W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odszedł na wieczną służbę st. bryg. w st. spocz. Andrzej Wyciszkiewicz

05.05.2024

baner-zalobny-1460x616

Z przykrością informujemy, że w dniu 5 maja 2024 r. na wieczną służbę odszedł st. bryg. w st. spocz. Andrzej Wyciszkiewicz, wieloletni były Komendant Miejski PSP w Łodzi, fachowiec z zakresu ratownictwa specjalistycznego.  

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski w imieniu własnym oraz całego środowiska pożarniczego składa kondolencje Rodzinie i Bliskim Zmarłego.

Cześć Jego pamięci!

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w czwartek 9 maja 2024 r. o godz. 10:30 w kościele p.w. św. Anny w Końskich (ul. Browarna 28, 26-200 Końskie), po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

 

Śp. st. bryg. w st. spocz. Andrzej Wyciszkiewicz w 1978 r. rozpoczął naukę w Szkole Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu. Jako świeżo upieczony młodszy chorąży w 1980 r. związał się z łódzką Strażą Pożarną. W 1987 r. ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie i otrzymał szlify oficerskie.

W latach osiemdziesiątych działał w Ochotniczej Straży Pożarnej RW w Łodzi, zajmującej się ratownictwem wodnym (uzyskał uprawnienia płetwonurka i kierownika robót podwodnych). W okresie 1991-1992 związany był z rozwojem i współtworzeniem ratownictwa specjalistycznego na terenie Łodzi. W roku 1991 współtworzył sekcję ratownictwa wodnego, która po 1992 roku przeobraziła się w Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodnego.

Uzyskał najwyższe kwalifikacje w zakresie ratownictwa wysokościowego, a swoją pasją zaraził współpracowników, dając początek specjalistycznych działań wysokościowych w obrębie województwa łódzkiego. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego została powołana w 1998 roku, a na jej czele jako dowódca stanął właśnie śp. st. bryg. w st. spocz. Andrzej Wyciszkiewicz. Posiadając uprawnienia instruktora ratownictwa wysokościowego Państwowej Straży Pożarnej, poprzez Sekcję Doskonalenia Zawodowego przy Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, przekazywał swoją wiedzę, szkoląc ratowników Państwowej Straży Pożarnej oraz członków innych podmiotów ratowniczych w trudnej sztuce ratownictwa wysokościowego, prowadzonego zarówno w infrastrukturze miejskiej jak i z pokładu śmigłowców ratowniczych. 

W latach 1992-1997 był dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 Państwowej Staży Pożarnej w Łodzi. Powierzone mu również zostało pełnienie obowiązków komendanta Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.

W sierpniu 1997 roku został mianowany na stanowisko dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 10 Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Pod jego przywództwem prężnie rozwijały się i odnosiły sukcesy dwie ratownicze grupy specjalistyczne, zarówno wodna jak i wysokościowa. W kolejnych latach Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Nr 10 stała się w połączeniu z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą Nr 4 kolebką powstania Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.

Śp. st. bryg. w st. spocz. Andrzej Wyciszkiewicz brał udział w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych, które swoim charakterem, rozmiarem i przebiegiem zapisały się na kartach historii zarówno łódzkiej jak i ogólnokrajowej straży pożarnej, m.in. pożar Zakładów Przemysłu Bawełnianego „ Eskimo”, największy pożar lasów w Kuźni Raciborskiej, pożar wieżowca Ekorno, wielka powódź w 1997 roku, a także pożar zabytkowego, drewnianego Kościoła w Mileszkach.

Śp. st. bryg. w st. spocz. Andrzej Wyciszkiewicz był również wielokrotnym reprezentantem województwa łódzkiego oraz Polski w sportach pożarniczych.

Uhonorowaniem prawie trzydziestoletniej służby było powołanie go w roku 2008  na stanowisko zastępcy komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, a w roku 2009 na stanowisko komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Ze służbą pożegnał się w 2018 roku. Z formacją strażacką związany był blisko 40 lat.

W czasie pełnionej służby otrzymał odznaczenia i wyróżnienia:

1995 r. - Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
1997 r. – Brązowy Krzyż Zasługi
2003 r. – Srebrny Krzyż Zasługi
2003 r. – Brązowa Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”
2006 r. – Za Zasługi dla Obronności Kraju
2014 r. – Medal Złoty za Długoletnią Służbę
2015 r. – Brązowy Medal za Zasługi dla Policji.

{"register":{"columns":[]}}