W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komendant główny PSP z wizytą służbową w Pradze

09.04.2024

Sala na której odbywa się spotkanie. Na pierwszym planie flaga Polski

W dniach 9-10 kwietnia 2024 r. polska delegacja pod przewodnictwem nadbryg. dr. inż. Mariusza Feltynowskiego uczestniczy w corocznym posiedzeniu dyrektorów generalnych ochrony ludności państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). Wydarzenie, które odbywa się w Pradze, jest oficjalnym przedsięwzięciem czeskiej prezydencji w V4.

Gospodarzem spotkania jest Dyrekcja Generalna Korpusu Pożarniczo-Ratowniczego - czeski odpowiednik Komendy Głównej PSP. Poza partnerami z Czech i Polski, w wydarzeniu biorą również udział delegaci Sekcji Zarządzania Kryzysowego MSW Słowacji oraz Krajowej Dyrekcji Generalnej Zarządzania Kryzysowego Węgier. Do gościnnego uczestnictwa w tegorocznym posiedzeniu zaproszeni zostali również przedstawiciele austriackiego MSW.

Pierwszym z omawianych obszarów współpracy jest zapobieganie i przygotowanie na pożary lasów. Temat nieprzerwanie istotny dla służb ratowniczych z krajów uczestniczących w wydarzeniu, zyskał jeszcze na znaczeniu po pożarze w Parku Narodowym "Czeska Szwajcaria" w 2022 r. Skala i złożoność tego kataklizmu wymagała zwrócenia się przez rząd Czech o pomoc międzynarodową. Wśród instytucji, które przybyły wtedy ze wsparciem, znalazły się również Państwowa Straż Pożarna i Polska Policja, organizując wspólną operację gaszenia pożaru z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca Blackhawk i zakupionych przez PSP zbiorników Bambi Buckets.

Rozmowy w Pradze koncentrują się również na wymianie doświadczeń z pozyskiwania przez poszczególne kraje funduszy UE na rozwój zasobów rescEU - rezerwy zasobów ratowniczych i humanitarnych na wypadek poważnych katastrof i kryzysów na terytorium UE oraz w jej bliskim sąsiedztwie. Polska jest europejskim liderem w pozyskiwaniu grantów na ten cel.

Uczestnicy porównują również rozwiązania w zakresie współpracy transgranicznej między sąsiadującymi ze sobą krajami. Kooperacja w tym zakresie pozwala na szybką pomoc wzajemną w graniczących ze sobą regionach państw i umożliwia realizację szkoleń, ćwiczeń czy projektów finansowych podnoszących potencjał służb po obu stronach granicy.

Od lipca br. roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej przejmuje Polska.

 

Opracowanie: Biuro Ochrony Ludności KG PSP

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}