Ratownicy medyczni PSP w grupie polskiej misji medycznej pomogą Rumunii w walce z COVID-19 [aktualizacja 10.11.2021]
28.10.2021
10.11.2021
W środę 10 listopada ok. godz. 17 na wojskowym lotnisku Okęcie w Warszawie wylądował samolot z powracającą z Rumunii grupą Polskiej Misji Medycznej, którzy wspomagali kraj w walce z COVID-19.Strażaków – ratowników medycznych przywitał na lotnisku Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła, kierując do nich słowa podziękowania i uznania za gotowość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi i reprezentowanie polskiej straży pożarnej na arenie międzynarodowej.
04.11.2021
Grupa 8 strażaków - ratowników medycznych została skierowana do szpitala „Bucharest Emergency Hospital ” (na jeden z SOR-ów) w Bukareszcie, gdzie pełni dyżury w systemie 12-godzinnym. Kolejnych 2 strażaków w składzie ratownika medycznego i pielęgniarza specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki zostało skierowanych do szpitala „National Institute of Infectious Diseases-Prof. Dr. Matei Balş” na oddział intensywnej terapii. Niestety, większość pacjentów przebywających na SOR wymaga intensywnej terapii.
Służba strażaków-ratowników medycznych polega na wsparciu personelu szpitali. Pracują ramię w ramię z rumuńskimi medykami zgodnie z zakresem czynności wykonywanych przez ratownika medycznego. Wszyscy medycy pracujący w strefie czerwonej, wyposażeni są w środki ochrony indywidualnej zgodnie z przyjętymi światowymi standardami.
28.10.2021
Dziś na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 17 Komendy Miejskiej PSP w Warszawie, Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła przeprowadził odprawę dla ratowników medycznych Państwowej Straży Pożarnej, którzy polecą do Rumunii aby wspomóc kraj w walce z Covid-19. W odpowiedzi na wniosek Rumunii o wsparcie działań w walce z Covid-19, w czwartek 28 października br., z wojskowego lotniska na Okęciu wyruszy Polska Misja Medyczna, w skład której wchodzi 13 lekarzy i 30 ratowników medycznych (w tym 11 z Państwowej Straży Pożarnej) oraz pielęgniarek.Działania polskiej grupy medycznej mają potrwać do 10 listopada br. Cały zespół, zarówno lekarzy jak i pielęgniarek / ratowników medycznych ma doświadczenie w pracy na oddziałach covidowych. Wspólnie tworzyli i pracowali w Szpitalu Tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie oraz innych szpitalach covidowych w Polsce.
Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Zdjęcia: bryg. Karol Kierzkowski, Wydział Prasowy KG PSP