W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i Policji biorą wspólnie udział we Francji w międzynarodowych warsztatach z zakresu gaszenia pożarów z powietrza

20.02.2024

Zdjęcie pamiątkowe uczestników spotkania na tle samolotu Canadair. Pozujące do zdjęcia osoby są w różnego rodzaju umundurowaniu a część z nich trzyma flagę Unii Europejskiej

W dniach od 19 do 23 lutego 2024 r. funkcjonariusz PSP pełniący funkcję koordynatora operacji lotniczych (członek Zespołu Komendanta Głównego PSP ds. współpracy ze statkami powietrznymi w KSRG) oraz policyjny pilot śmigłowca Black Hawk S70i, uczestniczą we Francji w warsztatach z zakresu interoperacyjności lotniczej przy operacjach gaszenia pożarów wielkopowierzchniowych, w tym lasów z powietrza - AERIAL FIREFIGHTING.

Warsztaty zorganizowane zostały w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, a szkolenie odbywa się w bazie lotniczej Obrony Cywilnej w Nimes we Francji.

Celem nadrzędnym przedsięwzięcia jest podniesienie bezpieczeństwa międzynarodowych operacji gaszenia pożarów wielkopowierzchniowych, w tym lasów z powietrza.
Cele szczegółowe to m.in.:

  • podniesienie interoperacyjności statków powietrznych i załóg,
  • wymiana doświadczeń między podmiotami zaangażowanymi w operacje gaszenia z powietrza,
  • pozyskanie umiejętności z zakresu koordynacji powietrznej i HNS.

 Szkolenie obejmuje swoją tematyką następujące zagadnienia:

  • standardowe procedury operacyjne,
  • awaryjne procedury operacyjne,
  • identyfikacje i odwzorowanie mapowe zbiorników wody, z których możliwy będzie pobór wody przez śmigłowce oraz samoloty,
  • przygotowanie i przeprowadzenie briefingu przedlotowego z załogami krajowymi oraz zagranicznymi,
  • przygotowanie pakietu informacyjnego dot. warunków meteorologicznych,
  • wyznaczanie stref w przestrzeni powietrznej,
  • korespondencja radiowa w paśmie lotniczym z wykorzystaniem frazeologii lotniczej,
  • koordynacja operacji lotniczych ziemia - powietrze oraz powietrze - powietrze,
  • przygotowanie państwa objętego zagrożeniem do przyjęcia sił i środkow w ramach Mechanizmu OC UE (działania w ramach Host Nation Support),
  • przygotowanie polskiego statku powietrznego - Policyjny śmigłowiec Black Hawk (wraz z załogą z PSP i Policji) z wykorzystaniem zbiornika Bambi Bucket.

Całość szkolenia zakończy ciąg ćwiczeń lotniczych z wykorzystaniem symulatorów statków powietrznych jak i samolotów dedykowanych do ćwiczeń, znajdujących się w stałym dyżurowaniu bazy lotniczej Obrony Cywilnej w Nimes.

Niniejsze warsztaty są też jednym z ostatnich elementów procesu, mającego na celu opracowanie i wdrożenie w Państwowej Straży Pożarnej dokumentu pn. „Zasady współpracy ze statkami powietrznymi w KSRG”. Zgodnie z założonym harmonogramem, przedmiotowy dokument zostanie przedstawiony do podpisu Komendanta Głównego PSP, po krajowych ćwiczeniach, zaplanowanych w dniach 20-21 marca 2024 r. na terenie województwa małopolskiego, w których przewidziano udział ok. 10 statków powietrznych, w tym 5 śmigłowców.

 

Opracowanie i zdjęcia: Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP
 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}