozstawione wzdłuż rzeki Wisły

22 lutego

Na Wiśle w powiecie płockim poziom wody nadal przekracza stan alarmowy. Strażacy we współpracy z innymi służbami w dalszym ciągu monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i poziom wody w rzece m. in. z użyciem dronów. Cały czas prowadzona jest akcja kruszenia zatoru lodowego przy użyciu lodołamaczy. Materiał wideo z działań prowadzonych na Wiśle dostępny jest pod niniejszym artykułem.

17 - 18 lutego

W środę i czwartek kontynuowano w 7 lokalizacjach działania ograniczone do prowadzenia monitoringu poziomu wody wraz z patrolowaniem wałów. W szczytowych momentach udział w akcji brało: w środę - 13 pojazdów SP i 34 ratowników, natomiast w czwartek 8 pojazdów SP i 19 ratowników.

15 – 16 lutego

Działania strażaków prowadzone były w 7 lokalizacjach rzeki Wisły pomiędzy miejscowościami Kępa Polska, Płock i Wola Brwileńska. Zadania skoncentrowane były na prowadzenie monitoringu poziomu wody oraz patrolowanie wałów. W szczytowym momencie w działania zaangażowane były siły straży pożarnej w ilości: 14 pojazdów i 46 ratowników w dniu 15 lutego oraz 9 pojazdów i 22 ratowników w dniu 16 lutego.

13 – 14 lutego

W sobotę i niedzielę największy wysiłek strażaków podejmowany był w związku z zabezpieczeniem wałów przeciwpowodziowych na odcinku w rejonie Kępy Polskiej. Na tym obszarze poziom wody utrzymuje się w granicach alarmu przeciwpowodziowego. Do działań zadysponowano dodatkowy sprzęt i ratowników z terenu woj. mazowieckiego i łódzkiego. Codziennie na terenie powiatu płockiego zaangażowanych jest ponad 100 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu płockiego, kompania wojewódzkiego odwodu operacyjnego, podchorążowie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i słuchacze z Ośrodka Szkolenia w Pionkach Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

12 lutego

W piątek w godzinach porannych stan wód nadal przekraczał stany alarmowe. Działania strażaków skupiały się na monitorowaniu poziomu wody i sprawdzaniu stanu wałów przeciwpowodziowych m. in. z wykorzystaniem drona oraz zabezpieczaniu obwałowań budynków. W działania zaangażowanych było bezpośrednio około 60 strażaków i 12 samochodów straży pożarnych.

10 11 lutego

Strażacy cały czas monitorują sytuację i podejmują niezbędne działania. W nocy z środy na czwartek w patrolowanie wałów przeciwpowodziowych oraz odcinków bojowych zaangażowanych było 50 strażaków i 22 samochody. W czwartek od rana zaangażowanych było już 110 strażaków PSP oraz OSP. W godzinach popołudniowych na miejscu działało ok. 100 ratowników z wykorzystaniem 28 samochodów.

W czwartek około godz. 14 odnotowano lekkie obniżenie stanu wody a działania polegały na zabezpieczeniu budynków (układanie worków w obronie budynku - uszczelnianie wykonanych wcześniej zabezpieczeń) i monitorowaniu wykonanych już zabezpieczeń. Dodatkowo wypompowywano wodę z piwnic, monitorowano i patrolowano teren oraz udzielano pomocy miejscowej ludności w przedostaniu się przez podmyty teren.

9 lutego 2021r.

Na Wiśle poniżej Płocka utworzył się zator lodowy spiętrzający wodę powyżej stanów alarmowych. Woda nieznacznie podtapia nadrzeczne bulwary oraz piwnice posesji znajdujących się przy rzece. W związku z przyborem Wisły, prezydent Płocka zdecydował o ewakuacji ludzi i zwierząt z najniżej położonej dzielnicy Borowiczki. Do ewakuacji wyznaczono 115 osób.
W ramach prowadzonych działań strażacy obwałowali workami z piaskiem budynki, uszczelnili i wzmocnili wały a także zabezpieczyli wybijające studzienki kanalizacyjne. W działaniach brało udział 36 pojazdów oraz 170 strażaków PSP i OSP.

 

Opracowanie: Zespół prasowy KG PSP
Zdjęcia: KG PSP

Wideo

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}