W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie wizyty eksperckiej przedstawicieli KG PSP i SGSP w Gruzji

28.11.2022

Grupowe zdjęcie przedstawicieli PSP i strony gruzińskiej, po prawo logotypy polskiej pomocy z napisem w języku polskim i gruzińskim

25 listopada 2022 roku przedstawiciele Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej zakończyli wizytę ekspercką w Gruzji.  Zwieńczeniem realizowanych prac było uzgodnienie z Panem Davitem SUKHISHVILI, szefem Departamentu Straży Pożarnej i Ratownictwa, Służby Zarządzania Kryzysowego MSW Gruzji, kolejnych etapów prac związanych ze wsparciem eksperckim przez PSP, gruzińskiego systemu ratowniczego.  

Kolejne prace realizowane w ramach projektu    

W ramach trwającego obecnie programu współpracy pod nazwą „Analiza oraz plan rozwoju sieci jednostek ratowniczych w ramach zarządzania kryzysowego w Gruzji” trwają przygotowania do stworzenia prototypu teleinformatycznego systemu komunikacji (TSK) wraz z urządzeniami dostępowymi na pojazdy ratownicze oraz wdrożenie go jako rozwiązania testowego w jednostkach straży pożarnej w stolicy kraju - Tbilisi.     

Z założenia system będzie miał możliwość geolokalizacji sił i środków, komunikacji głosowej i tekstowej ze stanowiskami kierowania oraz kierownictwem, a także co najważniejsze będzie współdziałał z systemem informatycznym gruzińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w tym w zakresie obsługi numeru alarmowego 112.     

Ponadto w oparciu o dane statystyczne oraz wstępnie przygotowany przez stronę gruzińską, długoletni program rozwoju straży pożarnej w Gruzji, polscy eksperci przygotują Plan rozwoju sieci jednostek ratowniczych wraz ze wskazaniem optymalnej liczby ratowników, lokalizacji jednostek ratowniczych, optymalnych obszarów ich działania oraz rejonów operacyjnych.     

Ważnym, a być może nawet najważniejszym elementem wyjazdu do Gruzji było określenie potrzeb w zakresie potencjału ratowniczego oraz stosownych szkoleń,     
w ramach 2 dziedzin specjalistycznych tj. w zakresie ratownictwa:    

  • technicznego, szczególnie pod kątem ratownictwa drogowego,    

  • wysokościowego.     

Mając na uwadze konieczność uzupełnienia braków sprzętowych, celem optymalnej realizacji zadań w zakresie ratownictwa specjalistycznego na terenie Gruzji oraz wykonując założenia projektowe, przewidziano przekazanie dedykowanych do realizowania działań w zakresie szeroko pojętego ratownictwa specjalistycznego, urządzeń i sprzętu ratowniczego.    

Wartym odnotowania jest również fakt, że Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, mając na uwadze stwierdzone przez zespół ekspercki ogromne potrzeby w zakresie doposażenia straży pożarnej w Gruzji w pojazdy ratownictwa technicznego, podobnie jak w przypadku sprzętu dysponowanego na Ukrainę, podjął decyzję o organizacji przedsięwzięcia, celem przekazania trzech ciężkich samochodów ratownictwa drogowego, jakie w chwili obecnej są zastępowane w Polsce nowocześniejszymi rozwiązaniami.     

Należy zauważyć, że na chwilę obecną gruzińskie jednostki ratownicze a także przedsiębiorcy prywatni, nie posiadają ani jednego podobnego pojazdu, co sprawia, że w przypadkach zdarzeń z udziałem samochodów ciężarowych, system ratowniczy Gruzji jest bezradny.     

Przekazanie pojazdów poprzedzone zostanie specjalistycznymi szkoleniami, stanowiącymi kotwice do rozwoju tej specjalizacji. W przyszłości planuje się na bazie trzech jednostek, w których stacjonować będą ww. pojazdy stworzyć specjalizacje ratownictwa technicznego (drogowego), obsługującego część wschodnią, centralną i zachodnią kraju, wzdłuż biegnącej autostrady.     

Analogiczne braki sprzętowe i szkoleniowe jak w zakresie ratownictwa technicznego, zauważalne są również w ratownictwie wysokościowym i powodują wielokrotne wydłużenie drogi oraz czas dotarcia i udzielenia pomocy osobom uwięzionym, gdzie niezbędnym jest wykorzystywanie technik linowych (np. w rejonach górskich).    

Równocześnie z wdrożeniem rzeczonych rozwiązań sprzętowych i szkoleniowych, polscy strażacy w uzgodnieniu ze stroną gruzińską, przeprowadzą na wzór polskich ćwiczeń ratowniczych organizowanych przez Państwową Straż Pożarną, podobne przedsięwzięcie na terenie Gruzji.     

Realizowane obecnie działania, stanowią podstawę do opracowania założeń dla kolejnych projektów do realizacji przez PSP na rzecz Gruzji w ramach Polskiej Pomocy, które będą mogłyby zostać wdrożone po uzyskaniu aprobaty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz zatwierdzeniu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.  

Przebieg wizyty eksperckiej

24 listopada 2022 r.

Od 21 listopada specjaliści Państwowej Straży Pożarnej kontynowali wizytę w Gruzji.

W Gruzińskim Centrum Szkolenia Ratowniczego w Tbilisi, specjalistom dziedzinowym PSP przedstawiony został zakres szkoleń realizowanych w zakresie ratownictwa technicznego oraz wysokościowego, obowiązującego w Gruzji.

Podczas spotkania w Centrum Powiadamiania Ratunkowego, obsługującego numer alarmowy 112, omówiono zakres i sposób funkcjonowania systemu przekazywania informacji o powstałych zdarzeniach do poszczególnych służb ratowniczych.

Znaczną część wizyty polscy strażacy poświęcili wizytom w jednostkach ratowniczych straży pożarnej, gdzie zostali zapoznani z realiami potencjału ratowniczego jednostek, realizujących ratownictwo specjalistyczne w miejscowościach Vake, Didube, Orkhevi, Ortachala, Rustavi, Mtskheta, Gori.

Polska delegacja spotkała się również z Szefem Departamentu Planowania Strategicznego i Rozwoju Technologicznego, Służby Zarząd Kryzysowego MSW Gruzji - Panem Mamuką Kemertelidze, celem omówienia przyszłego wdrożenia systemu bezpośredniej komunikacji w oparciu o rozwiązania scentralizowane. Przedstawione przez specjalistów PSP propozycje zostały zaakceptowane przez stronę gruzińską. Ustalono, że w ramach projektu zostanie stworzony teleinformatyczny system komunikacji oraz wdrożony jako test z perspektywą rozwoju na cały kraj. Ponadto, ustalona została rownież kwestia wsparcia pod kątem szkoleń i przekazania sprzętu, a także zaproponowano dalsze kierunki rozwoju w zakresie ratownictwa technicznego i wysokościowego.
Wsparcie merytoryczne rozwoju specjalizacji wynika z opracowanego przez specjalistów z Polski raportu pn. "Analiza potrzeb priorytetowych gruzińskiego systemu ratowniczego".

21 listopada 2022 r. zespół specjalistów z Biura Planowania Operacyjnego i Biura Bezpieczeństwa Informacji Komendy Głównej PSP oraz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej rozpoczął czterodniową wizytę w Gruzji, celem której jest analiza potencjału ratownictwa specjalistycznego Gruzji w zakresie ratownictwa wysokościowego oraz ratownictwa technicznego. Dodatkowo omówione zostaną kwestie wsparcia teleinformatycznego na potrzeby gruzińskich służb ratowniczych. 

Wizytę rozpoczęto od spotkania z kierownictwem Służby Zarządzania Kryzysowego Gruzji, w tym z Panem pułkownikiem Davitem Sukhishvilim – Szefem Departamentu Straży Pożarnej i Ratownictwa.

W czasie pobytu, przewidziano również wizytację w Gruzińskim Centrum Szkolenia Ratowniczego (tworzonego we współpracy z SGSP), centrum powiadamianiami ratunkowego oraz jednostkach ratowniczo-gaśniczych realizujących ratownictwo specjalistyczne.

Spotkanie w Gruzji jest kolejnym etapem realizacji przez Państwową Straż Pożarną, trzyletniego programu w zakresie rozwoju systemu ratownictwa pod nazwą „Analiza oraz plan rozwoju sieci jednostek ratowniczych w ramach zarządzania kryzysowego Gruzji”, który uruchomiony został w 2021 roku. Niniejszy program jest realizowany ze środków polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

 Warto dodać, że w tym roku dwukrotnie delegacje gruzińskie odwiedzały Polskę. Szczegóły w poniższych linkach: 

https://www.gov.pl/web/kgpsp/zakonczyla-sie-trzydniowa-wizyta-w-polsce-delegacji-sluzby-zarzadzania-kryzysowego-msw-gruzji

https://www.gov.pl/web/kgpsp/wizyta-delegacji-sluzby-zarzadzania-kryzysowego-msw-gruzji-w-polsce

 

Opracowanie: Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP
Zdjęcia: kpt. Piotr Zwarycz

Zdjęcia (59)

{"register":{"columns":[]}}