Polski ślad w wielonarodowościowym Kazachstanie
08.09.2021
Reprezentacji Polski w sporcie pożarniczym biorącej udział w 16. Mistrzostwach Świata, które odbywały się w Karagandzie (Kazachstan) w dniach 31 – 6 września towarzyszyli przedstawiciele Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Wizyta st. bryg. Grzegorza Bugaja – Komendanta-Prorektora ds. Operacyjnych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej oraz st. bryg. Rafała Adamca – Dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej KG PSP poświęcona była również polskiej obecności na kazachskiej ziemi związanej z polskimi deportacjami lat 40. ubiegłego wieku.
Podczas spotkania z Panem Selimem Chazbijewiczem - Ambasadorem RP w Kazachstanie oraz z prezeskami organizacji polonijnych działających w Nur-Sułtan poruszono tematy potencjalnych płaszczyzn współpracy, a także warunki funkcjonowania polskiej mniejszości w Kazachstanie.
Delegacja KG PSP zapaliła znicze i złożyła kwiaty w miejscach polskiej pamięci w posiołku Dolinka pod Karagandą oraz Spassku. W Dolince (centrum karagandyjskiego łagru, jednego z większych obozów NKWD), w której znajduje się Muzeum Ofiar Represji Politycznych obejrzano ekspozycję poświęconą m.in. więzionym tam Polakom, a w Spassku złożono hołd polskim jeńcom wojennym wziętych do niewoli we wrześniu 1939 r., po agresji ZSRR na Polskę.
Na zaproszenie Witalija Chmielewskiego – Prezesa Karagandyjskiego Obwodowego Stowarzyszenia Polaków „Polonia” delegacja wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie, gdzie wspólnie z przedstawicielami Polonii odczytano dramat Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”.
Szacuje się, że do Kazachstanu w XX wieku było deportowanych ok. 75 tysięcy Polaków.
Opracowanie: Joanna Marciniak, Biuro Współpracy Międzynarodowej
Zdjęcia: Joanna Marciniak oraz Karagandyjskie Obwodowe Stowarzyszenie Polaków „Polonia” (fot. nr 11 i 12)