Polscy strażacy i policyjni lotnicy z pomocą Turcji w gaszeniu pożarów [aktualizacja 17.08.2021]
05.08.2021
17.08.2021
We wtorek w godz. przedpołudniowych strażacy wracający z Turcji transportem kołowym dotarli do Komendy Głównej PSP. Tym samym misja została całkowicie zakończona.
15.08.2021 (cz.2)
Grupa strażaków i policyjnych lotników na pokładzie policyjnego śmigłowca wylądowała ok. godz. 20.00 na lotnisku w Warszawie. Załogę przywitali Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak, który skierował do polskich ratowników ciepłe słowa (materiał wideo poniżej) oraz Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster.
Strażacy wracający samochodem PSP są jeszcze w drodze a ich przyjazd planowany jest w najbliższy poniedziałek/wtorek.
Polscy ratownicy wyruszyli z misją do Turcji 6 sierpnia - drogą lądową i 7 sierpnia - śmigłowcem. Działania gaśnicze prowadzili od 8 do 14 sierpnia br.
Ich profesjonalizm i skuteczność zrzutów wody zostały ocenione na najwyższym poziomie.
15.08.2021 (cz.1)
14.08.2021
12.08.2021
Według informacji pozyskanej od dowódcy grupy, sytuacja pożarowa jest aktualnie zdecydowanie lepsza od tej jaką zastali w dniu rozpoczęcia działań.
11.08.2021
Dziś od rana strażacy i policyjni piloci znów są w akcji. Działania kontynuowane są w tym samym regionie co w dniu wczorajszym. Dziś wykonano na 4 zmianach 50 zrzutów po 3 tys. litrów wody każdy. Jutro kolejny, ciężki dzień, w którym ratwonicy będą walczyć z żywiołem. Bardzo wysokie temperatury powietrza to duże obciążenie dla ludzi ale też dla śmigłowca, który porusza się nad palącym się, górzystym terenem.
10.08.2021
Strażacy i policyjni piloci prowadzą od rana działania gaśnicze na terenie prowincji Mugla. Rozpoczęto je w m. Otman, gdzie obecnie znajduje się największy pożar w okolicy. Później akcja będzie realizowana w terenie wskazanym przez tureckiego koordynatora.
Działania zakończono w godzinach wieczornych z bilansem wykonanych 49 zrzutów wody, każdy po 3 tys. litrów.
09.08.2021
Kontynuacja działan gaśniczych z wykorzystaniem śmigłowca policyjnego i zbiorników na wodę typu Bambi Bucket. Zaplanowano ok. 40 zrzutów wody. Strażacy działają na górzystym terenie o gęstej roślinności. Na pokładzie każdego statku powietrznego jest oficer łącznikowy ze strony tureckiej, który koordynuje zadania w powietrzu, przydziela miejsce, w które ma lecieć maszyna. Dziś strażacy i policyjni piloci działali w m. Yatagan, Gokbel. Wykonywane były również loty patrolowe celem wyszukiwania aktywnych pożarów.
08.08.2021
Rano na lotnisku w Dalaman wylądował helikopter z ratownikami. Grupa ratownicza w komplecie, po odprawie z dowódcą grupy rozpoczęła przygotowania do operacji lotniczych. Ratownicy podczepili do śmigłowca zestaw bambi bucket i wyruszyli do działań w okolicach m. Yilanli.
07.08.2021 (cz.3)
Sytuacja pożarowa w Turcji jest dynamiczna w związku z czym nastąpiła kolejna zmiana lokalizacji z Mugla do Dalaman. Strażacy podróżujący lądem przybyli do miejsca docelowego tj m. Dalaman. Śmigłowiec wylądował w m. Usak, (2h lotu od m. Dalaman), skąd rano wyruszy do punktu docelowego.
07.08.2021 (cz.2)
Koordynator działań w Turcji poinformował o zmianie miejsca docelowego działań polskich ratowników. Będzie to m. Mugla a nie Antalya. W sobotę o g. 5:30 czasu lokalnego transport kołowy przekroczył granicę turecką i kieruje się na lotnisko, gdzie przybędzie śmigłowiec z załogą i sprzętem.
07.08.2021 (cz.1)
W sobotę w godz. porannych grupa polskich strażaków i policjantów na pokładzie policyjnego śmigłowca wyleciała z pomocą dla Turcji objętej pożarem. Na lotnisku odprawy załogi dokonali Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Krzysztof Hejduk oraz Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster. Przylot do Antalyi zaplanowano w godzinach wieczornych. Grupa z Polski osiągnie gotowość operacyjną w niedzielę do południa.
05.08.2021
Strona turecka zwróciła się do Polski z prośbą o udzielenie wsparcia w walce z pożarami, które objęły ten kraj. Dzięki inicjatywie i wsparciu Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego pomoc zostanie udzielona.
Aktualnie trwają przygotowania grupy 14 osób tj. 6 strażaków PSP i 8 policjantów, śmigłowca policyjnego S-70i Black Hawk i samochodu PSP, w tym zespołu wsparcia operacyjnego strażaków i policjantów, którzy pomogą w opanowaniu tego potężnego żywiołu.
Jako pierwszy, w piątek 6 sierpnia ok. godz. 4 rano wyruszy z pomocą transport kołowy. Samochód z Komendy Głównej PSP przewiezie do Turcji: 3 ratowników Państwowej Straży Pożarnej (kierowca, dowódca grupy, ratownik śmigłowcowy – operator), zbiornik do gaszenia pożarów z powietrza typu Bambi Bucket o pojemności 1500 l, zbiornik Bambi Bucket o pojemności 3000 l, zestaw naprawczy do zbiorników Bambi oraz zestaw naprawczy do śmigłowca na wypadek awarii. Grupa ta wraz z wyposażeniem będzie stanowiła wsparcie logistyczno – operacyjne na miejscu działań.
Wylot śmigłowca policyjnego Black Hawk S-70i zaplanowano na sobotę 7 sierpnia na godz. 4 rano z lotniska Warszawa Babice. Na jego pokładzie znajdzie się: 8 policjantów w tym 4 pilotów i 4 inżynierów mechaników oraz 3 ratowników PSP – ratowników wysokościowych a także zbiornik typu Bambi Bucket o pojemności 1500 litrów. Planowany przylot do Turcji – Antalya nastąpi w sobotę ok. godz. 21 z uwagi na konieczność międzylądowań w celu zatankowania.
Ratownicy z Polski, którzy przybędą do Turcji wspomogą tamtejszych strażaków w gaszeniu pożaru z powietrza z wykorzystaniem śmigłowca policyjnego i zbiorników na wodę typu Bambi Bucket.
Aktualnie Państwowa Straż Pożarna posiada na wyposażeniu 6 tego typu zbiorników, w tym 3 szt. o pojemności 1500 l i 3 szt. o poj. 3000 l, które znajdują się na stanie Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy. Zbiorniki podpięte np. do policyjnych śmigłowców S-70i Black Hawk i W-3 Sokół pozwalają na ich bezpośrednie użycie podczas akcji gaszenia pożarów z powietrza. Umożliwiają gaszenie rozległych pożarów oraz prowadzenie akcji na dużych i trudnodostępnych terenach. Zbiorniki na wodę wykonane są z wodoszczelnej tkaniny, które podwiesza się pod śmigłowcem na specjalnym haku do przenoszenia ciężkich ładunków.
Dwa zbiorniki użyte do działań w Turcji zostały zakupione przy współfinansowaniu ze środków budżetu UE w ramach projektu „Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych” w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Opracowanie: Zespół prasowy KG PSP
Zdjęcie: Zespół prasowy i KCKR KG PSP, JRG 7 KM PSP Warszawa, KGP