Polska Średnia Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza na międzynarodowych ćwiczeniach w Austrii [Aktualizacja 11.09.2022]
07.09.2022
11.09.2022 r.
Ćwiczenia „EU MODEX Eisenerz” w Austrii dobiegły końca. W niedzielę rano odbyła się ceremonia zakończenia i wręczenia certyfikatów uczestnictwa, po której grupa MUSAR Poland, bogatsza o nowe doświadczenia wyruszyła w drogę powrotną do Polski.
10.09.2022 r.
Kolejny dzień „EU MODEX Eisenerz” przyniósł wiele nowych wyzwań ćwiczebnych. W nocy, w związku ze wstrząsami wtórnymi pojawiło się zagrożenie awarią lokalnej fabryki chemicznej. Mogło to skutkować uwolnieniem chmury szkodliwych substancji, która mogła dotrzeć do bazy operacji. W związku z tym pilnie opracowano procedurę postępowania, alarmowania oraz ewakuacji, umożliwiającą bezpiecznie opuszczenie skażonego terenu.
Równocześnie po kolejnych wstrząsach wtórnych, lekarz polskiej grupy, przy współpracy ze słoweńskim komponentem medycznym, udzielił pomocy medycznej ratownikowi z Portugalii, który doznał poparzeń. Nad ranem polska grupa zakończyła pracę w byłej sztolni kopalni Erzberg, wydobywając w sumie sześć żywych osób, które zostały przekazane służbom medycznym.
Równolegle, do sztabu wpłynęła wiadomość o grupie dzieci uwięzionych pod gruzami zawalonego muzeum. Zadysponowano tam połączoną polsko-austriacką grupę rozpoznawczą, która zadecydowała o konieczności wykonania przebicia w celu uzyskania dostępu do zasypanych. We współpracy ze słoweńską grupą ratownictwa jaskiniowego udało się wydobyć stamtąd 12 osób.
W związku z wyczerpaniem potencjalnych miejsc, w których oczekiwano naszej pomocy, w porozumieniu z lokalnymi władzami zadecydowano o zakończeniu działań ratowniczych. Działania kończą się fazą podsumowania oraz przekazania miejscowym służbom części sprzętu ratowniczego oraz wszystkich niezbędnych informacji dotyczących przeprowadzonej operacji.
09.09.2022 r.
Polscy strażacy z grupy MUSAR Poland kontynuują pracę na strefach roboczych podczas ćwiczeń "EU MODEX Eisenerz". Nasz grupa prowadzi dziś działania na nieczynnych budynkach kopalni, w bliskiej współpracy z grupą USAR Austria. Ponadto oficerowie rekonesansu oraz bezpieczeństwa budowli wspierają w działaniach francuski zespół dronów.
Według założeń ćwiczebnych, w godzinach południowych miały miejsce wstrząsy wtórne i zarówno baza operacji jak i ratownicy na strefach roboczych ewakuowali się w bezpieczne miejsce. Po chwili sytuacja się unormowała i wszyscy wrócili do dotychczasowych zadań. Ćwiczenia w formie ciągłej będą trwały do soboty do ok. godz. 14:00.
08.09.2022 r.
Polscy strażacy pod dowództwem bryg. Tomasza Traciłowskiego z BPO KG PSP dotarli w czwartek ok. godz. 13 do Styrii, która według założenia w ćwiczeniach dotknięta jest trzęsieniem ziemi. Ratownicy po zameldowaniu się w punkcie recepcyjnym (RDC) zostali skierowani do miejscowości Eisenerz, gdzie wspólnie z grupami z Hiszpanii, Słowenii, Francji i Austrii założono wspólną bazę operacji (BoO).
Po spotkaniu z przedstawicielami lokalnych władz (LEMA), grupa otrzymała zadanie koordynacji wszystkich działań ratowniczych prowadzonych przez grupy międzynarodowe (zarówno poszukiwawczo-ratowniczych, jak i ratownictwa jaskiniowego oraz dronów).
Równocześnie z tworzeniem sztabu wprowadzony został do działań na obiekcie nieczynnej stacji transformatorowej pierwszy zespół ratowniczy.
Założeniem ćwiczeń jest praca w systemie ciągłym, w związku z tym działania prowadzone są również w porze nocnej.
07.09.2022 r.
Polska Średnia Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza do działań międzynarodowych (MUSAR Poland) w składzie 43 osoby, 6 psów i 10 pojazdów, wyruszyła na ćwiczenia „EU MODEX Eisenerz”, które zostaną przeprowadzone w Austrii.
Oprócz polskich strażaków udział w ćwiczeniach wezmą jeszcze grupy z 3 krajów, tj. Słowenii, Hiszpanii i Francji.
Celem ćwiczeń jest zapewnienie dla modułów UMOL ( Moduły w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności) platformy do przetestowania zarówno swoich procedur operacyjnych jak i możliwości logistycznych oraz organizacyjnych w warunkach zbliżonych do realnych działań ratowniczych.
Podczas ćwiczeń moduły przechodzą przez cały cykl reagowania na zdarzenie o charakterze katastrofy - od alarmowania, poprzez procedury graniczne i działania ratownicze na strefach oraz przekazanie miejsca działań służbom lokalnym.
Uczestnicy ćwiczeń mają również niepowtarzalną okazję bliskiej współpracy ze swoimi odpowiednikami z innych krajów, dzięki czemu mogą wymieniać się doświadczeniami i uczyć od siebie nawzajem.
W punkcie koncentracji w KM PSP Jastrzębie Zdrój odbyła się odprawa, po której polska grupa udała się w konwoju przez Czechy do miejsca docelowego. Do kraju strażacy powrócą 11 września.
Opracowanie: Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP
Zdjęcia: asp. Michał Szalc, bryg. Tomasz Traciłowski, mł. asp. Bartłomiej Waligóra, strażacy grupy MUSAR Poland