Polscy strażacy, pogranicznicy i policjanci w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej wiozą pomoc dla Białorusi
04.06.2020
4 czerwca 2020 roku o godzinie 11.00 w Komendzie Głównej PSP odbył się briefing prasowy. Spotkanie z mediami było wstępem do historycznego wydarzenia. W związku z wystosowaną przez Białoruś prośbą o pomoc humanitarną dotyczącą zagrożenia COVID-19 i zaakceptowaną ofertą pomocy ze strony Rzeczpospolitej Polskiej decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji została utworzona Grupa Ratownicza do udziału w akcji humanitarnej na terenie Białorusi.
Wyjazd grupy ratowniczej został zorganizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów przy współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
W briefingu wzięli udział: Michał Dworczyk szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Maciej Wąsik wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Maciej Lang i Paweł Jabłoński wiceministrowie resortu Spraw Zagranicznych, Władimir Czuszew ambasador Republiki Białorusi w Polsce, nadbryg. Andrzej Bartkowiak komendant główny PSP, gen. insp. Jarosław Szymczyk komendant główny Policji, gen. dyw. Tomasz Praga komendant główny Straży Granicznej.
Pierwszy raz w historii, na niezwykłą skalę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zorganizowało połączoną misję humanitarną trzech podległych sobie służb. Konwój, w którym bierze udział 47 pojazdów, z czego 23 z PSP, 12 z Policji i 12 ze Straży Granicznej, z 96 funkcjonariuszami i pracownikami cywilnymi Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej wyruszył w samo południe w stronę granicy z Białorusią. W celu sprawnego przejazdu na terenie Polski, konwój składa się z pięciu kolumn pilotowanych przez radiowozy policyjne.
Polscy strażacy, policjanci i pogranicznicy dostarczą na Białoruś, w tym do Mińska i Grodna maseczki medyczne (1 mln szt.), maseczki ochronne (4 mln szt.), płyn dezynfekujący (250 tys. litrów), fartuchy i kombinezony (50 tys. szt.), przyłbice (20 tys. szt.) oraz 30 respiratorów i 21 tys. opakowań leków. Część sprzętu ochronnego i leków trafi do Polaków zamieszkujących Grodzieńszczyznę.
Nadbryg. Andrzej Bartkowiak komendant główny PSP podczas spotkania życzył uczestnikom konwoju dobrej drogi i bezpiecznego powrotu. Podkreślił, że strażacy, policjanci i pogranicznicy oprócz materialnej pomocy dla Białorusi wiozą tam wielkie polskie serce.
Pomoc strony polskiej dla Białorusi odbywa się w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej.
Powrót grupy ratowniczej zaplanowano na 6 czerwca 2020 r.
Opracowanie: st. kpt. Krzysztof Batorski, Gabinet Komendanta Głównego
Zdjęcia: Artur Kowalczyk, Przegląd Pożarniczy, Tymon Markowski, MSZ