W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krajowe ćwiczenia ratownicze „DRAWSKO 2024” [21.06.2024 AKTUALIZACJA]

20.06.2024

Zdjęcie grupowe uczestników ćwiczeń po zbiórce kończącej ćwiczenia.

W dniach 19-21 czerwca 2024 r. zgodnie z Rozkazem Komendanta Głównego PSP, w województwie zachodniopomorskim na terenie powiatu drawskiego, organizowane są krajowe ćwiczenia ratownicze dla sił i środków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (KSRG), pod kryptonimem „DRAWSKO 2024”.

Głównym celem ćwiczeń jest ustalenie stopnia przygotowania sił i środków centralnego odwodu operacyjnego KSRG do zwalczania skutków zdarzeń długotrwałych o dużych rozmiarach, powstałych w wyniku wielkopowierzchniowych pożarów lasów.  

W ćwiczeniach udział biorą siły i środki Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy, a także przedstawiciele służb i instytucji współpracujących podczas zdarzeń tj. Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Policji, Lasów Państwowych oraz HCP THW Niemcy. Łącznie w ćwiczenia zaangażowano około 500 osób.

Manewry ćwiczących obserwował zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Józef Galica.

EPIZOD

W krajowych ćwiczeniach udział bierze Federalna Służba Ratownictwa Technicznego, niemiecka formacja odpowiedzialna za zarządzanie kryzysowe. Realizuje pokaz możliwości techniczno-taktycznych, w oparciu o organizację zaopatrzenia wodnego sił i środków PSP w działaniach ćwiczebnych. Ratownicy budują rampę nalewową dla cystern wodnych, napełnianych odgórnie, a jednocześnie wodnych linii zasilających na bazie jeziora.

Działanie wspiera polska Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego.

EPIZOD

W ramach założenia ćwiczebnego zdarzył się rozległy, a ostatecznie ponad 100-hektarowy pożar, mający swój początek na polu uprawy zboża, a kończący się na terenie lasu, obejmującym sporą część drzewostanu.

Siły powiatu drawskiego nie wystarczają, a długotrwały brak opadów i wzmagający się wiatr sprzyjają rozwojowi pożaru. Koniecznie na pomoc udają się zastępy z terenu powiatów wałeckiego i szczecineckiego.

Ogniem zagrożone są obiekty zakładu karnego, sąsiadującego z pożarzyskiem. Ratownicy budują magistralę wodną w obronie budynków, jednocześnie nacierając na palący się oddział leśny.

Rozwój pożaru zmusza dyrekcję placówki do zarządzenia ewakuacji osób osadzonych w Zakładzie Karnym oraz pracowników, z części obiektów na teren zakładu. Dwóch więźniów, przebywających w czasie pożaru w łaźni, zostaje rannych. Wykorzystując sytuację, dwóch innych osadzonych zbiega. Policja organizuje pościg...

EPIZOD

Nie lada zadanie z gaszeniem pożaru samochodu elektrycznego. Dochodzi do niego w bardzo trudnych warunkach terenowych. Auto, wskutek dużej prędkości, wypada z drogi wprost do wąwozu. Kierowca i pasażer to zbiegli więźniowie, z czego jeden opuścił pojazd samodzielnie, drugi utkwił zakleszczony.

Zadaniem jest nie tylko ugaszenie pożaru, uwolnienie rannego, ale także poradzenie sobie z utrudniającym akcję, rozwścieklonym, zbiegłym więźniem.

W działaniach uczestniczy Grupa Interwencyjna Służby Więziennej. Działają strażacy PSP z Drawska Pomorskiego, miejscowa OSP, Wojskowa Straż Pożarna.

EPIZOD

Zakładając ćwiczenie gaszenia wielkoobszarowego pożaru lasu w okolicach Góry Hetmańskiej, pomysł skupił się na wykorzystaniu w akcji gaśniczych statków powietrznych. W trakcie dolotu jeden z nich ulega awarii, a pilot ewakuuje się z wysokości.

Zadaniem jest udzielenie pomocy pilotowi, który upadając na teren żwirowni, ranny, osuwa się po skarpie i zostaje uwięziony w wyrobisku.

W akcję zaangażowana jest państwowa, ochotnicza i wojskowa straż pożarna oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego.

Na pomoc w gaszeniu gigantycznego pożaru lasu w okolicach Góry Hetmańskiej, Lasy Państwowe zaangażowały trzy samoloty gaśnicze typu Dromader. (Zdjęcia prezentują tankowanie maszyn, które wtórują w krajowych ćwiczeniach Drawsko2024).

EPIZOD

„Drawsko 2024” to znakomita okazja do sprawdzenia sprawności ewakuacji harcerskiego obozowiska. Miejscem do ćwiczeń tego epizodu są las, jezioro, podmokły teren bagienny… Nasilające się zadymienie niepokoi 40. uczestników obozu, przez co bez wahania podejmują decyzję o ewakuacji, zgodnie z utartą procedurą. Muszą też zabrać ze sobą cały ekwipunek, zważywszy, że to obóz wędrowny.

Nieobecność dwóch harcerzy w miejscu zbiórki uruchamia akcję poszukiwawczą. W ćwiczeniach wykorzystano drony, które zlokalizowały harcerzy na bagnach. W tarapatach znalazła się także rota strażaków - utknęli na podmokłym terenie.

Ćwiczenie prowadzone zostało w bardzo realistycznych warunkach, z 40-osobową pozoracją, z zaangażowaniem lokalnych sił PSP i OSP, kompanią gaśniczą COO oraz z wykorzystaniem pojazdu amfibii.

EPIZOD

Kompanię gaśniczą zadysponowano na teren oddziałów leśnych, do pożaru poszycia. Ćwiczenie obejmuje utworzenie doraźnego punktu czerpania wody, zaś sytuację utrudniają powalone drzewa na drogach dojazdowych.

Dotarcie do punktu korzystania z wody na cele gaśnicze wymaga zatem użycia pilarek i sił ludzkich, a na dodatek jeden z pojazdów ulega awarii przez przebite koło. Decyzją dowódcy zostaje wycofany do punktu przyjęcia SiS. Inni radzą sobie dalej…
Zadanie obserwuje osobiście zastępca komendanta głównego PSP.

 

ZAKOŃCZENIE

Ćwiczenia zakończyły się w piątek  21 czerwca w godzinach południowych, a siły i środki wyruszyły w drogę powrotną do swoich jednostek.

Zastępca komendanta głównego PSP nadryg. Józef Galica podczas zakończenia ćwiczeń podkreślił - To były wymagające epizody, ale wszyscy stanęliście na wysokości zadania! Te ćwiczenia były formą sprawdzenia możliwości i poziomu przygotowania ludzi i sprzętu.

Na szczegółowe podsumowanie nadejdzie jeszcze czas, a dziś dziękuję za te intensywne dni ćwiczeń - dodał.

Dołączamy się do podziękowań dla wszystkich odpowiedzialnych za przygotowanie i przeprowadzenie ćwiczeń: organizatorów, ćwiczących i obsługi foto/video, która umożliwiła obejrzenie relacji.

 

Zdjęcia: asp. Łukasz Rutkowski, mł. asp. Jakub Szmaglik, mł. ogn. Dariusz Parol, sekc. Krzysztof Pisz, str. Marcin Waszkiewicz, asp. Piotr Janiuk

Wideo

Zdjęcia (115)

{"register":{"columns":[]}}