W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jednostki KSRG w gotowości i dyspozycji - odprawa w związku z zagrożeniem powodziowym

14.09.2024

Jednostki KSRG w gotowości i dyspozycji – odprawa w związku z zagrożeniem powodziowym

Komendant główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski wraz z zastępcą st. bryg. Grzegorzem Szyszko oraz nadbryg. Józefem Galicą (w formie wideokonferencji) wzięli udział w odprawie z ministrem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem i wiceministrem Wiesławem Leśniakiewiczem. 

Nadbryg. Feltynowski poinformował, że w związku z przechodzącym frontem atmosferycznym przynoszącym intensywne opady deszczu powodujące m. in. wzrosty stanów wód w całym kraju do godz. 11:00 w dniu 14 września br. Stanowisko Kierowania Komendanta Głównego PSP odnotowało 1604 interwencje straży pożarnej.

Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie województw: dolnośląskiego - 704, śląskiego – 535, opolskiego – 147, wielkopolskiego – 46, małopolskiego - 45. 

W związku z zapotrzebowaniami, do dwóch województw, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, zadysponowano wsparcie w ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego KSRG, w tym:

  •  na teren woj. OPOLSKIEGO: kompanię szkolną z Centralna Szkoła PSP w Częstochowie, 4 plutony H (pluton wsparcia) z woj. świętokrzyskiego Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach i łódzkiego Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, kompanię specjalną w sile: sekcja B, sekcja C i pluton wsparcia z woj. mazowieckiego oraz kompanię szkolną z Akademia Pożarnicza
  • na teren woj. DOLNOŚLĄSKIEGO: pluton typu H (pluton wsparcia) oraz sekcję typu C (sekcja pomp szlamowych) z terenu woj. lubuskiego Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp.

W województwach objętych ostrzeżeniami 2 i 3 stopnia, podniesiono stany osobowe PSP, łącznie o 190 funkcjonariuszy. 
W powiecie prudnickim i nyskim w woj. opolskim, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, wprowadzono system służby strażaków 24/24 w dniach od 13 do 15.09.2024. 

W związku z aktualną sytuacją, na poziomie Komendy Głównej PSP powołano Sztab Komendanta Głównego PSP, a także podjęto decyzję o pracy ciągłej Grupy Operacyjnej KG PSP do odwołania bezpośrednio na terenie woj. opolskiego. 

Służba dyżurna Stanowiska Kierowania KG PSP rozpoznaje możliwości wykorzystania zobrazowań satelitarnych w ramach unijnego Copernicus Emergency Management Service oraz możliwości Centrum Informacji Kryzysowej (CIK) działającego w Centrum Badań Kosmicznych PAN. 

Stanowiska kierowania PSP na bieżąco monitorują online na terenach zagrożonych opadem w oparciu o systemy udostępnione przez IMGW-PIB. 

Sytuacja jest w trybie ciągłym monitorowana, koordynowana i dysponowane są niezbędne siły do zapobiegania i ograniczania skutków zjawisk pogodowych. 

Podczas spotkania wojewodowie oraz przedstawiciele służb i instytucji zaangażowanych w działania w związku z sytuacją pogodową i zagrożeniem powodziowym, przedstawili informacje nt. aktualnej sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej w kraju oraz prowadzonych działań prewencyjnych i interwencyjnych. 

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}