Listopadowy numer Przeglądu Pożarniczego – zapraszamy do lektury!
19.11.2024
Szanowne Czytelniczki i Szanowni Czytelnicy!
Zgodnie z zapowiedzią w poprzednim „Przeglądzie Pożarniczym” oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych odbiorców, oddajemy do rąk czytelników numer listopadowy poświęcony niemal w całości zagadnieniom dotyczącym powodzi, widzianej z różnych punktów widzenia.
Na czym polegały działania operacyjne podczas powodzi, która nawiedziła południową i zachodnią Polskę we wrześniu tego roku, możemy przeczytać w artykule autorstwa funkcjonariuszy Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa. To wnikliwa analiza działań w bardzo szerokim zakresie, od monitorowania i umacniania wałów przez ewakuację ludzi po dostarczanie żywności oraz ścisłą współpracę z innymi służbami. Wreszcie dokładna statystyka liczby interwencji, ratowników biorących w nich udział oraz wykorzystanych pojazdów. Na koniec wstępne wnioski.
https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/PSP-kontra-wielka-woda/idn:3348
O potędze wody, związanych z nią zjawiskach ekstremalnych oraz istocie powodzi rozmawiam z dr. hab. Arturem Magnuszewskim, profesorem uczelni, kierownikiem Zakładu Hydrologii na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas rozmowy zadajemy sobie pytania: czy odrobiliśmy dokładnie lekcje po powodzi w 1997 r.? czego nas, jako społeczeństwo, tamta powódź nauczyła?
https://www.ppoz.pl/czytelnia/w-ogniu-pytan/Jak-radzic-sobie-z-powodziami/idn:3347
Jak dramatycznym wydarzeniem jest powódź, obserwowanie z trwogą przez społeczność lokalną podtopionych domów, zalewanych przez żywioł ulic, mostów, obiektów użyteczności publicznej – dowiadujemy się z perspektywy mieszkańca Kłodzka.
2024 r. to czas katastrofalnych powodzi spowodowanych intensywnymi opadami deszczu i wielkich zniszczeń w całej Środkowej Europie, m.in. w Niemczech, Polsce, Rumunii, Austrii, Czechach. O powodziach za granicą, bliższą i dalszą, możemy przeczytać w artykule Aleksandry Radlak.
https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Powodzie-w-Europie-Srodkowej-i-nie-tylko/idn:3350
Innym niezwykle ważnym zagadnieniem związanym z powodziami są działania medialne. Jak istotna jest szybka i skuteczna komunikacja w sytuacji kryzysowej czy stały dostęp przerażonych mieszkańców zagrożonych terenów do aktualnych informacji i komunikatów służb ratowniczych, chyba nikogo nie trzeba przekonywać.
https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/W-oku-medialnego-cyklonu/idn:3349
Warto też wspomnieć o niedawnych uroczystych obchodach 30-lecia istnienia Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, która wciąż odgrywa niebagatelną rolę w kształceniu przyszłych strażaków, przygotowując ich do trudnej, ale cieszącej się wielkim zaufaniem społecznym profesji.
W imieniu zespołu redakcyjnego gorąco zachęcam do lektury i współpracy!
jmatusiak@kg.straz.gov.pl