Lipcowy numer Przeglądu Pożarniczego – zapraszamy do lektury!
24.07.2024
Wakacyjna aura sprzyja pogodnej tematyce – i taka właśnie dominuje w lipcowym numerze „Przeglądu Pożarniczego”. Przenosimy się dzięki sile słowa i zdjęć do Lublina, Mysłowic, Alwerni, Charzyków i Malca, bo w tych miejscach strażacy (choć nie tylko) wprowadzają dzieci i młodzież (a czasem i dorosłych) w świat swojego zawodu, ale przede wszystkim uczą ich bezpiecznych zachowań w różnych okolicznościach. Przekonajmy się, jak wyglądają te działania w dwóch wyróżniających się salach edukacyjnych: w Komendzie Miejskiej PSP w Lublinie i Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.
https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Lubelska-przygoda/idn:3292
W kontekście spotkania przeszłości (cennych zbiorów) i nowoczesności (multimedialnego przybliżania strażackiego świata) warto poznać Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni.
Nie zapominamy również o olbrzymiej pracy edukacyjnej, jaką wykonują ze wspaniałym skutkiem strażacy ochotnicy – w lipcowym PP mamy możliwość poznania „Najlepszych z Najlepszych” w latach 2023 i 2024, czyli laureatów konkursu na wzorową młodzieżową drużynę pożarniczą i jej opiekuna.
Miłośnicy „twardego konkretu”, czyli pożarów, akcji ratowniczo-gaśniczych i wnikliwych analiz rozmaitych zagrożeń, również się nie zawiodą. Na pierwszy ogień – rozmowa z dr. hab. inż. Ryszardem Szczygłem, prof. Instytutu Badawczego Leśnictwa, kierownikiem Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu. Lech Lewandowski pyta, czy mamy bać się najpiękniejszej pory roku? Z powodu ocieplenia klimatu w porze letniej czekają nas nieznośne upały, znaczne zwiększenie liczby pożarów w lasach, brak wody na terenach leśnych? Jak możemy radzić sobie z tymi problemami? Prof. Ryszard Szczygieł rzeczowo wyjaśnia wszystkie wątpliwości.
https://www.ppoz.pl/czytelnia/w-ogniu-pytan/Czy-bac-sie-lata/idn:3290
Skoro mowa o pożarach, to niestety nie dają o sobie zapomnieć fatalne w skutkach spotkania żywiołu ognia i nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych. Do kolejnego takiego zdarzenia doszło w Siemianowicach Śląskich. Aleksandra Radlak wnikliwie analizuje szeroki kontekst tego typu poważnych incydentów i związanych z nimi zagrożeń, nie zapominając o obszernym opisie tego pożaru i akcji gaśniczej.
https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Nielegalne-i-niebezpieczne-w-ogniu/idn:3293
Zagrożeń ze strony natury nam nie brakuje. Ale czy same sposoby radzenia sobie z nimi mogą być lekiem gorszym od choroby? Taką kontrowersyjną tezę stawia Paweł Rochala, pisząc o akumulatorach domowych. Jakakolwiek jest nasza opinia, warto skonfrontować się z jego argumentami.
O niebezpieczeństwie płynącym ze strony zanieczyszczonego pelletu używanego jako paliwa pisze z kolei dr inż. Kamila Mizera z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. W procesie spalania tego materiału powstają szkodliwe substancje chemiczne – warto, by zdawali sobie z tego sprawę producenci, użytkownicy i strażacy biorący udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.
https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Zagrozenie---pellet/idn:3294
Rozpoczęliśmy od pozytywnego akcentu, warto i w ten sposób zakończyć: w czerwcu tego roku straż pożarna Chorzowa obchodziła 150-lecie istnienia. O jej chwalebnej historii, rozwoju, współczesności oraz obchodach tego pięknego jubileuszu pisze Tomasz Banaczkowski.
Inspirującej lektury!