W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenia dyrektorów generalnych Ochrony Ludności Rady Państw Morza Bałtyckiego oraz dyrektorów generalnych Ochrony Ludności Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Państw Kandydujących

10.06.2020

Posiedzenia dyrektorów generalnych Ochrony Ludności Rady Państw Morza Bałtyckiego oraz dyrektorów generalnych Ochrony Ludności Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Państw Kandydujących – na zdjęciu przedstawiciele KG PSP na tle polskich flag i logotypu PSP

Królestwo Danii, sprawujące roczne przewodnictwo w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (RPMB), zaprosiło kierownictwo instytucji wiodących w Sieci Ochrony Ludności RPMB do udziału w posiedzeniu podsumowującym prace prowadzone w drugim półroczu 2019 roku i pierwszym półroczu 2020 roku.

Ze względu na trwającą pandemię, wydarzenie odbyło się w formie wideokonferencji, zorganizowanej 8 czerwca 2020 roku.

Polskiej delegacji przewodniczył nadbryg. dr inż Adam Konieczny – zastępca komendanta głównego PSP, zastępca szefa OCK.

Sieć Ochrony Ludności RPMB została utworzona na początku lat dwutysięcznych. Od samego początku jej intencją było podnoszenie poziomu bezpieczeństwa regionu przez zaangażowanie w międzynarodowe inicjatywy m.in. państwowych instytucji (służb ratowniczych, agencji zarządzania kryzysowego i ochrony ludności), podmiotów akademickich czy samorządów lokalnych.

Podczas wideokonferencji został m.in. podsumowany stan realizacji działań i projektów, w których zaangażowane są również podmioty z Polski, w tym Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Szkoła Główna Służby Pożarniczej i Centrum Naukowo- Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy. 

Prowadzone działania obejmują szeroki zakres tematyczny: od identyfikacji wyzwań dla służb ratowniczych i administracji ochrony ludności, przez dopasowanie do nich badań, programów nauczania czy rozwiązań technologicznych, aż po rozwój zaangażowania społecznego w budowanie odporności na zdarzenia codzienne i poważne katastrofy.

Uczestnicy odnieśli się również do zastosowanych strategii krajowych w reakcji na pandemię, dzieląc się doświadczeniami i wstępnymi wnioskami.

Królestwo Danii podsumowało wydarzenia swojego przewodnictwa i przekazało prezydencję Litwie, która koordynować będzie prace RPMB od 1 lipca br. do 30 czerwca 2021 r.

9 czerwca 2020 roku odbyło się 44. Posiedzenie Dyrektorów Generalnych Ochrony Ludności Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Państw Kandydujących, któremu przewodniczyła prezydencja chorwacka.

Polskiej delegacji przewodniczył nadbryg. dr inż. Adam Konieczny – zastępca komendanta głównego PSP, zastępca szefa OCK oraz dyrektor Biura ds. Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej mgr inż. Stanisław Ręcławowicz.

Posiedzenia dyrektorów generalnych organizowane są w każdym półroczu przez państwo sprawujące prezydencję w Radzie UE oraz Komisję Europejską.  W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele kierownictwa wiodących instytucji ochrony ludności z poszczególnych krajów, w tym szefowie służb ratowniczych, przewodniczący agencji rządowych oraz dyrektorzy departamentów w ministerstwach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo cywilne. Polska uczestniczy w posiedzeniach dyrektorów generalnych od początku lat dwutysięcznych. Spotkania stanowią platformę wymiany informacji na temat ostatnich działań w dziedzinie ochrony ludności, podjętych przez Komisję Europejską oraz państwa uczestniczące w Unijnym Mechanizmie Ochrony Ludności. 

Tematem przewodnim spotkania była wymiana wstępnych wniosków i lekcji wyciągniętych z wybuchu pandemii COVID-19, tak w zakresie działań wewnątrzkrajowych, jak i międzynarodowych.

Uczestnicy odnieśli się do również do opublikowanej na początku miesiąca propozycji legislacyjnej Komisji Europejskiej, która ma na celu m.in. wzmocnienie strategicznej rezerwy zasobów ratowniczych i humanitarnych Mechanizmu – rescEU oraz zwiększenie jego zdolności operacyjnych, logistycznych i koordynacyjnych.

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności odegrał istotną rolę we wsparciu państw unijnych i pozaunijnych, dotkniętych pandemią koronawirusa.

Delegacje biorące udział w wideokonferencji podkreślały m.in. konieczność oparcia proponowanych rozwiązań na nie tylko wstępnych, ale i końcowych wnioskach z reakcji na pandemię, a także potrzebę równomiernego usprawniania Mechanizmu pod kątem przygotowania nie tylko pandemie, ale też inne katastrofy i kryzysy zagrażające UE i państwom trzecim.

Na koniec spotkania swój program prac na najbliższe miesiące przedstawiła delegacja z Niemiec, które 1 lipca br. obejmują półroczne przewodnictwo w Radzie UE.

Posiedzenia dyrektorów generalnych Ochrony Ludności Rady Państw Morza Bałtyckiego oraz dyrektorów generalnych Ochrony Ludności Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Państw Kandydujących – na zdjęciu przy stole obrad

Opracowanie: Biuro Współpracy Międzynarodowej KG PSP
Zdjęcia: Artur Kowalczyk, Przegląd Pożarniczy

{"register":{"columns":[]}}