W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odprawa pionu operacyjnego Państwowej Straży Pożarnej

05.09.2024

Odprawa operacyjna Biura Planowania Operacyjnego KG PSP

W dniach 3-4 września 2024 r. w bazie Poligonu Szkoleniowego w Kręsku Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, Biuro Planowania Operacyjnego Komendy Głównej PSP zorganizowało i przeprowadziło odprawę operacyjną dla zastępców komendantów wojewódzkich PSP ds. operacyjnych oraz naczelników wydziałów operacyjnych KW PSP, przedstawicieli szkół PSP.

Spotkanie otworzył nadbryg. Józef Galica, zastępca komendanta głównego PSP, a odprawie przewodniczył st. bryg. Jacek Zalech, dyrektor Biura Planowania Operacyjnego Komendy Głównej PSP.

Agenda spotkania obejmowała szeroki zakres tematów związanych z funkcjonowaniem Państwowej Straży Pożarnej w zakresie operacyjnym, w tym szeroko rozumianego wpływu na te aspekty teleinformatyki i łączności. Zaprezentowano rozwiązania systemowe w zakresie monitorowania gotowości specjalistycznych grup ratowniczych realizowane obecnie, oraz te, które zostaną wdrożone w najbliższej przyszłości, tj. w zbudowanej do tego celu dedykowanej aplikacji. Walory aplikacji omówiło kierownictwo Biura Bezpieczeństwa Informacji KG PSP, które przedstawiło również stan realizacji cyfrowych systemów radiowych TETRA na poziomie kraju oraz kierunki rozwoju łączności DMR w odniesieniu do aktualnego stanu wyposażenia w urządzenia końcowe jednostek KSRG.

Mając powyższe na uwadze, jak również nasuwające się wnioski z ćwiczeń krajowych oraz międzynarodowych, inspekcji gotowości operacyjnych, analiz ze zdarzeń, czy udziału grup operacyjnych w działaniach ratowniczych, kierownictwo BPO zaprezentowało propozycje do aktualizacji dokumentów “Zasady organizacji łączności alarmowania, powiadamiania, dysponowania oraz współdziałania na potrzeby działań ratowniczych”, ze szczególnym uwzględnieniem poziomów kierowania działaniem ratowniczym oraz “Zasady współpracy ze statkami powietrznymi w ksrg”.

Biuro Bezpieczeństwa Informacji KG PSP przedstawiło dodatkowo ostateczne plany związane z wdrażaniem nowego systemu wspomagania decyzji w Państwowej Straży Pożarnej (SWD-PSP) oraz poruszyło bieżące sprawy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Zwrócono uwagę na wejście w życie nowej Dyrektywy NIS2 (Network and Information Systems Directive) oraz omówiono w skrócie jej zakres zmian w stosunku do NIS. Poruszono tematykę cyberzagrożeń w odniesieniu do przykładów ostatnich incydentów, mających miejsce w jednostkach organizacyjnych PSP i ich konsekwencji. Przedstawiono także najbliższy kierunek rozwoju infrastruktury sieciowej, w szczególności wdrożenie architektury SD-WAN na poziomie kraju.

W kolejnych blokach funkcjonariusze Biura Planowania Operacyjnego KG PSP omówili kierunki rozwoju ratownictwa medycznego w służbie, a także kwestie dotyczące rozwoju i wykorzystania Bezzałogowych Statków Powietrznych. Przedyskutowano również współpracę PSP z innymi służbami i podmiotami, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania statków powietrznych, jak również plany dotyczące sieci jednostek OSP przewidzianych do włączenia do KSRG  w latach 2025-2029, w tym Metodykę tworzenia planu sieci jednostek OSP przewidzianych do włączenia do KSRG.

W kolejnych blokach poruszono zagadnienia dotyczące systemu pomocy psychologicznej, nowych zasad ws. prowadzenia Inspekcji Gotowości Operacyjnej, a także działań realizowanych przez Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemicznego w zakresie poboru próbek dla Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz współpracy z Policją w obszarze zabezpieczania niewybuchów i innych działań, w tym wykorzystania przez PSP śmigłowców zakupionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach projektu pn.: „Pomagamy i chronimy - Policja i Państwowa Straż Pożarna na straży bioróżnorodności.

Ponadto, przedyskutowano również zagadnienia związane z:

  • działaniami JOP dotyczacymi postępowania z owadami błonkoskrzydłymi: przedstawiono aktualne zasady postępowania w przypadku takich interwencji, uwzględniając uwagi zgłaszane przez komendy wojewódzkie oraz zaprezentowano działania podjęte przez Komendę Główną PSP i plany dotyczące przyszłych zmian w tej dziedzinie;
  • przyjmowaniem zgłoszeń alarmowych tj. planowanych zmian w procedurach związanych z przyjmowaniem zgłoszeń alarmowych, aby usprawnić i zoptymalizować ten proces;
  • prawidłowym ewidencjonowaniem zdarzeń w systemie SWD PSP.

Bardzo ważną częścią odprawy było przeprowadzenie studium przypadków dla wybranych analiz ze zdarzeń z uwzględnieniem aspektów prawnych poszczególnych poziomów kierowania działaniami ratowniczymi.

 

Opracowanie i zdjęcia: Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}