W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (Rady SAR)

12.12.2024

Uczestnicy Rady SAR siedzą przy stole w kształcę litery U i obradują.

 

12 grudnia 2024 roku zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Józef Galica wziął udział w posiedzenia Rady Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (Rady SAR), które odbyło się w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej.

Podczas obrad przedstawiono informacje dotyczące planowanych ćwiczeń Balex Delta 2025 i zadania dla PSP podczas epizodów symulujących zanieczyszczenie linii brzegowej substancjami ropopochodnymi. Omówiono wnioski i spostrzeżenia z wypadków nurkowych w 2024 roku w zakresie współpracy SAR, PSP z innymi służbami SZ RP. Zaprezentowano plany utrzymania i rozwoju komponentu powietrznych siła MW wspomagających akcje ratownicze SAR. W tym kontekście uczestnicy spotkania dostrzegli potrzebę ujednolicania platform latających w sposób zapewniający interoperacyjność wszystkich służb. Na zakończenie przedstawiciele PSP podzielili się w tym zakresie wnioskami z wykorzystania różnego rodzaju platform latających podczas niedawnej powodzi.

Rada SAR jest organem opiniodawczo-doradczym ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej w sprawach związanych z poszukiwaniem i ratowaniem życia na morzu oraz w zakresie realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem morskim, zwalczaniem zagrożeń i zanieczyszczeń na morzu.
Do głównych zadań Rady SAR należy:

  • opiniowanie propozycji rodzajów oraz ilości sił i środków przydatnych do akcji poszukiwawczych i ratowniczych podejmowanych we współdziałaniu ze Służbą SAR oraz opiniowanie projektów Planu SAR,
  • opiniowanie planów rozwoju Służby SAR,
  • inicjowanie przedsięwzięć zmierzających do podnoszenia efektywności działań Służby SAR.

W skład Rady SAR wchodzą:

  • przedstawiciel ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej,
  • dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa,
  • przedstawiciele jednostek organizacyjnych wymienionych w ustawie o bezpieczeństwie morskim tj. Marynarki Wojennej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Policji, opieki zdrowotnej oraz innych jednostek mogących udzielić wsparcia i pomocy.

Opracowanie i zdjęcia: Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa KG PSP

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}