W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komendant Główny PSP wziął udział w odprawie z udziałem Premiera i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w związku z zagrożeniem powodziowym

13.09.2024

Wojewoda, Minister, Premier i Komendant Główny PSP podczas odprawy

W piątek 13 września 2024 r. we Wrocławiu odbyła się odprawa premiera Donalda Tuska i ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka ze służbami w związku z zagrożeniem powodziowym.

W spotkaniu udział wziął komendant główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, który przekazał, że doświadczenia z ubiegłych powodzi pozwoliły wypracować procedury na takie zagrożenia. W trakcie spotkania zapewnił, że Państwowa Straż Pożarna we współpracy z innymi służbami monitoruje sytuację i jest w pełnej gotowości do działań.

Odnosząc się do sytuacji naszych sąsiadów Komendant Główny przekazał - Dziś rano rozmawiałem ze swoim odpowiednikiem w Czechach. Również informował, że przygotowują się do powodzi lokalnych i regionalnych.

Premier Donald Tusk podczas konferencji podsumował stan przygotowań i gotowości służb na wypadek sytuacji powodziowej i podkreślił - Dziękuję za pełną koordynację i solidarność między województwami. Jestem zbudowany tym poziomem mobilizacji i gotowości działania. Mówimy tutaj o tysiącach żołnierzy WOT i WP, strażaków i policjantów.

Nie lekceważmy żadnego sygnału, ale chcę powiedzieć, że dzisiaj nie ma powodu, aby przewidywać zdarzenia w skali całego kraju. Jeśli można się czegoś spodziewać, to lokalnych podtopień i tzw. powodzi błyskawicznychpodsumował Premier. 

Liczymy na to, że zmobilizowane środki będą wystarczające. Jeśli nie, będziemy centralnie dysponowali z innych województw strażaków i ich zasoby oraz wojsko tak, by w tym pasie zagrożenia każdy obywatel mógł czuć się bezpiecznie i miał możliwość kontaktu z przedstawicielami służb państwowych - przekazał podczas konferencji minister Tomasz Siemoniak.

Podczas odprawy w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, Komendant Główny PSP przedstawił informację nt. potencjału Centralnego Odwodu Operacyjnego (COO KSRG), który może zostać zadysponowany do wykonywania zadań związanych z działaniami powodziowymi, tj.:

  • 31 kompani specjalnych, a w nich: 36 sekcji ewakuacyjnych; 32 sekcje pomp dużej wydajności; 22 sekcje pomp szlamowych; 12 sekcji przeciwpowodziowych z zaporami; 16 sekcji zapasowego zasilania energetycznego; 11 sekcji przeciwpowodziowych z łodziami; 10 sekcji z pompami o wydajności powyżej 40000 dm3/min; 32 plutony wsparcia z ratownikami;
  • na bazie kontenerów przeciwpowodziowych do dyspozycji jest również około 20 000 rękawów, których łączna długość to 200 km;
  • do działań powodziowych mogą być zadysponowane również 4 kompanie szkolne PSP, w składzie 76 słuchaczy, a w razie potrzeby uruchomiony może zostać cały potencjał (885 osób) szkół PSP tj. podchorążowie, kadeci oraz słuchacze szkolenia podstawowego dla strażaków (w ramach działań pomocniczych);
  • celem zapewnienia właściwej koordynacji przyjęcia sił i środków (SIS) COO KSRG oraz usprawnienia procesu dysponowania do działań ratowniczych na terenie kraju funkcjonują tzw. „doraźne bazy koncentracji dla SIS COO KSRG”, które zostały zlokalizowane m.in. wzdłuż rzeki Odry oraz rzeki Wisły.

Mamy 4 moduły pomp wysokiej wydajności, które wyjeżdżają do krajów europejskich, jeśli jest taka potrzeba, a 14 takich modułów jest w skali UE – przekazał podczas konferencji prasowej nadbryg. Mariusz Feltynowski.

W spotkaniu w formie wideokonferencji udział wzięli również przedstawiciele KG PSP.

 

Zdjęcia: mł. asp. Jakub Szmaglik, sekc. Krzysztof Pisz

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}