Konferencja "Bezpieczeństwo uczestników zgromadzeń religijnych"
24.02.2022
23 lutego 2022 roku w Centrum Medialnym Katolickiej Agencji Informacyjnej odbyła się konferencja prasowa omawiająca „Bezpieczeństwo uczestników zgromadzeń religijnych”. Prelegenci mówili o wyzwaniach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa zgromadzeń m.in. w dzisiejszych czasach pandemii, a także w kontekście działań fundamentalistów religijnych i zagrożenia terroryzmem.
Spotkanie poprzedza konferencję naukową, które odbędzie się 28 lutego 2022 roku we Wrocławiu i będzie poświęcona kwestii bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych. W tym roku wydarzenie, odbywające się pod patronatem metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego, będzie miało już swoją siódma edycję.
Ks. dr hab. Grzegorz Sokołowski, prof. Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, prezes Fundacji Obserwatorium Społeczne, zauważył, że spotkania uświadomiły stronie kościelnej, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa wśród wiernych. Zauważono potrzebę powołania w każdej parafii osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo organizowanych uroczystości.
Nadbryg. dr inż. Adam Konieczny, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej powiedział, że Krajowy System Ratowniczy łączy w jednym celu administrację rządową i samorządową. – Jesteśmy w stanie w bardzo szybki sposób zareagować bardzo szybko na najniższym poziomie: sołtysa, proboszcza. Priorytetem naszym jest dążenie, by nie dzielić strażaków na państwowych i ochotników. Ta jedność w działaniu i współpraca na każdym poziomie z przedstawicielami władz samorządowych i Kościołem przekłada się na zabezpieczenie mieszkańców i zgromadzeń. Jestem dumny, że mogę reprezentować formację o takim zaufaniu społecznym, dodał.
Ks. dr Artur Szela, doktor nauk o bezpieczeństwie, ratownik, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu zwrócił uwagę na wykorzystanie nowych technologii przy organizacji pielgrzymek oraz na wzrost świadomości księży na temat ewentualnych zagrożeń. W wyniku tych konferencji w seminariach duchownych organizuje się już spotkania ze specjalistami, np. członkami Straży Pożarnej. Ważne też jest przygotowanie przyszłych kapłanów, aby umieli reagować, gdy np. podczas zgromadzeń dochodzi do paniki. Zwrócił uwagę, że warto by zaktywizować zaniedbane po pielgrzymkach papieskich służby kościelne.
St. bryg. w st. spoczynku dr inż. Bogusław Kogut, wykładowca Akademia Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, odpowiedzialny za bezpieczeństwo w trakcie papieskich pielgrzymek do Polski podał przykłady, jak uczyć się rozpoznawać zagrożenie w czasie zgromadzeń. Zauważył, że duże zgromadzenia mogą stać się okazją do działań terrorystycznych. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na ludzi, którzy się dziwnie zachowują, np. osoby które w okresie letnim są ciepło ubrane albo mają duży bagaż, albo rozsypują jakieś substancje. Panikę też łatwo mogą wywołać przelatujące nad uczestnikami obiekty bezzałogowe, drony.
Podczas konferencji zwrócono uwagę, że Straż Pożarna cieszy się wysokim zaufaniem społecznym, nawet według badań CBOS większym niż Kościół. Zaufanie do Straży Pożarnej oscyluje między 85-95 proc., a do Kościoła w ostatnich latach między 62-64 proc.
Organizatorami planowanej 28 lutego konferencji we Wrocławiu są: Fundacja „Obserwatorium Społeczne” wespół ze Szkołą Główną Służby Pożarniczej w Warszawie, Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie, Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej oraz Papieskim Wydziałem Teologicznym we Wrocławiu.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Katolicką Agencję Informacyjną oraz Fundację Obserwatorium Społeczne. Konferencję poprowadził red. Krzysztof Tomasik (KAI).
Opracowanie na podstawie informacji portalu www.ekai.pl