Konferencja ekspercka „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”
22.11.2024
W piątek, 22 listopada 2024 r. w Akademii Pożarniczej w Warszawie, odbyła się konferencja ekspercka pt. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.
W wydarzeniu udział wzięli m.in.: minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak oraz wiceminister Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, rektor-komendant Akademii Pożarniczej st. bryg. dr inż. Tomasz Klimczak, prof. uczelni, burmistrz dzielnicy Żoliborz Renata Kozłowska, a także przedstawiciele Krajowej Izby Kominiarzy, mieszkańcy i uczniowie z dzielnicy Żoliborz.
Konferencję zorganizowano w przypadającym na datę 22 listopada Europejskim Dniu Czujki Dymu, aby podkreślić i przypomnieć kluczową rolę czujników dymu, ale również czujników tlenku węgla w zapewnieniu bezpieczeństwa w naszych domach i mieszkaniach.
Wydarzenie jest kontynuacją zainaugurowanej w październiku br. (w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego w Polsce), ogólnopolskiej kampanii prewencyjnej Państwowej Straży Pożarnej pod nazwą „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Kampania realizowana jest corocznie od wielu lat, a jej nadrzędnym celem jest zwiększanie świadomości społecznej na temat zagrożeń, które mogą pojawiać się w naszych domach, a przez to zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych w pożarach oraz w wyniku zatruć tlenkiem węgla.
Państwowa Straż Pożarna od lat podkreśla, że czujki dymu i tlenku węgla to nowoczesne, ale proste narzędzie służące ochronie ludzi. Wczoraj podpisałem rozporządzenie, które wprowadza nowe zasady dotyczące stosowania czujek. Nakłada ono różne obowiązki. Chcemy dać mocny sygnał ze strony państwa, że czujki dymu i tlenku węgla powinny być czymś, co każdy ma w swoim domu
– przekazał podczas konferencji, minister Tomasz Siemoniak.
Komendant Główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski zwracając uwagę na występujące zagrożenia wskazał:
Ponad 300 osób rocznie w Polsce to ofiary śmiertelne w pożarach obiektów mieszkalnych.
Są kraje europejskie, gdzie prawie 30 osób na 1 mln mieszkańców ginie w pożarach mieszkań, w Polsce jest to 10 osób. W krajach najbardziej rozwiniętych jest to poniżej 4, więc zakładamy, że rok po wejściu w życie obowiązku montażu czujek będziemy na podobnym poziomie.
Należy mieć świadomość jak działa „cichy zabójca” tj. tlenek węgla – on usypia naszą czujność! Propagujmy więc razem nasze wspólne bezpieczeństwo!
– zaapelował do wszystkich słuchaczy i mieszkańców Komendant Główny PSP.
W trakcie konferencji prelekcje dotyczące bezpieczeństwa w domach i mieszkaniach wygłosili:
- st. bryg. dr inż. Przemysław Kubica – „Urządzenia ostrzegawcze – czujki”;
- mł. bryg. Tomasz Malanowicz – „Bezpieczeństwo w Twoim domu, praktyczne rady”;
- student ratownictwa medycznego Marud Piotr – „Objawy zatrucia – na co zwrócić uwagę”;
- kominiarz Marcin Ziombski – „Komin i wentylacja w budynkach mieszkalnych”.
Materiał wideo z wydarzenia, dostępny pod tekstem.
Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Zdjęcia: st. bryg. Karol Kierzkowski, kpt. Wojciech Gralec, sekc. Krzysztof Pisz