Polscy strażacy w Grecji
16.04.2024
W dniach 10-13 kwietnia 2024 r. na zaproszenie strony greckiej, delegacja polskich strażaków na czele z kierownictwem Biura Planowania Operacyjnego KG PSP przebywała z wizytą w Atenach, reprezentując Komendanta Głównego PSP.
W wizycie uczestniczył również mazowiecki komendant wojewódzki PSP, a także funkcjonariusz reprezentujący dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego PSP, członek modułu GFFFV Poland (moduł ratowniczy przeznaczony do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów - angielski skrót Ground Forest Fire Fighting using Vehicles), który brał udział w akcji gaszenia pożarów, jakie nawiedziły Grecję w 2021 i 2023 roku, a w żyłach którego płynie polsko-grecka krew.
Tematami przewodnimi podczas wizyty były kwestie poświęcone wymianie doświadczeń w zakresie:
-
gaszenia pożarów wielkopowierzchniowych, w tym lasów i parków narodowych pod kątem:
-
budowy przez Polskę modułu GFFF (angielski skrót oznaczający Ground Forest Fire Fighting - moduł ratowniczy przeznaczony do gaszenia pożarów lasów bez użycia pojazdów),
-
rozpoczęcia przez Polskę (Państwowa Straż Pożarna i Polska Policja), prac nad powołaniem do życia modułu AFFFH (angielski skrót oznaczający Aerial Forest Firefighting Helicopter - moduł ratowniczy przeznaczony do gaszenia pożarów z powietrza przy użyciu śmigłowców);
-
współpracy pomiędzy specjalistycznymi grupami poszukiwawczo-ratowniczymi, ze szczególnym uwzględnieniem dotychczasowych doświadczeń grupy poszukiwawczo-ratowniczej USAR Poland, w tym pod kątem planowanych ćwiczeń MODEX 2025;
-
funkcjonowania w Polsce i w Grecji, Systemu Powiadamiania Ratunkowego, w tym jednolitego numeru alarmowego 112;
-
pomocy, jaką polscy strażacy PSP oraz OSP udzielali i udzielają stronie ukraińskiej, w szczególności: zaangażowania w udzielanie pomocy uchodźcom z Ukrainy; pomocy przy tworzeniu punktów recepcyjnych, w których obywatele Ukrainy uzyskiwali schronienie, ciepły posiłek oraz pomoc medyczną; organizacji transportu autokarami z przejść granicznych do punktów recepcyjnych na cały kraj, a także najpierw ogólnokrajowej, a następnie światowej akcji zbiórki sprzętu pożarniczego dla strażaków z Ukrainy;
-
zacieśnienia współpracy pomiędzy największymi regionami obydwu Państw tj. Attyką w Grecji i województwem mazowieckim w Polsce.
Na prośbę greckich kolegów, polska delegacja podzieliła się również wiedzą i omówiła działające w naszym kraju systemy:
-
współdziałania Państwowej Straży Pożarnej oraz Polskiej Policji w zakresie wspólnego wykorzystywania przez obie formacje śmigłowców wielozadaniowych Black Hawk S70i wraz ze specjalistycznym wyposażeniem, służących: ochronie bioróżnorodności poprzez wspieranie między innymi akcji gaśniczych podczas wielkopowierzchniowych pożarów, w tym w najwyższych formach ochrony przyrody jakim są parki narodowe; ograniczaniu skutków zagrożeń powodziowych oraz realizacji innych zadań ustawowych Policji i Państwowej Straży Pożarnej;
-
ćwiczeń ratowniczych o zasięgu międzywojewódzkim, w tym również w kontekście zaproszenia greckich strażaków do udziału w najbliższym takim przedsięwzięciu, które odbędzie się już w czerwcu br. w Polsce na terenie woj. zachodniopomorskiego, a obejmie swym zakresem tematykę gaszenia pożarów wielkopowierzchniowych, w tym pożarów lasów i parków narodowych.
Podczas wizytacji Stanowiska Kierowania w Komendzie Głównej Straży Pożarnej Grecji, greccy koledzy byli bardzo zainteresowani odpowiedzią na pytanie: ilu strażaków w Polsce codziennie realizowało zadania, żeby wspomagać i koordynować działania modułu GFFFV Poland podczas pożarów w Grecji, zapewniając tym samym tak sprawne jego działanie?
Średnio licząc, na prawie 150 strażaków działających podczas każdego z wyjazdów w Grecji, w Polsce 24 godziny na dobę pracowało ok. 50 osób, szczególnie strażaków w stanowiskach kierowania PSP.
Oficjalne spotkania z kierownictwem Komendy Głównej Straży Pożarnej w Atenach i greckimi strażakami połączone zostały przez gospodarzy z pierwszymi targami pożarniczymi pn. Inter Aigis 2024, które odbywały się w tym czasie na terenie Grecji, a w których uczestniczyli również polscy wystawcy z rodzimymi „strażackimi” produktami. Wartym odnotowania jest fakt, że współautorem targów był Pan Dariusz Mąkol, na co dzień piastujący stanowisko wiceprezesa Polsko-Greckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, który podczas wspomnianych pożarów w 2021 i w 2023 roku, był nieustannie obecny z naszymi strażakami. To w dużej mierze dzięki jego zaangażowaniu i pomocy, logistyka modułu GFFFV Poland mogła funkcjonować bez najmniejszych problemów, a naprawy sprzętu wykonywane były w rekordowym tempie.
Polska delegacja miała również ogromną przyjemność spotkać się z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Grecji, Panem Arturem Piotrem Lompartem. Fakt ten zbiegł się w czasie z wizytą w Polsce, szefa greckiego rządu, Pana Kiriakosa Mitsotakisa, podczas której jednym z poruszanych tematów między Premierami krajów, była kwestia wzajemnej pomocy, w tym ratowniczej.
Podczas spotkania z komendantem głównym Straży Pożarnej w Grecji, generałem porucznikiem Teodorosem Vayasem, jego zastępcą generałem porucznikiem Nikolaosem Roumeliotisem oraz szefem Sztabu Straży Pożarnej w Grecji generałem porucznikiem Atanazym Balafasem, polscy strażacy potwierdzili stronie greckiej swoją gotowość do niesienia naszej pomocy ratowniczej, jeśli tylko będzie taka potrzeba, ze szczególnym uwzględnieniem nawiedzających południe Europy, pożarów wielkopowierzchniowych.
W kontekście przygotowywania się polskich ratowników m.in. do tego zadania, szef polskiej delegacji st. bryg. Jacek Zalech, dyrektor Biura Planowania Operacyjnego KG PSP, zaprezentował informacje nt. przeprowadzonych w Polsce pierwszych ćwiczeń nowo powołanego do życia modułu GFFF Poland, które pod kryptonimem „GFFF 2024” obywały się w dniach 9-11 kwietnia br. w Polsce na terenie woj. wielkopolskiego. Zakłada się, że mobilność modułu GFFF będzie lekiem na pomoc krajom z takich regionów, jak Grecja.
Delegacja polska zaprosiła również wyżej wymienione osobistości do Polski na spotkanie
z Komendantem Głównym PSP, w tym zobowiązała się do zaprezentowania podczas tego spotkania rozwiązań systemowych funkcjonujących w Polsce w zakresie podziału zadań poszczególnych szczebli (centralnego, wojewódzkiego i powiatowego) w Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Strażach Pożarnych oraz szczegółowego omówienia funkcjonowania Centralnego Odwodu Operacyjnego w PSP, ze szczególnym uwzględnieniem modułów ratowniczych do działań poza granicami RP oraz Specjalistycznych Grup Ratowniczych funkcjonujących na terenie naszego kraju.
Opracowanie: Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP