naSTRAŻyciepła
19.02.2021
CNBOP-PIB włączyło się w akcję „naSTRAŻyciepła”, której celem jest bezpłatne przekazanie najuboższym mieszkańcom z terenu gminy Józefów i całego powiatu otwockiego odpowiednio przygotowanego i sezonowanego drewna. W dniu 12 lutego br., st. bryg. dr inż. Paweł Janik – Dyrektor CNBOP-PIB oraz st. bryg. dr inż. Jacek Zboina – Z-ca Dyrektora ds. Certyfikacji i Dopuszczeń, przekazali na ręce Radosława Firląga – Naczelnika OSP Józefów 50 szt. autonomicznych czujek dymu.
Druhny i druhowie OSP Józefów będą montować przekazane czujki w gospodarstwach domowych, w których sytuacja bytowa mieszkańców wymaga wsparcia i ochrony przed pożarem, szczególnie podczas zimy. Instalacja czujek zostanie poprzedzona szkoleniem zorganizowanym i przeprowadzonym przez pracowników Instytutu. Szkolenie będzie odbywało się w oparciu o kwalifikację rynkową włączoną do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w 2019 r. pt. „Montaż i konserwacja autonomicznych czujek: tlenku węgla, dymu, ciepła i gazu”.
Współpraca ze społecznymi organizacjami w obszarze popularyzacji powszechnego stosowania urządzeń wczesnej detekcji pożaru – czujek autonomicznych – wpisuje się w misję CNBOP-PIB. Szczególnie w okresie grzewczym, takie zagrożenia jak: pożary domów, wybuchy gazu lub zatrucia tlenkiem węgla są najczęstszą przyczyną tragedii ludzkich. Poprzez szkolenie i wyposażenie druhów w czujki dymu, w znacznej mierze będzie można ograniczyć skalę tych nieszczęść.
Do włączenia się w podobne inicjatywy na poziomie lokalnym zaproszeni są wszyscy, którym nie jest obca troska o życie i zdrowie naszych najbliższych i sąsiadów. Szczególnie warto zatroszczyć się o osoby zależne od innych, które z powodu obiektywnych ograniczeń niestety nie są w stanie samodzielnie dokonać wyboru, zakupu oraz prawidłowego montażu we własnym mieszkaniu detektora, adekwatnego do potencjalnych źródeł zagrożenia.
Liczymy na rozwój tej formy społecznie użytecznych usług, od profesjonalizacji umiejętności, wiedzy i kompetencji monterów, poprzez szeroką współpracę z organizacjami społecznymi, zrzeszającymi młodzież od 16 roku życia, aż po współpracę z instytucjami administracji publicznej, chętnymi wesprzeć rozwój tak pożytecznych form aktywności społecznej na swoim terenie.
Pamiętajmy, że wciąż aż 80% ofiar pożarów, wybuchów gazu oraz zatruć tlenkiem węgla potocznie zwanym czadem, ma miejsce w prywatnych budynkach mieszkalnych, tzw. klasy ZL IV. Ponieważ jest to jedyna kategoria obiektów budowlanych, która jest formalnie zwolniona z obowiązku stosowania aktywnych zabezpieczeń przeciwpożarowych, tylko 18 % obywateli deklaruje posiadanie w swoich gospodarstwach domowych czujek „wczesnej” detekcji zagrożeń typu pożar, gaz, tlenek węgla. Dlatego tego typu inicjatywy są niezwykle istotne, a ich wymiar praktyczny dla rzeczywistego podniesienia poziomu bezpieczeństwa ludzi – bezcenny.
Opracowanie: CNBOP-PIB
Zdjęcia: CNBOP-PIB