Narada służbowo-szkoleniowa w Tylnej Górze
10.12.2024
W dniach 9-10 grudnia 2024 roku w Ośrodku Szkoleniowym Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy odbyła się narada służbowo-szkoleniowa. W wydarzeniu wzięli udział naczelnicy ośrodków szkolenia komend wojewódzkich PSP, naczelnicy wydziałów kształcenia i nauczania szkół PSP oraz kadra kierownicza Biura Edukacji Komendy Głównej PSP.
Naradę otworzył zastępca dyrektora Biura Edukacji, st. bryg. Marceli Sobol, który podkreślił znaczenie edukacji i rozwoju zawodowego w kontekście wyzwań, jakie stawia współczesna służba w PSP oraz omówił program narady.
Pierwszym prelegentem był mł. bryg. Tomasz Fedko, zastępca naczelnika Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wielkopolskim. Jego prezentacja pt. „Zarządzanie generacjami w pracy naczelników” przybliżyła uczestnikom tematykę współpracy z młodymi strażakami w kontekście zmieniających się oczekiwań i wyzwań w pracy zespołowej. Temat ten spotkał się z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w obliczu transformacji pokoleniowych, które mają coraz większy wpływ na funkcjonowanie naszej służby.
Kolejnym niezwykle interesującym punktem programu było wystąpienie kpt. Jacka Olchowika, dowódcy zmiany w JRG nr 2 Komendy Miejskiej PSP w Białymstoku. Jego prezentacja dotyczyła wykorzystania kamer termowizyjnych, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo ratowników, ale również podnoszą efektywność działań ratowniczych. Podkreślono, że tematyka ta jest niezwykle istotna i powinna być szerzej propagowana wśród strażaków. Wystąpienie miało również głębszy wymiar – zwróciło uwagę na to, jak istotne w Państwowej Straży Pożarnej jest wspieranie osób, które z pasją i zaangażowaniem podejmują się rozwijania ważnych obszarów w edukacji strażaków. kpt. Jacek Olchowik swoim przykładem pokazał, że w służbie są osoby, które bezinteresownie dzielą się wiedzą i inspirują innych. To właśnie takich ludzi – pełnych pasji i gotowości do działania – należy wyszukiwać, wspierać i tworzyć im przestrzeń do dzielenia się doświadczeniami. W edukacji strażackiej kluczowe jest umożliwianie takim osobom przekazywania wiedzy innym, co wzbogaca i rozwija całą służbę.
Podczas narady szczególną uwagę poświęcono również innym kluczowym zagadnieniom edukacyjnym i organizacyjnym. Funkcjonariusze Biura Edukacji omówili między innymi:
- Zmiany w programach szkoleń i w zakresie nadzoru dydaktycznego.
- Kalendarz imprez sportowych na 2025 rok, system premiowania za osiągnięcia sportowe i specjalizacje, a także wstępne podsumowanie okresowej oceny sprawności fizycznej strażaków.
- Zasady funkcjonowania portalu do wymiany informacji dotyczących działalności szkoleniowej w PSP pomiędzy poszczególnymi jednostkami organizacyjnymi PSP.
Narada oraz towarzysząca jej dyskusja stanowiły ważne forum wymiany doświadczeń, pogłębiania współpracy i koordynacji działań w zakresie edukacji i szkolenia w Państwowej Straży Pożarnej. Wspólne rozwiązywanie problemów, analiza potrzeb i planowanie kolejnych działań pozwalają skuteczniej przygotowywać kadrę do wyzwań, jakie niesie codzienna służba.
Spotkanie w Tylnej Górze nie tylko podkreśliło rolę edukacji w PSP, ale także stworzyło przestrzeń do budowania relacji i wzajemnego wsparcia w dążeniu do podnoszenia standardów pracy szkoleniowej.
Opracowanie i zdjęcia: Biuro Edukacji KG PSP