W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie burzowego weekendu

22.08.2022

Na pierwszym planie mini koparka na drugim planie grupa jedenastu mężczyzn w tym dwóch strażaków w trakcie napełniania worków piaskiem. W tle budynki mieszkalne wzdłuż ulicy. W głównym kadrze rwący strumień wody płynący ulicą.

Przez weekend od 19 do 21 sierpnia 2022 r. strażacy przeprowadzili 2,5 tysiąca interwencji związanych z usuwaniem skutków przechodzącego nad krajem frontu burzowego. Największą liczbę zdarzeń odnotowano na terenie województwa dolnośląskiego, gdzie strażacy aż 480 razy wyjeżdżali do akcji. Zarejestrowano tu również największą sumę opadów, która w powiecie dzierżoniowskim wyniosła 130mm/m2. Dla porównania jest to wartość średniego opadu dla jednego letniego miesiąca.W związku z zaistniałą sytuacją w powiecie ogłoszony został alarm przeciwpowodziowy.

Regionem, w którym przechodzący front poczynił najwięcej szkód była południowo-zachodnia część kraju, głównie województwa śląskie, opolskie i małopolskie. Strażacy interweniowali tam odpowiednio: 415, 367 i 225 razy.

W województwie małopolskim doszło do zalania tunelu pod zakopianką w Poroninie a na Podhalu do lokalnego wystąpienia wód z potoków, wskutek czego podtopione zostały budynki gospodarcze i mieszkalne, głównie w gminie Czarny Dunajec (miejscowości Ciche i Ratułów). Silne wiatry nie oszczędziły również dachów budynków a przewracające drzewa uszkodziły zaparkowane pojazdy.

Działania strażaków polegały głównie na udrażnianiu przepustów, wypompowaniu wody z zalanych piwnic i studzienek, zabezpieczaniu uszkodzonych dachów oraz udrażnianiu głównych szlaków komunikacyjnych, na których znajdowały się połamane drzewa i konary.

Według prognoz IMGW w najbliższym czasie spodziewane są ekstremalne zjawiska pogodowe wraz z tropikalnymi upałami. Prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych burz i gradobicia jest bardzo duże. W związku z powyższym wskazane jest regularne śledzenie prognoz oraz alarmów wydawanych przez meteorologów a także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Przypominamy również o podstawowych zasadach zachowania się podczas burz, które dostępne są TUTAJ

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Zdjęcia: KW PSP Opole, KP PSP Szamotuły, KP PSP Racibórz, OSP Zielina

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}