Podsumowanie kolejnego roku współpracy polsko-gruzińskiej
22.12.2022
21 grudnia br. w Szkole Głównej Służby Pożarniczej przeprowadzono wideokonferencje stanowiącą podsumowanie drugiego roku współpracy Państwowej Straży Pożarnej ze Służbą Zarządzania Kryzysowego Gruzji, realizowaną w ramach trzyletniego programu współpracy pt. „Analiza oraz plan rozwoju sieci jednostek ratowniczych w ramach zarządzania kryzysowego w Gruzji”, realizowanego w latach 2021-2023 przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej (BPO, BOL) oraz Szkołę Główną Służby Pożarniczej ze środków polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Oficjalnego otwarcia spotkania dokonał Komendant Główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. Uczestników powitał również Rektor-Komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, prof. uczelni.
Podczas spotkania podsumowano dotychczas zrealizowane działania w latach 2021-2022 oraz dokonano prezentacji mapy drogowej „Planu rozwoju sieci jednostek ratowniczych w Gruzji”, która m.in. określa ramy działań przewidzianych do realizacji w 2023 roku.
Jednocześnie, przedstawiono założenia dodatkowego wsparcia sprzętowego, jakiego decyzją gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka – Komendanta Głównego PSP, Państwowa Straż Pożarna udzieli Służbie Zarządzania Kryzysowego Gruzji w przyszłym roku, w postaci: trzech ciężkich samochodów ratownictwa drogowego, które obecnie w Polsce są wymieniane na nowocześniejsze rozwiązania, ale nadal są sprawne i z powodzeniem mogą być wykorzystywane w działaniach ratowniczych oraz dodatkowo sprzętu teleinformatycznego.
Ratownictwo techniczne, w tym drogowe, jest obecnie jednym z kluczowych obszarów dla gruzińskiej straży pożarnej, szczególnie mając na uwadze, że w chwili obecnej gruzińskie jednostki ratownicze nie posiadają ani jednego podobnego pojazdu, co przy skomplikowanych zdarzeniach drogowych jest wysoce problematyczne.
Drugim filarem realizowanym w zakresie procedowanego projektu jest rozwój ratownictwa wysokościowego w Gruzji, ze szczególnym uwzględnieniem zakupów i przekazania sprzętu w zakresie tej specjalizacji.
Trzecią z podstaw jest usprawnienie gruzińskiego systemu teleinformatycznego w obszarze obsługi zgłoszeń alarmowych oraz zdarzeń kryzysowych realizowanych przez Służbę Zarządzania Kryzysowego w Gruzji, poprzez wdrożenie prototypu (proof of concept POC) rozwiązań usprawniających proces dysponowania jednostek ratowniczych do zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu ludzkiemu, a także środowisku w stolicy kraju Tibilisi. System z założenia będzie integrował się z rozwiązaniami już istniejącymi w gruzińskim systemie teleinformatycznym utrzymywanym przez Służbę Zarządzania Kryzysowego Gruzji (EMS) umożliwiając tym samym wykorzystanie obecnie dostępnych narzędzi serwowanych strażakom pełniąc rolę klamry w postaci huba teleinformatycznego.
Wszystkie dziania związane z budową nowych narzędzi, czy też przekazaniem specjalistycznych urządzeń i sprzętu, poprzedzone zostaną stosownymi szkoleniami przeznaczonymi dla ratowników – Instruktorów, w oparciu o formułę „train the trainers”, co zapewni możliwość kontynuacji systemowego kształcenia, również w ramach doskonalenia zawodowego realizowanego w toku służby w jednostkach.
Zwieńczeniem wspólnych prac w wyżej wymienionych zakresach, będzie przeprowadzenie w roku 2023 wspólnych ćwiczeń zgrywających w zakresie ratownictwa technicznego i wysokościowego w oparciu o zbudowany prototyp systemu teleinformatycznego, na wzór ćwiczeń realizowanych w naszym kraju.
W ciągu ostatnich dwóch lat wspólnie pracowaliśmy nad rozwojem systemu ratowniczego w Gruzji. Obchodząca w tym roku swoje 30-lecie, Państwowa Straż Pożarna, zawsze była otwarta na wymianę doświadczeń z innymi służbami ratowniczymi. Wiemy dokładnie, że czerpanie wiedzy z doświadczeń innych krajów jest niezbędne do wdrożenia skutecznych rozwiązań, a system ratowniczy, aby był sprawny, musi ciągle się rozwijać i być otwarty na nowe pomysły.
Wartym odnotowania jest fakt, że Państwowa Straż Pożarna pozostając otwartą na nowe potrzeby Służbie Zarządzania Kryzysowego Gruzji, złożyła dwa wnioski na kolejne projekty w ramach Polskiej Pomocy na rzecz wsparcia gruzińskiego systemu ratowniczego, które stanowić będą kontynuację i uzupełnię obecnie prowadzonych działań.
W wideokonferencji udział wzięli przedstawiciele: Departamentu Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ambasady Gruzji w Polsce, Biura Planowania Operacyjnego KG PSP, Biura Ochrony Ludności KG PSP a także Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.
Stronę gruzińską reprezentował m.in.: Pan David Sukhishvili – szef Departamentu Pożarniczego i Ratowniczego Służby Zarządzania Kryzysowego Gruzji.
Opracowanie i zdjęcia: Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP