Polscy strażacy z pomocą ratowniczą dla Turcji dotkniętej trzęsieniem ziemi. Działania zakończone - strażacy powrócili do kraju [15.02.2023]
06.02.2023
15.02.2023 r.
15 lutego 2023 roku po godz. 16:00 na terenie Wojskowego Portu Lotniczego w Warszawie odbyło się uroczyste powitanie 76 strażaków ratowników z 8 psami ratowniczymi, medyków i ratowników górniczych. Wszyscy ratownicy zostali powitani przez ministra SWiA Pana Mariusza Kamińskiego, podsekretarza stanu w MSWiA Pana Bartosza Grodeckiego, zastępcę szefa BBN gen. bryg. rez. Mirosława Wiklika oraz komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka wraz z zastępcami.
Podczas przemówienia minister SWiA powiedział: „ Wiedzieliśmy, że mamy profesjonalnych i świetnie przygotowanych i doświadczonych ratowników, musieli ruszać natychmiast i natychmiast ruszyli. Jeszcze tego samego dnia byli w Turcji i przystąpili do działania. To co zrobiliście, mówię to do Naszych funkcjonariuszy, do Naszych bohaterów, to rzecz niezwykła. Uratowaliście 12 istnień ludzkich w tym trójkę małych dzieci. Tylko dzięki Wam Ci ludzie żyją i będą żyli. Pokazaliście niezwykłe męstwo, odwagę, poświęcenie, ofiarność i najwyższy profesjonalizm. Nie zawiedliście jak zawsze, jak zawsze okazaliście się niezawodni i po raz kolejny pokazaliście jak świetnie zorganizowaną formacją jest Państwowa Straż Pożarna. Jak niezawodną formacją i jak skuteczną. Chcę Wam powiedzieć Nasi drodzy bohaterowie, funkcjonariusze, że cała Polska jest z Was dumna, a cała Turcja jest Wam wdzięczna”
Szef polskich strażaków, zwrócił się do ratowników słowami: „Strażacy ratownicy powiadają, że jak człowieka ratujesz to jakbyś świat uratował. Myśmy 12 razy świat uratowali! Wielkie podziękowania za Wasz profesjonalizm, za Wasz wielki wysiłek i za Wasze podejście do tego, czym się zajmujecie. Jestem dziś wzruszony. Są takie momenty w życiu każdego oficera, że brakuje słów i dzisiaj właśnie to jest ten moment. Dziękuję Wam z całego serca. Zrobiliście kawał dobrej roboty. Jesteście dzisiaj wielkimi bohaterami i tego Wam gratuluję i życzę wszystkiego co najlepsze...”.
Na zakończenie uroczystego powitania, głos zabrał dowódca grupy HUSAR Poland bryg. Grzegorz Borowiec: „ Każdy z nas starał się najlepiej jak mógł aby ta praca przynosiła efekty. Efekty przyniosła takie że uratowaliśmy 12 istnień ludzkich. Jesteśmy z tego niesamowicie zadowoleni. Dziękuję ratownikom za pełne oddanie, pełne zaangażowanie, pracę z narażeniem życia, przez 24 godziny na dobę w piekielnie trudnych warunkach. To była naprawdę heroiczna praca. Walczyliśmy godzinami o to, aby kogoś uratować i przyniosło to efekt. Pragnę podziękować Naszym rodzinom które zostały tu w kraju i dodawały otuchy w najtrudniejszych chwilach. Bez nich nie mielibyśmy sił, żeby realizować te zadania na miejscu.”
W czasie przejazdu we wskazane miejsce odpoczynku, strażacy zatrzymali się tuż przed lotniskiem, gdzie wspólnie z komendantem główny PSP i jego zastępcami, przyjęli serdeczne podziękowania i kwiaty od licznej grupy tureckiej społeczności zamieszkującej w Polsce, która przybyła tam aby wyrazić ratownikom swoją wdzięczność.
14.02.2023 r.
Po bardzo ciężkiej akcji poszukiwawczo - ratowniczej, strażacy gupy HUSAR Poland rozpoczęli we wtorek przygotowania do powrotu do Polski. Baza operacji została rozwiazana a sprzęt spakowany i przygotowany do podróży.
13.02.2023 r.
Działania naszych ratowników zbliżają się ku końcowi. Na środę 15 lutego zaplanowano powrót grupy do kraju. Do tego czasu grupa wciąż pozostaje w gotowości do podjęcia działań.
Na prośbę EUCPT, 3 oficerów łącznikowych z grupy USAR Poland zostało oddelegowanych do wsparcia Reception and Dieparture Centre (RDC) na lotnisku w Gaziantep. Do ich zadań będzie należało między innymi zbieranie informacji od międzynarodowych grup ratowniczych pracujących w Turcji w związku z ich przewidywanym czasem opuszczania kraju oraz ułatwianie procesu odprawy granicznej. Ponadto, będą również wspomagać koordynację pracy lotniska.
Z polskimi strażakami w bazie operacji spotkał się w poniedziałek Mer m. Besni. Przybył na spotkanie aby podziękować im za akcję poszukiwawczo – ratowniczą, wielkie zaangażowanie i każde uratowane ludzkie istnienie.
Zwracając się do członków grupy HUSAR powiedział:
„Uratowaliście ludzi, naszych braci i siostry, naszych bliskich, którzy byli uwięzieni pod gruzami. Kiedy straciliśmy nadzieję, odzyskaliście ją dla nas. Możecie traktować #Besni jako swoją drugą ojczyznę…”
12.02.2023 r.
Od soboty wieczór trwa akcja dotarcia do zlokalizowanej poszkodowanej osoby. Naszych czworonożnych ratowników wpierają dziś w działaniach psy ratownicze z Czech i Litwy.
11.02.2023 r.
W sobotę rano w bazie operacyjnej odbyła się odprawa podsumowująca dotychczasowe działania polskich ratowników. Dowódca grupy bryg. Grzegorz Borowiec podziękował wszystkim za wyjątkowe zaangażowanie, ciężką i ofiarną ale jakże owocną pracę. Szczególne podziękowania otrzymały psy ratownicze, ich opiekunowie i lekarze, którzy robią wszystko, aby nasze "czworonożne sensory" mogły "działać" na pełnych obrotach, pomimo doznawanych kontuzji i okaleczeń podczas akcji i niesprzyjających warunków atmosferycznych. To dzięki psim zmysłom, umiejętnościom i zaangażowaniu oraz ich kompilacji z możliwościami technicznymi zabranego przez ratowników sprzętu, działania są tak skuteczne.
Poza odprawą podsumowującą w sobotę rano odbyło się również spotkanie w sektorze, w którym działania koordynuje polska grupa ratownicza (SCC sector coordination cel). Obozowisko polskiej ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej przeznaczonej do działań w terenie miejskim (HUSAR Poland) odwiedzili przedstawiciele Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (EU Civil Protection Mechanism). Spotkanie miało na celu podsumowanie dotychczasowych działań prowadzonych przez grupy ratownicze z Polski i Bułgarii, działające w miejscowości Besni.
W bazie i w strefie prowadzonych działań HUSAR Poland, dowództwo grupy spotkało się z Team Leader EUCPT Pekka Tiainen, z którym rozmawiano o prowadzonej przez naszą grupę akcji poszukiwawczo - ratowniczej oraz możliwości wsparcia przez HUSAR Poland, Reception and Departure Centre (RDC), tworzonego na lotnisku w Gaziantep a także planach na kolejne dni.
W godzinach wieczornych udało się zlokalizować 13. osobę. Ratownicy natychmiast rozpoczęli próbę dotarcia.
10.02.2023 r.
W nocy z czwartku na piątek na jednej ze stref udało się zlokalizować kolejną żywą osobę. W odpowiedzi na nawoływanie ratownika „Czy możesz ze mną rozmawiać? - usłyszano cztery stuknięcia, co potwierdziło kontakt z osobą. Ratownicy przystąpili do działań natychmiast.
Po konsultacji komendanta głównego PSP i dowódcy grupy HUSAR Poland z ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władzami Turcji, podjęta została decyzja o przedłużeniu pobytu i działań polskich strażaków w Turcji co najmniej do czwartku 16 lutego.
W godzinach popołudniowych zastępca komendanta głównego PSP, załoga Biura Planowania Operacyjnego KG PSP i Stanowiska Kierowania oraz Biura Bezpieczeństwa Informacji połączyli się w trybie wideokonferencji z dowództwem HUSAR Poland, aby wymienić informacje w zakresie trwającej akcji poszukiwawczo – ratowniczej, w tym również w zakresie zapewnienia łączności.
Bryg. Grzegorz Borowiec w trakcie rozmowy przekazał między innymi: „Dziś w nocy zaczęliśmy pracować razem z grupą z Bułgarii, walczymy już ponad 12 godzin, żeby wykonać dostęp do osoby, z którą uzyskaliśmy kontakt ale jesteśmy już bardzo blisko... Na innych obiektach nasze psy ujawniły i zaczęły oznaczać potencjalne miejsca żywych poszkodowanych i jest jeszcze szansa na wydobycie kolejnych osób... Trzeba przy tym pamiętać, że każda jedna sytuacja wydobycia jest tutaj inna…”.
Zapytany o samopoczucie naszych strażaków dodał: „Cały zespół jest tutaj bardzo zmotywowany. To, że udało się uratować kilkanaście osób, to jest wynik, którego nawet nie dało się przewidzieć, jesteśmy szczęśliwi z tego powodu. Motywacja jest tak duża, że gdyby wszyscy mogli, to pracowaliby 24 godziny na dobę, co jednak z oczywistych względów nie jest możliwe…”.
Około godz. 21 (czasu polskiego) dotarła kolejna wspaniała wiadomość - po 115 godzinach od trzęsienia ziemi i 21 godzinach walki o dotarcie do osoby, wspólnymi siłami ratowników z Polski i Bułgarii udało się uratować kolejne ludzkie życie. To 12. osoba uratowana przez polskich ratowników.
09.02.2023 r.
W czwartek rano, po wielu godzinach bardzo trudnej akcji, strażacy wydobyli z gruzów mężczyznę (62 lata) – to 11. uratowana do tej pory osoba.
W trakcie dnia, w miejscowości Gaziantep ze strażakami HUSAR Poland oraz członkami grup z Czech i Bułgarii, spotkał się komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego Pan Janez Lenarcic.
Dowódca polskiej grupy bryg. Grzegorz Borowiec przekazał, że w trakcie spotkania z komisarzem poruszono kwestię zadań realizowanych przez ratowników, ilości uratowanych osób oraz pomocy udzielanej Turcji przez kraje wchodzące w skład Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Jest to największa w historii UMOL akcja ratownicza.
W międzyczasie prowadzone są działania rekonesansu na strefach, przy wykorzystaniu psów ratowniczych i sprzętu do poszukiwań. Polska grupa ratownicza wspiera równocześnie lokalnych ratowników poprzez wykorzystanie specjalistycznego sprzętu oraz technik.
W godzinach popołudniowych, w jednym z sektorów, część polskich ratowników pracuje razem z międzynarodowymi zespołami ratowniczymi z Wenezueli oraz Bułgarii.
08.02.2023 r.
O godz 5.51 czasu lokalnego wydobyto 9. osobę żywą (dziewczynka lat 13), natomiast około południa uratowano 10. osobę - młodą kobietę. Sytuacja na miejscu jest bardzo trudna, również ze względu na warunki pogodowe (silny, mroźny wiatr) ale strażacy wciąż z pełnym zaangażowaniem działają.
07.02.2023 r.
Polska grupa HUSAR wylądowała w Gaziantep 2:29 lokalnego czasu (0:29 czasu polskiego). Dotarli na miejsce jako 3. grupa w regionie Gaziantep, która udzieli pomocy mieszkańcom regionu.
W godzinach porannych czasu lokalnego grupa wyruszyła z lotniska do m. Adiayaman, gdzie wstępnie miała prowadzić działania poszukiwawczo-ratownicze. W trakcie przejazdu grupy, ze względu na pilną potrzebę rozpoczęcia działań ratowniczych w innej części prowincji Adıyaman, władze tureckie podjęły decyzję o przekierowaniu polskich strażaków do m. Besni (ponad 70 tys. mieszkańców). Ze wstępnych informacji wynika, że w regionie doszło do zawalenia wielu budynków, w tym wielorodzinnych, gdzie wciąż mogą znajdować się żywi ludzie.
Strażacy rozpoczęli przygotowania do jak najszybszego wejścia zespołów ratowniczych do działań oraz równolegle rozpoczęli budowanie bazy operacji dla USAR Poland.
Po godz. 15 (czasu polskiego) dotarła do nas dobra wiadomość - pierwszy uratowany człowiek! Mężczyzna został wydobyty z gruzowiska przez polskich i tureckich ratowników. Około godz. 18 kolejna dobra wieść o drugiej uratowanej osobie i w krótkim czasie otrzymaliśmy informację o 3 uratowanej, żywej osobie.
Dowództwo przekazało również informację, że dzisiejszej nocy będą działać wszystkie polskie zespoły, żeby zwiększyć szanse powodzenia akcji ratowniczej.
W godzinach późnowieczornych udało się uratować kolejne 5 osób, 17-latkę i 4-osobową rodzinę (rodzice i dwójka dzieci). Dotychczas HUSAR Poland wydobyła 8 żywych osób
06.02.2023 r.
W poniedziałek 6 lutego 2023 r. nad ranem w prowincji Gaziantep w Turcji nastąpiło trzęsienie ziemi o sile 7,6 stopnia w skali Richtera.
Turcja poprzez ERCC złożyła zapotrzebowanie na siły poszukiwawcze i ratownicze do szybkiej interwencji w rejonie i ratowania ludzi spod gruzów a Polska wyraziła akces. W gotowości do działań ratowniczych jest Polska Ciężka Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza HUSAR tj. 76 strażaków PSP z 8 psami z woj. łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.
Po godz. 8.00 nadeszła informacja o zaakceptowaniu oferty pomocy polskich strażaków. Grupa jeszcze dziś (poniedziałek) wyruszy do Turcji.
Przed wylotem do Turcji, na terenie JRG nr 17 KM PSP w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Macieja Wąsika, komendanta głównego PSP gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka, zastępcy dyrektora Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA dr. n. med. Artura Zaczyńskiego oraz strażaków udających się z pomocą do Turcji.
Podczas spotkania z dziennikarzami, wiceminister Maciej Wąsik podkreślił:
"Przed państwem grupa 76 strażaków i kilku medyków z zespołu humanitarno-medycznego, którzy z wraz z ośmioma psami polecą do Turcji, by tam ratować życie ludzi, którzy są uwięzieni pod gruzami".
Szef PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak w trakcie konferencji przekazał:
"O godz. 4 przyszedł do mnie pierwszy sms ze Stanowiska Kierowania, że doszło do wielkiego trzęsienia ziemi w Turcji. Od razu poprosiłem swój zespół ludzi, żebyśmy się policzyli i sprawdzili stan gotowości...
1. w historii wyjazd strażaków PSP był w 1999 r. i też właśnie do Turcji. Dziś historia zatoczyła koło i kolejny raz udajemy się tam. Pojedziemy z najlepszym tym co mamy... Jesteśmy jedną z najlepszych grup, które tam lecą. Możemy być dumni z tych ludzi, którzy tutaj stoją...dadzą wszystko z siebie, żeby uratować jak najwięcej osób. Nasz zespół będzie działał non stop w dwóch miejscach jednocześnie, do 7 dni - takie są szacowania na teraz. Po wylądowaniu na miejscu od razu będziemy się organizować, wszystko zabieramy ze sobą, to co potrzebne żeby przetrwać. Główny sprzęt to: geofony, sprzęt różnego rodzaju - wszystko co potrzebne żeby ustabilizować obiekt i odszukiwać ludzi. Ponadto, żywność, namioty, śpiwory, żebyśmy mogli siebie zabezpieczyć...
Skala zniszczeń i nasze zaangażowanie prawdopodobnie spowodują, że trafimy do najtrudniejszych miejsc. Ale nasze doświadczenie jest ogromne od 1999 r. , m.in. Haiti, Nepal i niedawno Bejrut...
Wstrząsy wtórne, tego się możemy obawiać ale nasi strażacy biorą sprzęt do stabilizacji obiektów więc wtedy kiedy będą musieli wchodzić do środka, trzeba będzie na to uważać... Dochodzą nas informacje o bardzo wielu osobach poszkodowanych, więc jesteśmy tam bardzo potrzebni...".
Na terenie JRG dokonano ostatniego przeglądu sprzętu i dokumentacji. Odbyła się też odprawa, po zakończeniu której strażacy wyruszyli na Wojskowy Port Lotniczy Warszawa-Okęcie, na który przybył Pan Jacek Siewiera Sekretarz Stanu, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, aby porozmawiać z wszystkimi ratownikami.
Po godz. 21 polscy strażacy wylecieli do Turcji w składzie: KG PSP - 5 os., KM PSP Warszawa - 17 os., KM PSP Łódź - 14 os., KM PSP Gdańsk - 14 os., KM PSP Nowy Sącz - 17 os., KM PSP Wałbrzych - 1 os., KW PSP Wrocław - 1 os., KW PSP Gdańsk - 1os., SA PSP Kraków - 4 os., KM PSP Poznań - 2 os.
W działaniach wspomoże ich 8 psów ratowniczych z: KM PSP Poznań-1, KM PSP Gdańsk-2, KM PSP Warszawa-1, KM PSP Nowy Sącz-3 oraz KM PSP Wałbrzych-1.
Dowodzenie grupą HUSAR Poland objęli: bryg. Grzegorz Borowiec z KG PSP – dowódca grupy oraz bryg. Tomasz Traciłowski z KG PSP – zastępca dowódcy grupy.
Według aktualnych założeń powrót grupy do kraju zaplanowano na 13 lutego ale ostatecznie będzie to uzależnione od sytuacji, która będzie poddawana bieżącej ocenie.
Zdjęcia: mł. bryg. Jakub Siczek, asp. Michał Szalc, kpt. Grzegorz Trzeciak, kpt. Tomasz Banaczkowski, mł. bryg. Jakub Filip, bryg. Grzegorz Borowiec, bryg. Tomasz Traciłowski, KM PSP Gdańsk, KW PSP Kraków, mł. bryg. Jędrzej Pawlak, ogn. Sylwia Paciorek, kpt. Mateusz Kuzik, mł. asp. Michał Mejna, bryg. Maciej Sapieha, st. kpt. Wojciech Broda, st. kpt. Damian Wałpuski, st.sierż. Piotr Gubernat - Combat Camera Poland
Filmy: bryg. Tomasz Traciłowski, Sebastian Tomczyk, TV Polsat