W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Polska Pomoc” dla Gruzji – PSP kontynuuje pomoc w budowie systemu ratowniczego oraz prowadzi szkolenia specjalistyczne dla gruzińskich strażaków

09.08.2024

Kolaż dwóch zdjęć z wizerunkiem uczestników spotkania, pomiędzy nimi logotyp z napisem polska pomoc w języku polskim i gruzińskim

9 sierpnia 2024 r. Państwowa Straż Pożarna rozpoczęła kolejny, dwuletni etap projektu realizowanego w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP (MSZ), mający na celu wypełnianie gruzińskich potrzeb w zakresie ratowania zdrowia i zagrożonego życia ludzkiego.

Realizację projektu poprzedziła dwustronna wideokonferencja, zrealizowana przez Komendę Główną PSP, pod przewodnictwem nadbryg. Józefa Galicy, zastępcy komendanta głównego PSP, w której udział wzięła również przedstawicielka Polskiej Ambasady w Gruzji, Pani Paulina Pielech-Legieć.

Projekt jest kontynuacją, a zarazem rozwojem działań z lat 2021-2023, które z założenia oparte zostały na dwóch filarach mających na celu zbudowanie w Gruzji:

  1. ratownictwa wysokościowego,
  2. ratownictwa technicznego, w tym szczególnie drogowego.

Państwo polskie, a w szczególności Państwowa Straż Pożarna, swoimi działaniami pomocowymi odpowiada na zdiagnozowane potrzeby oraz braki sprzętowe i szkoleniowe w zakresie ratownictwa wysokościowego i technicznego, powodujące wielokrotne wydłużenie drogi oraz czasu dotarcia i udzielenia pomocy osobom uwięzionym (w wypadku), gdzie niezbędnym jest wykorzystywanie specjalistycznych technik ratowniczych. 

W poprzedniej odsłonie projektu szkolono ratowników oraz uzupełniano podstawowe braki w wyposażeniu w środki ochrony indywidualnej strażaków gruzińskich. Na obecnym etapie natomiast planuje się kontynuację działań szkoleniowych, ale już na poziomie specjalistycznym oraz zakupy tzw. sprzętu zespołowego.​

Kadrę instruktorską stanowić będą wysoce wykwalifikowani instruktorzy ratownictwa wysokościowego i technicznego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, posiadający wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu działań ratowniczych w obszarze poszczególnych specjalizacji.

Podsumowaniem działań będzie organizacja i przeprowadzenie ćwiczeń sprawdzających z opisywanego zakresu ratowniczego dla gruzińskich strażaków, w oparciu o infrastrukturę Gruzińskiego Centrum Szkolenia Ratowniczego ​w Tbilisi, na wzór polskich krajowych ćwiczeń ratowniczych o zasięgu międzywojewódzkim dla sił i środków centralnego odwodu operacyjnego PSP.

Wartym odnotowania jest również fakt, że w latach 2021-2023 polscy strażacy zrealizowali również projekt prototypu teleinformatycznego systemu komunikacji (TSK) wraz z urządzeniami dostępowymi na pojazdy ratownicze oraz wdrożyli go jako rozwiązanie testowe w jednostkach straży pożarnej w stolicy Gruzji – Tbilisi. Obecnie, projekt ten został pozytywnie odebrany przez gruzińskich strażaków i dzięki polskiemu MSZ do końca br. nastąpi jego pełna implementacja, we wszystkich pierwszo wyjazdowych pojazdach w całym zakaukaskim kraju. ​

 

Opracowanie: Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP
Zdjęcia: str. Marcin Waszkiewicz

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}