Podsumowanie 2023 roku
04.01.2024
Za nami 2023 rok, kolejny intensywny dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych. A co między innymi działo się w ubiegłym roku?
Miniony 2023 r. był bezpieczniejszy pod względem ilości zdarzeń, które wystąpiły na terenie naszego kraju, ponieważ zanotowano o 122 tysiące interwencji mniej.
Niestety na świecie nie uniknęliśmy katastrof naturalnych. Pomoc naszych strażaków była konieczna w Turcji oraz Grecji, gdzie nasi funkcjonariusze stali się po raz kolejny ambasadorami Polski na arenie międzynarodowej.
Strażacy z całego kraju podnosili też swoje kwalifikacje zawodowe w kursach i szkoleniach m. in. z zakresu: ratownictwa wysokościowego, wraz ze współdziałaniem ze statkami powietrznymi; działań medycznych podczas hipotermii; ratownictwa wodno-nurkowego; pożarów wewnętrznych.
Podczas minionego roku szkoliliśmy się nie tylko w kraju, ale też za granicą m. in. w: Austrii, Belgii, Czechach, Estonii, Francji, Kanadzie, Katarze, Japonii, Mołdawii, Niemczech, Portugalii, Singapurze, Słowacji, Szwecji.
Należy zaznaczyć też, że we wrześniu, w tym samym czasie, odbywały się dwa duże ćwiczenia międzynarodowe: "COOPERATION 2023" oraz "New Wave Poland 2023".
W ubiegłym roku podpisano także wiele porozumień, które zacieśniły współpracę z innymi krajami, służbami oraz podmiotami, zwiększając poziom wyszkolenia strażaków oraz podnosząc bezpieczeństwo obywateli.
Miniony rok to również inwestycje budowlane, zwiększające komfort pełnienia służby przez strażaków. Rozpoczęto budowę nowych jednostek ratowniczo-gaśniczych m. in. dla JRG nr 10 w Poznaniu, JRG w Międzyzdrojach, KP PSP w Janowie Lubelskim, KP PSP w Końskich. Do użytkowania oddano natomiast budynki dla JRG w Raciążu, KP PSP w Wieliczce, KM PSP w Rudzie Śląskiej.
Dokonano również zakupu kilkuset nowych pojazdów dla Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.
Wypracowano i wdrożono nowe dokumenty i wytyczne m. in. w zakresie zasad postępowania z pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi; w zakresie zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, zasad organizacji polityki informacyjnej w PSP.
Opracowanie i montaż: st.str. Krzysztof Pisz