W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odprawa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z kadrą kierowniczą PSP

09.09.2024

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji z dwoma wiceministrami oraz komendant główny PSP podczas odprawy służbowej w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

W poniedziałek 9 września 2024 r. w sali konferencyjnej Komendy Głównej PSP odbyła się odprawa służbowa kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej z udziałem ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka oraz sekretarza stanu w MSWiA Czesława Mroczka i podsekretarza stanu Wiesława Leśniakiewicza.  

Z ramienia Państwowej Straży Pożarnej udział w spotkaniu wzięli: komendant główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski wraz z Zastępcami, Dyrektorzy biur Komendy Głównej PSP, Komendanci Wojewódzcy PSP, Komendanci szkół pożarniczych oraz Dyrektorzy Centralnego Muzeum Pożarnictwa i Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – PIB. 

Odprawę rozpoczął Komendant Główny PSP, podsumowując dotychczasowe działania Państwowej Straży Pożarnej od momentu zmiany na stanowisku komendanta głównego, w tym m.in. w zakresie kadrowym, operacyjnym, finansowym, prewencyjnym, szkoleniowym. W dalszej części głos zabrali Zastępcy Komendanta Głównego PSP oraz Dyrektorzy Biur, którzy szczegółowo przedstawili informację zgodnie z merytorycznym zakresem. 

Komendant Główny PSP przedstawiając stan i organizację krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, wskazał, że jego potencjał stanowią dziś: 504 jednostki ratowniczo-gaśnicze PSP funkcjonujące w strukturze 335 Komend Powiatowych/Miejskich PSP, 5 085 jednostek OSP włączonych do KSRG, 3 zakładowe straże pożarne, 1 zakładowa służba ratownicza, 2 lotniskowe służby ratowniczo-gaśnicze, 24 jednostki Wojskowych Straży Pożarnych.  

Podkreślił również, że 88,63 % ogólnej liczby funkcjonariuszy PSP (31 543 etaty) pełni służbę w pionie operacyjnym, a w systemie zmianowym działa 81,57 % ogółu funkcjonariuszy. 

W czasie odprawy nadbryg. Feltynowski przekazał, że w wyniku analizy zdarzeń z ostatnich miesięcy, w Komendzie Głównej podjęto szereg działań w kierunku nowelizacji przepisów, w tym m.in.: 

  1. Ustawy o ochronie przeciwpożarowej, w zakresie m.in. zwiększenia uprawnień właścicieli budynków i umożliwienie im usuwania przedmiotów składowanych w miejscach do tego niedozwolonych, takich jak klatki schodowe, pomieszczenia techniczne, poddasza, strychy, drogi komunikacji ogólnej w piwnicach; 

  1. rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów; 

  1. rozporządzenia w sprawie warunków technicznym, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 

Zmiany te mają zmierzać do zwiększenia bezpieczeństwa pożarowego i w efekcie ograniczenia skutków tych zdarzeń. 

Komendant Główny PSP przypomniał również, że z dniem 13 września br. wchodzą w życie zapisy nowego statutu Komendy Głównej PSP (DZ.U. poz. 1312), zgodnie z którym m.in. zmianie ulega nazwa Biur, w tym: Biura Planowania Operacyjnego na Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa, Biura Bezpieczeństwa Informacji na Biuro Informatyki i Łączności oraz Biura Nadzoru na Biuro Kontroli Skarg i Wniosków. Powstaną również nowe komórki tj. Biuro Współpracy Międzynarodowej oraz Inspektorat Ochrony Informacji Niejawnych i Spraw Obronnych. 

W trakcie narady poruszone zostały również kwestie zakupu sprzętu, w tym samochodów dla jednostek OSP w ilości 309 szt., inwestycji budowlanych, procesu szkolenia itp. 

Zarówno Komendant Główny PSP jak i obecni na spotkaniu Ministrowie podkreślili jak istotnym wyzwaniem jest dzisiaj budowanie świadomości społecznej na temat bezpiecznych zachowań i przestrzegania przepisów przeciwpożarowych, bowiem od samych użytkowników i zarządców obiektów wiele zależy w kwestii naszego bezpieczeństwa. 

Wspomniano również o szeregu wyzwań i zadań, które stoją przed Strażą Pożarną w kontekście projektowanej Ustawy o Ochronie Ludności i Obronie cywilnej, a także w związku z prezydencją Polski w Unii Europejskiej w I półroczu 2025 r.  

W trakcie narady Szefowie MSWiA w asyście Kierownictwa KG PSP wizytowali również Stanowisko Kierowania Komendanta Głównego PSP, które odgrywa strategiczną rolę w koordynowaniu działań ratowniczych na terenie kraju, jak również poza jego granicami. 

Minister spraw wewnętrznych i administracji oraz wiceministrowie w swoich wystąpieniach podziękowali na ręce kierownictwa PSP za podejmowane działania. Zapewnili jednocześnie, że prowadzą rozmowy i podejmują kroki zmierzające do stworzenia odpowiednich warunków m.in. finansowych, logistycznych i legislacyjnych, dających PSP i OSP podstawy sprawnego funkcjonowania i dobrej współpracy między służbami, co jest warunkiem niezbędnym dla zapewnienia bezpieczeństwa obywateli. 

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP 
Zdjęcia: mł. asp. Jakub Szmaglik, sekc. Krzysztof Pisz 

Zdjęcia (21)

{"register":{"columns":[]}}