W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narada szkoleniowa koordynatorów ds. dostępności oraz prewencji społecznej PSP

22.11.2024

Strażacy siedzący na krzesłach. Uczestniczą w naradzie szkoleniowej na sali dydaktycznej.

W dniach 20-22 listopada 2024 r.  w Ośrodku Szkoleniowym Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tylnej Górze odbyła się narada szkoleniowa koordynatorów ds. dostępności oraz koordynatorów prewencji społecznej Państwowej Straży Pożarnej.

Podczas narady poruszono kilka kluczowych tematów, które mają istotne znaczenie dla poprawy dostępności i integracji osób ze szczególnymi potrzebami w różnych aspektach działalności Państwowej Straży Pożarnej oraz w sferze cyfrowej m.in.:

  • zapewnianie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej,
  • dostępność cyfrowa stron internetowych,
  • osoby ze szczególnymi potrzebami – autyści.

Zrealizowano także serię praktycznych wykładów oraz warsztatów dla uczestników narady w tematach:

  • starość - praktyczny warsztat z wykorzystaniem symulatora starości,
  • szkolenie z zakresu dostępności dla osób z uszkodzonym wzrokiem,
  • kontakt z osobą z niepełnosprawnością słuchu.

Narada stanowiła cenne źródło informacji dla koordynatorów ds. dostępności w zakresie zbliżającego się w pierwszym kwartale 2025 r. obowiązku składania raportów o stanie zapewniania dostępności jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej. Zadanie to realizowane raz na 4 lata, ma na celu monitorowanie spełniania przez podmioty publiczne minimalnych wymogów w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej.

Spotkanie było także doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy koordynatorami w służbie. Umożliwiło ustalenie wspólnych kierunków działań w obszarach dostępności i prewencji społecznej.

Dziękujemy Polskiemu Związkowi Głuchych Oddział Kujawsko-Pomorski w Bydgoszczy oraz Polskiemu Związkowi Niewidomych Instytut Tyflologiczny za współpracę i wsparcie merytoryczne.

Opracowanie: mł. bryg. Michał Sowa,
Zdjęcia: Prewencja Społeczna PSP.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}