W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa Wystawa w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach z okazji 110 lat Przeglądu Pożarniczego

16.12.2022

Na zdjęciu widoczna jest wystawa w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach z okazji 110 lat Przeglądu Pożarniczego.

Wiwat strażacki Jubilat!

To już 110 lat! Trudno uwierzyć, że od pierwszego wydania „Przeglądu Pożarniczego” minął ponad wiek. W międzyczasie miało miejsce mnóstwo wydarzeń: odzyskaliśmy niepodległość, przeżyliśmy wojny, długie lata komunizmu i jego upadek, staliśmy się częścią NATO i Unii Europejskiej. „Przegląd Pożarniczy” również się zmieniał – jego winiety i styl okładkowy odzwierciedlały czasy, w których się wydawał. Jest świadkiem dziejów pożarnictwa, a zarazem jego przekrojem, zawsze merytoryczny, skupiał w sobie to, co najlepsze dla strażaków.

Jubileusz takiego zacnego studziesięciolatka trzeba uczcić. Zrobiliśmy to na dwa sposoby. Po pierwsze, grudniowym wydaniem specjalnym „Przeglądu Pożarniczego”. Po drugie, wystawą poświęconą właśnie „Przeglądowi”.

- Cieszy mnie fakt, że „Przegląd Pożarniczy” doczekał się swojej stałej wystawy w Centralnym Muzeum Pożarnictwa, placówce uwieczniającej dorobek formacji. Nasze czasopismo od wieków jest sprzężone ze strażą pożarną, jest kopalnią wiedzy o niej, dokumentuje jej dorobek. Przy czym miejmy świadomość, że samo czasopismo też ma własną historię, swoje wewnętrzne przełomy, blaski i cienie. Warto je udokumentować, a wystawa jest doskonałym miejscem do tego celu – mówi bryg. Anna Łańduch, redaktor naczelna „Przeglądu Pożarniczego”.

Od 15 grudnia, czyli dokładnie w 110-lecie pierwszego wydania, w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach można oglądać pierwszą w historii wystawę poświęconą „Przeglądowi Pożarniczemu”. Ekspozycja artefaktów związanych z czasopismem i merytoryczne plansze dopełniające całości zostawiają gości muzeum z wiedzą na temat prasy pożarniczej i historii PP. Odwiedzający zobaczą także galerię okładek, w czytelni zajrzą do wnętrz „przeglądowych”, gdzie przekonają się, jak dawniej pisano o pożarnictwie i ochronie przeciwpożarowej, poznają wyjątkowy styl autorów i poczucie humoru rysowników.

- Najciekawszymi dla mnie eksponatami na ekspozycji są modernistyczne okładki „Przeglądu Pożarniczego” z drugiej połowy lat 70. XX w., autorstwa Tadeusza Pietrzyka – podkreśla Dariusz Falecki, kurator wystawy. - Przyciągają uwagę uproszczonymi figurami geometrycznymi, kontrastami i intensywną kolorystyką. W tym celu Pietrzyk zmienił nawet format okładki na niestandardowy, zbliżony kształtem do kwadratu. Na ekspozycji zobaczyć można pięć takich egzemplarzy. Te wydania są niezwykle rzadkie na rynku antykwarskim.

Historia czasopisma została podana ze smakiem, w gustownej oprawie, opatrzona pięknymi grafikami. Wystawa powstała dzięki współpracy CMP z redakcją PP.

Gorąco zachęcamy do odwiedzenia muzeum i zagoszczenia w kąciku „Przeglądu Pożarniczego”.

Link do wydarzenia na stronie Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

http://cmp-muzeum.pl/wydarzenia/

Wideo

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}