„Polska Pomoc” dla Gruzji – PSP kontynuuje pomoc w budowie systemu ratowniczego oraz prowadzi szkolenia specjalistyczne dla gruzińskich strażaków
09.08.2024
9 sierpnia 2024 r. Państwowa Straż Pożarna rozpoczęła kolejny, dwuletni etap projektu realizowanego w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP (MSZ), mający na celu wypełnianie gruzińskich potrzeb w zakresie ratowania zdrowia i zagrożonego życia ludzkiego.
Realizację projektu poprzedziła dwustronna wideokonferencja, zrealizowana przez Komendę Główną PSP, pod przewodnictwem nadbryg. Józefa Galicy, zastępcy komendanta głównego PSP, w której udział wzięła również przedstawicielka Polskiej Ambasady w Gruzji, Pani Paulina Pielech-Legieć.
Projekt jest kontynuacją, a zarazem rozwojem działań z lat 2021-2023, które z założenia oparte zostały na dwóch filarach mających na celu zbudowanie w Gruzji:
- ratownictwa wysokościowego,
- ratownictwa technicznego, w tym szczególnie drogowego.
Państwo polskie, a w szczególności Państwowa Straż Pożarna, swoimi działaniami pomocowymi odpowiada na zdiagnozowane potrzeby oraz braki sprzętowe i szkoleniowe w zakresie ratownictwa wysokościowego i technicznego, powodujące wielokrotne wydłużenie drogi oraz czasu dotarcia i udzielenia pomocy osobom uwięzionym (w wypadku), gdzie niezbędnym jest wykorzystywanie specjalistycznych technik ratowniczych.
W poprzedniej odsłonie projektu szkolono ratowników oraz uzupełniano podstawowe braki w wyposażeniu w środki ochrony indywidualnej strażaków gruzińskich. Na obecnym etapie natomiast planuje się kontynuację działań szkoleniowych, ale już na poziomie specjalistycznym oraz zakupy tzw. sprzętu zespołowego.
Kadrę instruktorską stanowić będą wysoce wykwalifikowani instruktorzy ratownictwa wysokościowego i technicznego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, posiadający wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu działań ratowniczych w obszarze poszczególnych specjalizacji.
Podsumowaniem działań będzie organizacja i przeprowadzenie ćwiczeń sprawdzających z opisywanego zakresu ratowniczego dla gruzińskich strażaków, w oparciu o infrastrukturę Gruzińskiego Centrum Szkolenia Ratowniczego w Tbilisi, na wzór polskich krajowych ćwiczeń ratowniczych o zasięgu międzywojewódzkim dla sił i środków centralnego odwodu operacyjnego PSP.
Wartym odnotowania jest również fakt, że w latach 2021-2023 polscy strażacy zrealizowali również projekt prototypu teleinformatycznego systemu komunikacji (TSK) wraz z urządzeniami dostępowymi na pojazdy ratownicze oraz wdrożyli go jako rozwiązanie testowe w jednostkach straży pożarnej w stolicy Gruzji – Tbilisi. Obecnie, projekt ten został pozytywnie odebrany przez gruzińskich strażaków i dzięki polskiemu MSZ do końca br. nastąpi jego pełna implementacja, we wszystkich pierwszo wyjazdowych pojazdach w całym zakaukaskim kraju.
Opracowanie: Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP
Zdjęcia: str. Marcin Waszkiewicz