W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie grupy roboczej Rady EU ds. Ochrony Ludności

20.03.2025

Ujęcie szerokokątne przedstawiające pełną salę konferencyjną. Delegaci pracują na laptopach i prowadzą dyskusję. Na stołach widoczne są mikrofony, monitory i tabliczki z nazwami państw, m.in. "Łotwa", "Austria", "Bułgaria". W tle znajdują się kabiny tłumaczy oraz duże okna.

19 marca 2025 r. odbyło się kolejne posiedzenie grupy roboczej Rady UE ds. Ochrony Ludności (PROCIV) pod przewodnictwem Polski.

Kluczowe zagadnienia omawiane podczas posiedzenia prowadzonego przez przedstawicieli Biura Współpracy Międzynarodowej KG PSP.

  1. Sprawozdanie ze spotkania eksperckiej grupy roboczej ds. SEVESO
    Reprezentant Biura Współpracy Międzynarodowej Pan Michał Kosewski przedstawił podsumowanie spotkania organizowanego wspólnie przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i Państwową Straż Pożarną, które odbyło się w dniach 18–20 lutego 2025 r. w Warszawie i Pionkach. Celem spotkań tej grupy jest zapewnienie skutecznej implementacji dyrektywy SEVESO dotyczącej kontroli poważnych awarii związanych z substancjami niebezpiecznymi. W ramach wydarzenia uczestnicy odwiedzili również zakład przemysłowy objęty zakresem dyrektywy, co pozwoliło na omówienie praktycznych aspektów jej wdrażania.
  2. Aspekty komunikacji w ochronie ludności – dezinfomacja i wytyczne UE
    Kontynuując dyskusję rozpoczętą na poprzednim posiedzeniu PROCIV, polska prezydencja przedstawiła drugą część dokumentu dotyczącego wyzwań komunikacyjnych w ochronie ludności, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów roli dezinformacji, fake newsów, umiejętności weryfikacji informacji, a także korzystania z mediów ze zrozumieniem. Delegacje wymieniły poglądy i omówiły możliwe sposoby usprawnienia komunikacji w sytuacjach kryzysowych, w tym na szczeblu UE.
  3. Prace grupy roboczej ad hoc ds. gotowości zdolności reagowania i odporności na przyszłe kryzysy (AHWP Resilience)
    Gościnną prezentację wygłosiła przedstawicielka Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które koordynuje prace unijnej grupy AHWP Resilience.  Dla polskiej prezydencji niezwykle istotnym jest współdzielenie informacji między różnymi grupami roboczymi, których tematyka pozostaje w obszarze zainteresowania ekspertów ochrony ludności.
  4. Przyszły rozwój Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (UCPM)
    Delegacje państw członkowskich omówiły możliwe kierunki rozwoju UCPM, w tym potencjalne strukturalne zmiany dotyczące poszerzenia mechanizmu o obszar obrony cywilnej (Union Civil Defence Mechanizm) oraz wpływ tej ewentualnej zmiany na istniejące mechanizmy reagowania na kryzysy. Polska prezydencja zaprezentowała dodatkowe pytania w tej kwestii, co umożliwiło pogłębioną debatę.
  5. Przygotowania do Globalnej Platformy na rzecz Ograniczania Ryzyka Katastrof 2025
    Komisja Europejska przedstawiła aktualne informacje dotyczące przygotowań UE do nadchodzącej Globalnej Platformy na rzecz Ograniczania Ryzyka Katastrof, która odbędzie się w Genewie w dniach 4–6 czerwca 2025 r. pod auspicjami ONZ.
  6. Aktualizacja dotycząca trwających sytuacji kryzysowych
    Komisja Europejska omówiła najnowsze aktywacje UCPM oraz bieżące działania podejmowane w odpowiedzi na sytuacje kryzysowe w Europie i na świecie.
  7. Przedstawienie aktualizacji prac grupy PROCIV-CER
    Pani Aleksandra Kamińska, Współprzewodnicząca Grupy Roboczej PROCIV, Starszy Specjalista w Biurze Współpracy Międzynarodowej KG PSP poinformowała, że w dniu 18 marca 2025 r. odbyło się spotkanie grupy roboczej PROCIV-CER (koordynowanej przez RCB). Tematem przewodnim posiedzenia było omówienie aktualnych zagrożeń dla podmorskiej infrastruktury krytycznej w kontekście przygotowanego unijnego planu działania w zakresie bezpieczeństwa kabli podmorskich. Omówiono między innymi propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą stworzenia floty naprawczej w ramach rezerwy rescEU Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, mającej na celu zapewnienie szybkiego reagowania na incydenty związane ze zniszczeniem infrastruktury kablowej.

Opracowanie i zdjęcia: Bożena Kruk (Biuro Współpracy Międzynarodowej KG PSP)

Zdjęcia (3)